Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2008 рік

 
«Моделювання та аналіз економічних систем на підґрунті теорії нечіткої логіки»
 

Матвійчук Андрій Вікторович
Дата захисту: 17.01.2008 
Науковий керівник: д.е.н., професор Вітлінський Вальдемар Володимирович

У дисертації розроблено теоретико-методологічні положення моделювання економічних систем і процесів на підґрунті інструментарію нечіткої логіки. Зокрема, у відповідності до запропонованої концепції побудовано економіко-математичні моделі прогнозування фінансових показників із урахуванням встановленого набору правил з теорії хвиль Елліотта, які є ефективними для отримання як довгострокових, так і короткострокових прогнозів, та характеризуються можливістю адаптації у відповідності до реальних даних. У межах розробленої концепції побудовано економіко-математичну модель відтворення рейтингів цінних паперів та проведення скорингу акцій, яка є своєрідною перехідною ланкою між моделями прогнозування та, власне, моделями аналізу фінансового стану емітента. На базі синтезу методів нечіткої логіки та нейронних мереж розроблено багаторівневу ієрархічну систему оцінювання конкурентоспроможності підприємства. Побудовано моделі діагностики банкрутства підприємства (установи) на основі методів багатофакторного дискримінантного аналізу та з реалізацією механізму нечіткого логічного висновку. Також запропоновано концептуальний підхід до оцінювання ризику ухиляння від сплати податків суб’єктами господарювання для їх розподілу за категоріями уваги з боку податкових органів та на його основі розроблено методику формування плану-графіка податкових перевірок. Результати проведених експериментів підтверджують обґрунтованість викладених теоретичних положень та доцільність застосування методів нечіткої логіки для моделювання економічних систем.

Автореферат

 
«Моделювання стратегії розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику»
 

Афанасьєв Євген Вікторович
Дата захисту: 18.01.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Вітлінський Вальдемар Володимирович

Дисертація присвячена розробці теоретичних засад, методології та моделей оцінки і обґрунтування раціональної стратегії розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику. У роботі на підставі аналізу матеріалів стосовно стану мінерально-сировинної бази та практики функціонування гірничорудних підприємств виявлено низку невирішених проблем щодо стійкого розвитку, сформовані основні завдання, спрямовані на раціональне використання їх потенціалу в умовах невизначеності й конфліктності ринкового середовища, а також розроблено концептуальні положення, методологію, систему економіко-математичних моделей щодо системного дослідження стратегії диверсифікованого розвитку сировинної бази та конверсії ГЗК шляхом залучення до продуктового виробництва нерудної продукції побіжного видобутку.

Автореферат

 
«Моделювання процесів функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем»
 

Устенко Станіслав Веніамінович
Дата захисту: 20.06.2008
Науковий керівник: 

Дисертація присвячена дослідженню методологічних, теоретичних та прикладних засад моделювання процесів функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем. Розроблено цілісну концепцію моделювання процесів функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем. Проведено економіко-математичне моделювання виробничого потенціалу наукомістких систем. Визначено структуру наукомісткої виробничої системи у вигляді окремих модулів (науковий, виробничий, ресурсний, ремонтний, сервісний, маркетинговий та ін.), що здатна освоїти і реалізувати інноваційні, технічні і технологічні знання нового покоління наукомістких технологій у процесі створення наукомісткої продукції. Запропоновано сукупність моделей функціонування та розвитку наукомістких виробничих систем на базі використання узагальнених виробничих функцій і моделей оптимального управління виробничим потенціалом наукомістких виробничих систем, а також стратегії та напрями розвитку наукомістких виробничих систем, що стосуються виробничих процесів в замкненому виробничо-технологічному циклі розробки та експлуатації наукомісткої продукції. Проведено модельні дослідження процесу підвищення ефективності функціонування підприємств наукомістких галузей. Запропоновано розв’язок проблемних питань реалізації структури комплексу управління наукомісткої виробничої системи, яка передбачає включення додаткових підсистем підтримки прийняття управлінських рішень, системи моніторингу, організації реінжинірингу, забезпечення стійкості, удосконалення системи управління ризиками.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19