Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2006 рік

 
«Антициклічне регулювання за умов глобалізації»
 

Сацик Володимир Іванович
Дата захисту: 06.03.2006 
Науковий керівник: д.е.н., доцент Антонюк Лариса Леонтіївна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних і практичних аспектів антициклічного регулювання економіки країн за умов глобалізації. У дисертації розглядаються теоретико-методологічні засади циклічності економічного розвитку країн, механізм та інструментарій антициклічного регулювання в умовах глобалізації світової економіки. Досліджуються методологічні аспекти діагностики економічних циклів та проводиться на їх основі економетричний аналіз. Виявлено характер, масштаби та особливості економічних циклів у глобальному середовищі. Вивчається досвід практичної реалізації антициклічної політики у високорозвинених державах світу. Розроблено методичні засади оцінки циклів міжнародної конкурентоспроможності країн. У дисертаційній роботі проаналізовані цикли ділової активності в Україні, інноваційна конкурентоспроможність національної економіки. Запропоновано рекомендації щодо формування ефективного механізму антициклічного регулювання економіки України.

Автореферат

 
«Транснаціональні корпорації в системі інтернаціоналізації світового суспільного виробництва»
 

Саприкіна Наталія Вікторівна
Дата захисту: 06.03.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних, соціально-економічних та практичних проблем появи та поширення транснаціональних корпорацій у світовому економічному середовищі. У роботі у повній мірі розглянуто теоретичні проблеми діяльності транснаціональних корпорацій та їх функціональна роль у інтернаціоналізаційних процесах, проаналізовано моделі їх виходу на іноземні ринки, здійснено оцінки як світового, так і українського ринків злиттів та поглинань, обґрунтовано напрями реалізації державної політики щодо регулювання діяльності транснаціональних корпорацій на ринку України з урахуванням національних економічних інтересів. Проведено аналіз транснаціональних корпорацій як одного з основних чинників у системі інтернаціоналізації світового господарства, з визначенням соціально-економічних наслідків їх глобальної присутності, що мають суттєвий вплив на загальну економічну політику як країн базування, так і приймаючих країн.

Автореферат

 
«Недобросовісна зовнішня конкуренція та методи захисту від неї національного ринку»
 

Кохан Дмитро Олександрович
Дата захисту: 25.04.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Савчук Володимир Сафронович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та прикладних проблем недобросовісної зовнішньої конкуренції. В роботі обґрунтовано природу сучасної конкуренції як методологічної основи вивчення феномену недобросовісної конкуренції, виявлено характер недобросовісної зовнішньої конкуренції на сучасному етапі розвитку. В дослідженні визначаються тенденції міжнародної конкуренції, задачі практичного регулювання експортно-імпортних відносин в умовах глобальної конкуренції. На базі порівняльної характеристики особливостей застосування антидемпінгових, антисубсидиційних та спеціальних процедур в Україні і зарубіжних країнах, як найдієвіших засобів захисту вітчизняного виробника, обґрунтовуються конкретні параметри створення ефективного ринкового середовища в Україні в комплексі задач міжнародної, макроекономічної та комерційної політики і формування ефективної відкритої економіки.

Автореферат

 
«Інноваційні основи макроекономічного прогнозування розвитку системи вищої освіти України»
 

Сафонова Віра Євгенівна
Дата захисту: 25.04.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Бобров Віталій Якович

Дисертацію присвячено дослідженню однієї із складових економічної теорії ? інноваційним основам макроекономічного прогнозування розвитку системи вищої освіти України. Обґрунтовано соціально-економічні та організаційні передумови наукового передбачення як фундаментальної підвалини до аналізу процесів прогнозування і планування в галузі вищої освіти. Зроблено визначення основних економічних категорій та принципів процесу прогнозування у сфері вищої освіти, розкриті інноваційні підходи до процесу прогнозування у діяльності вищих навчальних закладів. Вивчені досвід і методи сучасних підходів до планування і прогнозування функціонування вищих навчальних закладів передових зарубіжних країн (США, Японія, Франція), з метою використання окремих здобутків у вітчизняній системі вищої школи. Досліджено макроекономічний механізм прогнозування системи вищої освіти в умовах інноваційного розвитку. Проведено науковий аналіз інформаційного забезпечення прогнозування і планування в галузі вищої освіти, моделювання основних макроекономічних показників розвитку вищої освіти. Визначено основні параметри формування прогнозів нової структури вузівської системи, студентського контингенту та викладацького складу. Розглянуті засади прогнозування фінансово-економічного розвитку системи вищої освіти як на державному рівні, так і використання позабюджетних джерел. Визначено основні механізми удосконалення прогнозування фінансово-економічної системи ВНЗ в умовах ринкових перетворень та модернізації галузі.

