Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2021 рік

 

 
"ФІСКАЛЬНА ПОЛІТИКА УКРАЇНИ В ПАРАДИГМІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ"
 

СУЩЕНКО ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ
Дата захисту: 22.04.2021
Науковий консультант: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретико-методологічних основ розробки та функціонування фіскальної політики і механізму сталого розвитку. Систематизовано основні підходи до визначення терміну «сталий розвиток» та визначено його роль у перезавантаженні сучасних економічних відносин задля прирощення суспільної змішаної вартості. Визначено місце та роль зміни клімату, як екологічного фактору, на рівень соціальних й управлінських загроз для суспільства, окреслено шляхи її впливу на формування системного ризику. Уточнено взаємозв’язок між фундаментальними економічними та фінансовими категоріями «фінанси», «державне господарство» та «фінансова політика», обґрунтовано їх роль у переході від об’єктивного до суб’єктивного у фінансовій науці. З’ясовано основі нефінансові фактори, які впливають на формування змішаної вартості та визначають стабільність фінансової системи України. Систематизовано теоретичні основи та методологічні засади формування і реалізації фіскальної політики сталого розвитку. Визначено складові і принципи процесу формування та функціонування механізму фіскальної політики сталого розвитку. Доведено необхідність подальшої розбудови забезпечуючої інфраструктури фінансової системи для ефективного функціонування фіскальної політики сталого розвитку в Україні. Розроблено стратегію та план дій з побудови фіскальної політики сталого розвитку України з урахуванням вимог Угоди про асоціацію з ЄС та Європейської зеленої угоди.

Автореферат

 
"КОНСОЛІДАЦІЯ БАНКІВ В УМОВАХ СТРУКТУРНИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ НА ФІНАНСОВОМУ РИНКУ"
 

ЦИГАНОВА НАДІЯ ВІКТОРІВНА
Дата захисту: 15.04.2021
Науковий консультант: д.е.н., професор, член-кореспондент НАН України, Базилевич Віктор Дмитрович

Дисертаційну роботу присвячено поглибленню теоретико-методологічних засад консолідації банків в умовах структурних трансформацій на фінансовому ринку, визначенню критеріїв її оцінки та розробленню рекомендацій щодо оптимізації структурних змін на фінансовому ринку України. Визначено об’єктивні передумови і чинники консолідації банків, її межі та охарактеризовано основні етапи. На основі дослідження еволюції теоретичних концепцій консолідації банків визначено її сутнісні характеристики на мікро- та макрорівнях. Удосконалено класифікацію видів консолідації банків у частині доповнення таких критеріальних ознак, як групи учасників, показники інтенсивності та впливу на ринковий стан, ступінь державного втручання та характер інструментів. Систематизовано напрями, характер та механізми впливу консолідації банків на кількісні і структурні показники фінансового ринку. Наведено характеристику місця і ролі консолідації банків в економічних процесах, висвітлено її взаємозв’язок із загальноекономічними тенденціями. Досліджено взаємозв’язок консолідаційних процесів на фінансовому ринку та зміни його структури, конкурентного середовища, інституційного забезпечення. Доведено визначальний вплив консолідації банків на кількісні та структурні параметри фінансового ринку. Розкрито механізм конкуренції на фінансовому ринку як системного багаторівневого явища, його зв’язок з консолідаційними процесами. Проведено аналіз концентрації та стану конкурентного середовища на ринку банківських послуг, розкрито специфіку злиттів і поглинань у банківській сфері як основних форм консолідації банків, розглянуто стан капіталізації банків у контексті консолідації та реструктуризації банківського сектору та особливості функціонування банківських груп в умовах структурних трансформацій фінансового ринку. На основі аналізу процесів консолідації у банківській системі України виявлено закономірності та визначено етапи її розвитку. Обґрунтовано необхідність стратегічної спрямованості консолідації банків на посилення стабільності банківських систем, удосконалення їх структури і спроможності ресурсного забезпечення інноваційного розвитку економіки, удосконалення інституційного забезпечення консолідації та реструктуризації банківського сектору. Виявлено взаємозв’язок кризових явищ у банківському секторі та консолідаційних процесів, інноваційного оновлення економіки, інституційних змін у банківському секторі. Визначено стратегічні пріоритети державної політики щодо реструктуризації банківського сектору України.

Автореферат

 
«ВАРТІСТЬ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ДОМІНАНТИ ФОРМУВАННЯ ТА УПРАВЛІННЯ»
 

БАРАНОВ АНДРІЙ ЛЕОНІДОВИЧ   
Дата захисту: 11.02.2021
Науковий консультант: д.е.н., професор Гаманкова Ольга Олексіївна

У дисертації систематизовано та обґрунтовано теоретичні та методологічні засади дослідження вартості страхової компанії. Виокремлено рушійні сили її формування. Обґрунтовано необхідність запровадження вартісно-орієнтованого управління у вітчизняну страхову практику. Розроблено методичні підходи до оцінювання вартості страхової компанії. Розкрито способи адаптації окремих моделей оцінювання до специфіки її діяльності. Досліджено підходи до формування структури капіталу страховика, яка має ґрунтуватися на збільшенні частки та зниженні вартості залученого капіталу, що полягає у мінімізації витрат на ведення справи. Обґрунтовано, що метою управління страховим портфелем в рамках вартісно-орієнтованого підходу має бути не формування повністю збалансованого портфеля, а постійне збільшення його кількісних показників з одночасним покращенням якісних характеристик. Визначено тенденції розвитку страхової компанії в умовах діджиталізації, її наслідки та переваги для страхового бізнесу. Розроблено шляхи подолання асиметрії інформації між основними стейкхолдерами компанії з метою зниження агентських й трансакційних витрат та збільшення її вартості. Доведено, що для страхових компаній найефективнішою буде дивізіональна структура управління, побудована на регіональному принципі.

Автореферат