| - Головна»
- Наука»
- Науково-дослідні інститути»
- Інститут регіоналістики
Інститут регіоналістики
Місія:
актуалізація, генерування та популяризація знань та інновацій у галузі регіоналістики та просторового розвитку економіки, реалізація на регіональному, національному й глобальному рівнях ідеї стійкого розвитку — концепції виживання людства.
Мета:
проведення фундаментальних та прикладних міждисциплінарних досліджень, які синтезують просторовий підхід до соціально-економічних, природно-екологічних, історичних, культурних та інших аспектів регіонального розвитку.
Основні напрями наукової діяльності Інституту
-
Фундаментальні і прикладні міждисциплінарні дослідження соціально-економічних, природно-екологічних, історичних, культурних та інших аспектів регіонального розвитку,наукових засад державної регіональної політики та регіонального управлінняяк важливих передумов модернізації соціо-еколого-економічного розвитку регіонів.
-
Комплексне дослідження з метою виявлення світових, регіональних і галузевих тенденцій розвитку просторових соціо-еколого-економічних систем у сучасних умовах інтеграції України у світовий економічний простір.
-
Науково-практичні дослідження у сфері генерування і поширення нових знань з просторового розвитку та планування, регіональної політики, створення та застосування сучасних управлінських технологій та інструментів, які забезпечуватимуть підвищення конкурентоспроможності регіонів України у світовому економічному просторі.
-
Науково-практичні дослідження сучасного стану інноваційно-інвестиційного потенціалу регіонів України, їх зовнішньоекономічної діяльності та участі в різних формах транскордонного співробітництва з метою створення консалтингових продуктів, які забезпечуватимуть ефективність розвитку регіонів.
-
Науково-практичні дослідження у сфері модернізації регіонального економічного простору України, формування ефективного механізму державної підтримки розвитку регіональних та локальних соціо-еколого-економічних систем, розроблення комплексних та цільових програм розвитку регіонів різного адміністративно-територіального рангу.
-
Розроблення методології районоформування та наукових засад удосконалення адміністративно-територіального поділу України з метою підвищення ефективності регіонального управління та стратегічного розвитку регіональних та локальних соціо-еколого-економічних систем.
-
Комплексне наукове обґрунтування напрямів професіоналізації сфери регіонального управління та місцевого самоврядування в Україні, розроблення професійних компетенцій, навчальних програм підготовки та програм сертифікації фахівців у сфері регіонального управління та місцевого самоврядування.
-
Розроблення та впровадження нових форм партнерства академічних закладів, органів регіонального управління та місцевого самоврядування для проведення фундаментальних та емпіричних досліджень у галузі регіоналістики, формування основних засад державної регіональної політики, напрямів та механізмів трансферту продуктів інтелектуальної власності для забезпечення стратегічних змін в економіці.
Основні напрями науково-освітньої діяльності Інституту
-
Використання результатів наукової діяльності Інституту в підготовці фахівців у галузі знань «Економіка і підприємництво», залучення студентів, аспірантів та викладачів Університету до участі в дослідницьких і консалтингових проектах.
-
Сприяння у поглибленні взаємозв'язку наукової діяльності з навчальним процесом шляхом активного використання наукових і методичних розробок співробітників Інституту в науково-педагогічній діяльності викладачів Університету.
-
Забезпечення участі студентів, аспірантів і здобувачів наукових ступенів під керівництвом співробітників Інституту в наукових дослідженнях.
-
Створення в Інституті умов для залучення талановитої молоді до наукової діяльності, зокрема, забезпечення участі студентів у роботі студентської науково-дослідницької лабораторії з регіоналістики та просторового розвитку економіки, проведення Всеукраїнської студентської олімпіади з регіональної економіки, наукових студентських конференцій; організація та проведення наукових заходів для студентів (конференцій, семінарів, круглих столів, конкурсів наукових робіт, регіональних турнірів тощо).
-
Створення навчально-методичного інструментарію задоволення пізнавальних інтересів і вподобань студентів; вивчення та впровадження в навчальний процес інновацій та новітніх технологій.
-
Участь у розробленні навчальних програм за новими навчальними дисциплінами (науками), удосконаленні чинних програм навчальних дисциплін (наук) за напрямом діяльності Інституту, у тому числі з дистанційного навчання та програм відкритої освіти.
-
Використання можливостей асоціацій регіональних досліджень, учених з установ Національної академії наук України, професорсько-викладацького корпусу профільних кафедр провідних вітчизняних та зарубіжних ВНЗ для проведення спільних дослідницьких проектів, організації навчальних заходів, поглиблення професійної підготовки бакалаврів з економіки для їх подальшої професійної сертифікації, проведення досліджень й створення науково-навчальних центрів.
-
Розроблення та запровадження нових інноваційних освітніх продуктів (вебінарів, відео-курсів, ділових ігор, міні-кейсів, ситуаційних вправ, індивідуальних та творчих завдань) з метою надання відповідних послуг студентам, аспірантам, установам з підготовки та перепідготовки кадрів, закладам підвищення кваліфікації, а також іншим стороннім організаціям.
-
Участь в організації стажування студентів, аспірантів і молодих учених у провідних університетах і наукових центрах України та світу.
-
Проведення інших науково-освітніх заходів у межах чинного законодавства України.
Основні напрями науково-організаційної діяльності Інституту
-
Координація та співробітництво з іншими організаціями як в Україні, так і за кордоном, для розв’язання комплексних наукових проблем удосконалення регіонального та локального розвитку соціо-еколого-економічних систем, просторового планування, регіонального управління та місцевого самоврядування.
-
Проведення досліджень спільно з іншими установами як в Україні, так і за її межами, на підставі договорів.