Автореферат

 
«Підприємництво в економічній системі»
 

Самійленко Андрій Петрович
Дата захисту: 18.05.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

Дисертація присвячена теоретико-методологічному дослідженню відносин підприємництва та виявленню їх особливостей становлення, функціонування та розвитку в умовах трансформаційної економіки. Розкрита структура відносин підприємництва та проаналізована взаємодія між його елементами. Підприємництво як тип господарської поведінки розкрито через дві групи функцій: реагування та трансформації. Виявлено основні тенденції становлення підприємництва в Україні, визначено особливості формування та проблеми його розвитку. Встановлено основні теоретичні положення щодо ролі підприємництва в трансформаційній економічній системі. У дисертації розкрито організаційно-економічний механізм регулювання підприємницької діяльності. Обгрунтована ключова роль державного підприємництва при визначенні напрямів соціально-економічного розвитку країни в умовах ринкової трансформації. Доведена об’єктивна необхідність державного регулювання підприємницької діяльності і узагальнені основні напрями державної підтримки підприємницького сектора.

Автореферат

 
«Фінансове забезпечення розширеного відтворення суспільного продукту в умовах інтенсифікації виробництва»
 

Товстиженко Олена Вячеславівна
Дата захисту: 18.05.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Дисертація присвячена дослідженню кращих варіантів фінансування інтенсивно-інноваційного типу розвитку суспільного виробництва. Розглянуто місце фінансів у системі економічного відтворення інтенсивного типу, сформульовано зміст фінансового забезпечення відтворення суспільного продукту в умовах інтенсифікації виробництва, розроблено методологічний підхід до вибору стратегії фінансового забезпечення розвитку вітчизняного виробництва в умовах його переходу від стадії пожвавлення до стадії піднесення, який полягає у необхідності об’єднання зусиль фінансових ресурсів приватного сектору і держави при зростанні ролі державних фінансів. Автором доведено, що фінанси впливають на весь процес кругообігу капіталу, сприяють його прискоренню, стимулюють ефективне використання матеріальних, трудових і грошово-кредитних ресурсів, обгрунтовано доцільність використання методів спрямованого оподаткування прибутку підприємств, запропоновані напрями мобілізації необхідних інвестиційних ресурсів і їх використання з метою прискореного розвитку прогресивних галузей.

Автореферат

 
«Державне регулювання формування та використання соціальних фондів в Україні»
 

Федорова Марія Володимирівна
Дата захисту: 23.06.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Кудряшов Анатолій Петрович

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних, методологічних та практичних питань функціонування соціальних фондів, що здійснюють соціальний захист населення в Україні. Автором уточнено і доповнено визначення поняття «соціальний захист», «соціальне забезпечення», визначено їх місце в системі соціально-трудових та розподільних відносин. Запропоновано більш повну класифікацію основних форм соціального захисту населення, її методологічних принципів. Визначено особливості державного регулювання формування та використання соціальних фондів в розвинутих країнах та в Україні. Проведено аналіз тенденцій розвитку національної системи соціального страхування, що базується на діяльності чотирьох позабюджетних соціальних фондів. У роботі доведено, що система соціального захисту населення в Україні перебуває на стадії становлення і розвитку, продовжуються пошуки оптимальної структури, основних функцій, пріоритетних напрямків діяльності на різних рівнях. Розроблено конкретні пропозиції щодо подальшого реформування пенсійної системи та вдосконалення і подальшого розвитку діючої системи соціального страхування на основі підвищення ефективності функціонування соціальних фондів.

Автореферат

 
«Використання потенціалу регіонів як чинник підвищення рівня їх пропорційного розвитку»
 

Климахіна Ольга Михайлівна
Дата захисту: 14.09.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Юрій Васильович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних і практичних аспектів використання ресурсного потенціалу регіонів. Проведено аналіз теоретичних засад сталого пропорційного розвитку економіки регіонів у трансформаційний період. Формалізована оцінка диспропорційності розвитку економіки регіонів як результат недовикористання ресурсного потенціалу Досліджено внутрішнє економічне середовище регіонів у структурі механізму їх пропорційного розвитку. Обґрунтовано механізм зменшення диспропорцій. Розроблено пріоритетні напрями та шляхи активізації пропорційного розвитку економіки регіонів, включаючи науково-методичне та інституціональне забезпечення використання ресурсного потенціалу регіонів і структурно-логічну модель визначення потенціалу та пріоритетних напрямів пропорційного розвитку економіки регіонів.

Автореферат

 
«Соціальна спрямованість податкової системи в перехідній економіці України»
 

Липовська Марина Миколаївна
Дата захисту: 16.10.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методичних і практичних засад щодо створення соціально спрямованої податкової системи України за умов становлення та розвитку ринкової економіки. Запропоновано авторське визначення поняття “соціалізація”, позиційовано його у понятійно-категоріальному полі, ідентифіковано складові та видові прояви соціалізації у формах інтелектуального та соціального капіталу. Визначено та проаналізовано взаємозв’язок податкових регуляторів з процесами соціалізації економіки різних країн, який знаходить прояв у перетворенні соціального капіталу через інноваційні процеси у фінансово-матеріальні результати функціонування суспільного виробництва. Розроблено систему аналітичних показників-індикаторів моніторингу соціальної спрямованості податкової системи держави, а також зроблені конкретні пропозиції щодо реформування податкової системи України. Удосконалено технологію типізації податкових систем різних країн світу на основі оцінки їх соціальної спрямованості. У дисертації отримали подальший розвиток концептуальні основи структуризації податкових систем різних країн світу з позицій співставлення виконуваних ними суспільно необхідних функцій, джерел фінансування державних видатків і отримуваних соціально-економічних результатів; система показників ефективності та інтенсивності процесів соціалізації, яка дозволяє виявити вплив податкових інструментів на процеси соціалізації національної економіки.

