Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2007 рік

 
«Концентрація капіталу в трансформаційній економіці»
 

Герасименко Анжеліка Григорівна
Дата захисту: 23.01.2007 
Науковий керівник: д.е.н., професор Лагутін Василь Дмитрович

Дисертацію присвячено проблемам дослідження теоретико-методологічних засад концентрації капіталу, формування системної політики держави у сфері концентрації, методів та механізмів її реалізації в умовах трансформаційної економіки. З’ясовано економічну сутність процесу концентрації капіталу та форми його реалізації в трансформаційній економіці. Доведено циклічність характеру історичної еволюції процесу концентрації капіталу, удосконалено її періодизацію. На основі теоретичного та історичного аналізу сутності, мотивів та наслідків здійснення концентрації виявлено об’єктивну необхідність системного державного регулювання цього процесу. Визначено сутність, мету, систему принципів, методів та механізмів реалізації політики держави у сфері концентрації капіталу. Досліджено тенденції зміни показників концентрації в економіці України. Обґрунтовано потребу та напрямки удосконалення діючої системи державного регулювання концентрації капіталу в Україні. Виділено два механізми аналізу та оцінки допустимості концентрації капіталу: антимонопольний механізм та механізм підтримки суспільно значущої концентрації. Розроблено теоретико-мікроекономічні засади аналізу спроможності концентрації капіталу підвищувати координаційну здатність олігопольного ринку як критерію допустимості концентраційної угоди. Удосконалено та адаптовано до умов трансформаційної економіки методику порівняльного аналізу позитивних та негативних наслідків концентрації капіталу щодо реалізації суспільних інтересів.

Автореферат

 
«Інтелектуальна власність та її інституціоналізація у трансформаційній економіці»
 

Литвин Олег Михайлович
Дата захисту: 28.09.2007
Науковий керівник: д.е.н., професор Якубенко Валерій Дем’янович

Дисертацію присвячено комплексному політекономічному дослідженню сутності, місця та ролі інтелектуальної власності в загальній структурі відносин власності, особливостей її інституціоналізації у трансформаційній економіці. В роботі узагальнено та систематизовано підходи, що використовуються соціологією, правом, політекономією і особливо інституціональною теорією для пояснення змісту інституту інтелектуальної власності. Досліджено еволюцію та особливості сучасної економіко-правової системи інтелектуальної власності, здійснено аналіз інституціональних засад розвитку інтелектуальної власності в Україні. Визначено особливості національної моделі державного регулювання інтелектуальної власності. Проаналізовано функціональність інституту інтелектуальної власності в умовах глобалізації.

Автореферат

 
«Вартісна оцінка факторів виробництва та динаміка їх ціни в трансформаційній економіці»
 

Заплітна Тетяна Валентинівна
Дата захисту: 12.10.2007
Науковий керівник: д.е.н., професор Малий Іван Йосипович

У дисертаційній роботі проведено ретроспективний порівняльний аналіз теорій трудової вартості, маржиналістської концепції, марксистської та інституціональної теорій, на їх основі обґрунтовано методологію вартісної оцінки факторів виробництва (землі та робочої сили), досліджено цінову їх динаміку та визначено специфіку становлення оціночної діяльності в трансформаційній економіці. Виокремлено синтез теоретичних принципів означених теорій, як методологічної основи вартісного оцінювання. Обґрунтовано висновок про вплив інституційних чинників та недосконалості ринкової інфраструктури на формування засадних принципів теорії оцінювання при визначенні економічних параметрів трансформаційної економіки. Розроблено методику та запропоновано організаційні елементи механізму оцінювання землі та робочої сили для перехідних економік. В роботі дана оцінка перспектив розвитку оціночної діяльності в Україні. Розкрито важливу роль оцінювання як додаткового інструменту моніторингу ринків нерухомості та праці, що дало змогу в значній мірі збагатити методологію економічної теорії в цілому, усвідомити логіку формування вартості та формування доходів. Автором запропоновано низку рекомендацій методологічного і практичного характеру, спрямованих на підвищення ефективності оцінювання нерухомості в цілому та робочої сили. Частина цих рекомендацій має важливе значення для дисконтування доходу від цільових трансакцій. Таким чином, структура національних ринків нерухомості і праці залежать від впливу, як трансформаційних процесів світового масштабу, так і економічної перебудови національної економіки.

Автореферат

 
«Роль страхових послуг у відтворенні робочої сили»
 

Тарасова Наталя Олександрівна
Дата захисту: 12.10.2007
Науковий керівник: д.е.н., професор Наливайченко Світлана Петрівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню ролі страхових послуг у відтворенні робочої сили. Визначено сутність робочої сили та процес її відтворення. Доведено, що відтворення робочої сили неможливе без ефективно функціонуючої системи соціального захисту населення. Розкрито сутність, принципи, складові елементи соціального захисту населення. Визначено місце страхових послуг у соціальному захисті населення, обґрунтовано, що страхові послуги є невід’ємною складовою соціальної системи держави. Досліджено процес становлення та сучасний стан ринку страхових послуг в Україні, визначено напрями його вдосконалення. Проведено аналіз тенденцій розвитку загальнообов’язкового соціального та приватного особистого страхування. Запропоновано напрями їх подальшого розвитку та ефективного функціонування. Визначено особливості здійснення медичного страхування та страхування життя в розвинутих країнах. Встановлена необхідність посилення ролі недержавних інститутів соціального захисту для забезпечення розширеного відтворення робочої сили. Розроблено конкретні пропозиції щодо створення умов для ефективного відтворенні робочої сили на основі підвищення рівня взаємодії систем соціального та особистого страхування на комерційних засадах.