-
Залучення коштів вітчизняних, зарубіжних і міжнародних фондів для виконання досліджень, підготовки і підвищення кваліфікації кадрів, забезпечення сучасним інформаційним обладнанням тощо.
-
Надання науково-практичної, консультаційної та іншої допомоги центральним, регіональним і місцевим органам влади, інститутам, установам і організаціям, іншим юридичним і фізичним особам з питань розроблення та впровадження комплексних та цільових програм розвитку регіонів різного адміністративно-територіального рангу й/або експертиза (консалтингові послуги),тренінгівз регіонального управління та місцевого самоврядування.
-
Дослідні і проектні роботи за напрямами, визначеними державними установами, виконання консалтингових проектів для державних, комунальних і комерційних організацій.
-
Організація та проведення наукових, науково-практичних та навчальних семінарів, нарад, конференцій, симпозіумів, круглих столів, у тому числі й міжнародних, за напрямами діяльності Інституту.
-
Взаємний обмін досвідом науковців і фахівців з наукових та інших організацій і установ України та зарубіжних країн, організація відрядження працівників Інституту за кордон та приймання іноземних фахівців.
-
Підготовка до видання колективних та індивідуальних монографій, підручників, навчальних посібників, інших наукових робіт за проблематикою Інституту.
-
Проведення наукових експертиз, інформаційної, консультаційної роботи та надання інших послуг за проблематикою Інституту.
-
Ведення авторського нагляду за використанням розробок Інституту.
Наукові дослідження та заходи
Згідно з планом науково-дослідних робіт, починаючи з 2015 р. Інститут здійснює дослідження за темою «Трансформація регіонально-просторової організації економіки та соціального розвитку України в контексті зростання глобальних інтеграційних тенденцій».
Назви основних етапів теми
|
Строки виконання
|
Виконавці
|
Очікувані результати
|
Етап 2015 року .
Теоретико-методологічні засади регіонально-просторової організації економіки в умовах зростання євроінтеграційних тенденцій.
|
І кв. 2015 р. –
ІV кв. 2015 р.
|
Науковий керівник академік НАН України Б.М.Данилишин та співробітники кафедри.
|
Наукові засади регіонально-просторової організації економіки на основі регіонально-просторового підходу.
Підготовка монографії (навчального посібника для студентів), підручника «Регіональна економіка», статті, науково-методична конференція, круглий стіл, студентська олімпіада.
|
Етап 2016 року.
Тенденції соціально-економічного розвитку регіонів в умовах активних ринкових трансформацій та механізми їх регулювання.
|
І кв. 2016 р. –
ІV кв. 2016 р.
|
Науковий керівник академік НАН України Б.М.Данилишин та співробітники кафедри.
|
Інформаційно-аналітичні матеріали щодо оцінки тенденцій регіонально-просторового розвитку України в умовах інтеграції в глобальний економічний простір. Аналітичні матеріали виконавців і студентів. Монографія, навчальний посібник для студентів, доповідна записка, семінар, підручник «Регіонально-просторовий розвиток України».
|
Етап 2017 року .
Наукові засади регіоноформування та удосконалення регіонального управління і стратегічного планування розвитку соцо-еколого-економічних систем.
|
І кв.2017 р. –
ІV кв. 2017 р.
|
Науковий керівник академік НАН України Б.М. Данилишин та співробітники кафедри.
|
Наукові засади державної регіональної політики та регіонального управління стратегічним плануванням і програмуванням регіонів. Підручник «Управління соціальноекономічним розвитком регіону», статті, доповідна наукова записка. Наукове співробітництво з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства України.
|
Планове завдання на 2015 рік
«Теоретико-методологічні засади регіонально просторової організації економіки в умовах зростання євроінтеграційних тенденцій»
Назви основних етапів теми
|
Строки виконання
|
Виконавці
|
Очікувані результати
|
Етап 2015 року.
Теоретико-методологічні засади регіонально-просторової організації економіки в умовах зростання євроінтеграційних тенденцій.
1. Наукові засади регіональної організації економіки в умовах турбулентності економічної системи України та її регіонів.
2. Типологія регіональних соціально-економічних систем та їх характерні ознаки.
3. Ресурсний потенціал економіки регіонів України.
4. Регіональна структура економіки України:
– за адміністративно-територіальним одиницями – області, райони, міста, селища, село;
– за формами територіальної організації – економічні райони, полюси росту, центр-периферія, місто-село, гірські райони, прикордонні регіони, територіальні кластери, ВЕЗ і СЕЗ, зони при АЕС, територіальні громади, трансєвропейські магістралі, природно-економічні зони.
5. Інтеграція і просторовий розвиток регіональних соціально-економічних систем України (по областях і районах в межах України).
6. Трансформація структури і територіальної організації економіки України (підприємств, видів діяльності і міжгалузевих комплексів), тенденції та їх наслідки.
7. Глобальні і євроінтеграційні особливості співробітництва регіонів України.
8. Державна регіональна політика та управління перспективним розвитком регіонів України.
|
І кв. 2015 р. –
ІV кв. 2015 р.
|
Науковий керівник академік НАН України Б.М.Данилишин та співробітники кафедри.
|
Наукові засади регіонально-просторової організації економіки на основі регіонально-просторового підходу.
Підготовка монографії (навчального посібника для студентів), Підручник «Регіональна економіка», статті, науково-методична конференція, круглий стіл, студентська олімпіада
|
ІСТОРІЯ
Інститут створено згідно з наказом ректора ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» від 04.12.2014 р. № 809 на виконання Ухвали Вченої ради Університету (протокол № 4 від 27.11.2014 р.) з метою виконання Програми інноваційного розвитку університету та реалізації основних завдань, передбачених «Положенням про дослідницький університет», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 р. № 163.
Остання редакція: 30.04.15 |