Автореферат

 
«Роль теореми Кроуза в становленні нового інституціоналізму в другій половині XX ст.»
 

Бахтарі Емал Аюбович
Дата захисту: 27.10.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Проскурін Петро Васильович

У дисертації вперше системно досліджуються внесок Рональда Коуза у розвиток методології та становлення нової інституціональної економічної теорії у другій половині ХХ ст. Розглянуто особливості методології Р.Коуза, яка відзначилася виходом за межі неокласичної парадигми і як наслідок визначила подальший розвиток методології нового інституціоналізму на шляху побудови нової наукової парадигми економічної науки. В роботі розглядаються історичні передумови виникнення перших ідей Р.Коуза з приводу значення трансакційних витрат та проблеми зовнішніх ефектів. Також досліджуються економічні процеси в світовій економіці 50-60-х років ХХ ст. – періоду становлення концепції Р.Коуза та теорії конвергенції Дж.К.Гелбрейта. Обґрунтовується ідея, що в теоретичному плані положення теореми Коуза лягли в основу формування ряду наукових напрямків, що входять до складу нової інституціональної економічної теорії. В практичній площині обґрунтовується необхідність використання елементів нової інституціональної економічної теорії в процесі розбудови інституціональної структури економіки України.

Автореферат

 
«Українська школа фізичної економії»
 

Воробйова Людмила Василівна
Дата захисту: 27.10.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Корнійчук ЛюдмилаЯківна

У дисертації вперше системно досліджуються питання генезису та еволюції української школи фізичної економії. Проаналізовано внесок у її формування і розвиток українських дослідників С.А.Подолинського, В.І.Вернадського, М.Д.Руденка. Визначена нова парадигма економічної теорії, яка розроблена українським ученим С.А.Подолинським і базується на енергетичній теорії. Прогрес суспільства С.Подолинський пов’язує зі зростанням енергетичного бюджету кожної людини і людства в цілому. Розкрито, як розвиваються ідеї фізичної економії іншими українськими та зарубіжними вченими. Дається аналіз практичного використання цих ідей.

Автореферат

 
«Підприємницька поведінка та її модифікація в сучасних умовах»
 

Кудінова Алевтина Віталіївна
Дата захисту: 15.12.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Якубенко Валерій Дем’янович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню сутності підприємницької поведінки суб’єктів господарювання у розвинутій ринковій системі, визначенню детермінант, що обумовлюють її національні особливості та обґрунтуванню внутрішніх і зовнішніх умов, чинників та інструментів В роботі досліджено еволюцію теорій підприємницької поведінки, проведено порівняльний аналіз мотиваційних теорій економічної діяльності та визначено місце в них підприємницької поведінки. Розкрито сучасний зміст сутності категорії "підприємницька поведінка". Автором здійснено класифікацію детермінант та визначено їх сумарний вплив на підприємницьку поведінку в розвинутій ринковій системі. Розроблено цілісну методику дослідження підприємницької поведінки в умовах зростаючої глобалізації бізнесу. Ідентифіковано національні моделі підприємницької поведінки з виокремленням їх конкурентних переваг та розкрито механізм уніфікації економічних дій суб’єктів підприємницької діяльності. Обґрунтовані цілі, методи та інструменти формування ефективної моделі підприємницької поведінки вітчизняних товаровиробників.

Автореферат

 
«Соціально-економічні основи функціонування приватного сектору вищої освіти в Україні»
 

Кучеренко Діна Григорівна
Дата захисту: 15.12.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Каленюк Ірина Сергіївна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню процесів виникнення, формування, розвитку та функціонування приватного сектору вищої освіти в Україні. В дисертації обґрунтовано визначення економічного змісту поняття приватного сектору вищої освіти, основних передумов його виникнення та формування, специфічних особливостей його розвитку та функціонування в сучасних умовах розвитку суспільства. У роботі cистематизовано різні науково-теоретичні і теоретико-методологічні підходи до аналізу економічних відносин у сфері вищої освіти. Доведена провідна роль вищої освіти та приватного сектору вищої освіти зокрема в досягненні конкурентноспроможного статусу країни у світовому співтоваристві в умовах сучасних глобальних технологічних та інституціональних змін. Економічно обґрунтована необхідність функціонування приватного сектору вищої освіти в Україні в сучасних умовах розвитку економіки. Поглиблені концептуальні засади формування системи державної підтримки приватного сектору вищої освіти в Україні з метою підвищення його економічної та соціальної ефективності. Розроблені рекомендації щодо удосконалення державного управління та перспективного розвитку приватного сектору вищої освіти в Україні.

Автореферат