Автореферат

 
«Соціально-економічні засади формування системи міжбюджетних відносин в Україні»
 

Журба Олександр Сергійович
Дата захисту: 22.10.2007
Науковий керівник: д.е.н., професор Врублевський Віталій Костянтинович

У дисертації обґрунтовано концептуальні засади формування системи міжбюджетних відносин в Україні. Проаналізовано основні етапи еволюції теорії суспільних фінансів, розкрито специфічні особливості теорії місцевих фінансів. Систематизовано принципові обмеження діяльності влади та можливостей її впливу на регіональний розвиток. Розкрито сутність, суспільні джерела, складові елементи міжбюджетних відносин в структурі суспільних фінансів, запропоновано методологічні підходи до аналізу регіональної економічної політики. Теоретично обґрунтовано суть, структуру та методи регулювання міжбюджетних відносин в процесі реалізації цільових пріоритетів регіонального розвитку та загальнонаціональних цілей. Визначено нормативні принципи районування та децентралізації в умовах трансформації. Досліджено необхідні і достатні умови оптимального розміщення податково-бюджетних структур на регіональному рівні. Визначено специфіку трансформаційної моделі міжбюджетних відносин; обґрунтовано пропозиції по реформуванню системи міжбюджетних відносин в Україні.

Автореферат

 
«Торгівля як інституціональна форма функціонування сфери обігу»
 

Громова Тетяна Миколаївна
Дата захисту: 22.10.2007
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Дисертація містить результати теоретико-методологічних і соціально-економічних досліджень та рекомендації з функціонування торгівлі як інституціональної форми сфери обігу. Розкрито і проаналізовано сутність проблем торговельних відносин – оптової і роздрібної торгівлі, конкуренції, обміну, приватизації – у контексті досягнень неокласичної та інституціональної теорії. В роботі проведено комплексне дослідження і теоретичне узагальнення змісту та форм прояву торговельних відносин, оптової і роздрібної торгівлі, конкуренції, обміну, впливу роздержавлення та приватизації на розвиток торговельних відносин у постсоціалістичних країнах. Визначено інституційні критерії торгівлі як складової сфери обігу та її функції. Особлива увага приділена аналізу процесу інституціоналізації торговельних відносин в трансформаційній економічній системі. У роботі здійснено комплексне дослідження теоретичних аспектів, проблем і тенденцій розвитку оптової і роздрібної торгівлі в трансформаційний економічний період та проаналізовано стан і ефективність функціонування торговельних підприємств різних форм власності за сучасних умов. Проведено аналіз теорій і практичного досвіду з проблем конкуренції, подана класифікація її за видами, виявлено її характерні особливості у торговельних відносинах. Здійснено аналіз умов формування торговельних відносин та факторів, що впливають на них. Визначено межі державного втручання в торговельні відносини за сучасних економічних умов.

Автореферат

 
«Амортизаційна політика та основні напрямки підвищення її ефективності в Україні»
 

Дугієнко Наталя Олександрівна
Дата захисту: 18.12.2007
Науковий керівник: д.е.н., професор Фукс Анатолій Ервінович

Дисертацію присвячено подальшому розвитку науково-методологічних і практичних засад формування ефективної амортизаційної політики. У роботі досліджено сутність амортизаційної політики, її основні складові та важелі управління, з’ясовано роль амортизації у відтворювальному процесі. Визначено особливості амортизаційної політики України на різних етапах економічного розвитку з метою з’ясування її ефективності щодо забезпечення інтенсивного технологічного оновлення основного капіталу. Проаналізовано зарубіжний досвід проведення амортизаційної політики. Досліджено етапи реформування амортизаційної політики в Україні. Оцінено методи нарахування амортизації та охарактеризовано позитивні риси та недоліки кожного з них. Проведено аналіз процесу відтворення основного капіталу в Україні. Розглянуто основні джерела фінансування процесу відтворення основного капіталу промислових підприємств. Обґрунтовано необхідність і напрямки державного регулювання відтворення основного капіталу. Оцінено наслідки лібералізації державної амортизаційної політики. Запропоновано основні напрямки вдосконалення амортизаційної політики в сучасних умовах.

Автореферат

 
«Кооперативні організації в господарській системі України в період НЕПу»
 

Тимченко Юлія Вікторівна
Дата захисту: 18.12.2007
Науковий керівник: к.е.н., доцент Тимочко Наталія Олександрівна

Дисертація присвячена дослідженню теорії і практики функціонування кооперації в роки НЕПу з позицій інституціональної економічної теорії та системно-синергетичної парадигми. Виявлено вплив економічних інститутів, що існували в межах економічної системи періоду НЕПу на становище і розвиток всіх форм кооперативних організацій в Україні. Розглянуто історичні передумови виникнення кооперативних організацій у світі та в Україні, проаналізовано досвід розвитку теорії і практики вітчизняного кооперативного руху в 20-ті роки ХХ ст. Зазначається необхідність врахування позитивного та негативного досвіду діяльності кооперативних організацій в умовах еволюції інституціонального середовища в період НЕПу для обґрунтування шляхів формування національної кооперативної системи як важливої складової ринкової системи економіки в Україні на сучасному етапі.

Автореферат