Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2011 рік

 
«Динамічні і стохастичні методи моделювання та прогнозування системи зерновиробництва України»
 

Грицюк Петро Михайлович
Дата захисту: 21.03.2011 
Науковий керівник: д.е.н., професор Вітлінський Вальдемар Володимирович

Дисертація присвячена поглибленню методології моделювання та створенню математичних методів і моделей прогнозування ключових показників системи зерновиробництва. Проведено дослідження динамічних властивостей та отримані значення динамічних характеристик системи зерновиробництва України. Встановлено ефект циклічності врожайності з тривалістю циклів 41-56 років, 17-23 років та 4 роки. На підґрунті фрактального аналізу часових рядів зерновиробництва та статистичного серіального аналізу бінарно кодованих рядів отримано висновок про реверсивний характер динаміки зерновиробництва. З урахуванням нестаціонарності та циклічної реверсивної динаміки зерновиробництва розроблені економіко-математичні моделі короткострокового, середньострокового та довгострокового прогнозування врожайності та валового збору; побудований довгостроковий прогноз валового збору озимої пшениці та зернового експортного потенціалу України. Встановлено стійку залежність рентабельності зерновиробництва від суми валових зборів зерна за два поточних роки і обсягу експорту та побудована відповідна статистична прогнозна модель. Розроблені моделі прогнозного оцінювання та запропоновані методи зниження ризику зерновиробництва в Україні та її окремих регіонах. Комп’ютерні обчислення підтвердили обґрунтованість викладених теоретичних положень та високу ефективність побудованих прогнозних моделей.

Автореферат

 
«Моделі економіки курортно-рекреаційних систем»
 

Захарченко Павло Васильович
Дата захисту: 14.10.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Черняк Олександр Іванович

У дисертації розроблено теоретико-методологічне забезпечення економіко-математичного моделювання механізмів економічного розвитку курортно-рекреаційної галузі. Науково обґрунтовано та запропоновано концептуальні і методологічні засади моделювання та аналізу економічних процесів, які відбуваються в курортно-рекреаційній галузі, в основу яких покладено комплекс положень та принципів, що дозволяють обґрунтувати механізми поведінки та адаптації курортно-рекреаційних систем в нелінійних дисипативних середовищах, визначити параметри їх стійкого економічного функціонування і будувати сучасні механізми конкурентоспроможності та інтеграції, а також систему категорій і понять, необхідних для формування нових методологічних та методичних засад. У межах розробленого забезпечення побудовано комплекс економіко-математичних моделей оцінки впливу рекреацій на розвиток курортних територій, сукупність структурно-функціональних та поведінкових моделей, які розвивають і доповнюють системний підхід до визначення поведінки складної курортно-рекреаційної системи в умовах нестійкості, нерівноваги та самоорганізації, а також спектр адаптивних моделей. Запропоновано теоретико-методологічний підхід до створення механізму формування конкурентоспроможності організацій курортно-рекреаційного комплексу та обґрунтовано теоретико-методологічні засади побудови механізмів утворення інтеграційних об’єднань в курортно-рекреаційній галузі.

Автореферат

 
«Економіко-математичне моделювання кредитних ризиків банку»
 

Кишакевич Богдан Юрійович
Дата захисту: 02.12.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Єлейко Василь Іванович

Дисертація присвячена розробці економіко-математичних моделей оцінювання економічного капіталу, рівня концентрації кредитного ризику, оптимізації кредитного портфеля банку та оцінювання основних параметрів кредитного ризику: ймовірності дефолту та втрат при дефолті. Розроблено методологічні основи та математичний інструментарій оцінювання кредитоспроможності та ймовірності банкрутства позичальника, які дають змогу банкам визначити ймовірність дефолту та потенційний кредитний рейтинг позичальника на основі національної рейтингової шкали. У роботі запропоновано підхід до визначення економічного капіталу банку на основі методу симуляцій Монте-Карло із використанням моделей скорочених форм та блукаючих дефолтів. Запропоновано нові міри концентрації кредитного ризику та модифікації індексу Херфіндаля - Хіршмана (ННІ), які враховують не лише питому вагу кожної позики, але й кредитний рейтинг позичальників. Пропонується підхід до вимірювання рівня концентрації кредитного ризику портфеля, який ґрунтується на застосуванні гомогенних мір ризику, таких як середньоквадратичне відхилення, VaR, CVaR. Розроблено концепцію факторної концентрації кредитного ризику, в основі якої лежить визначення внеску кожного систематичного фактору у сукупний ризик портфеля.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19