Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2008 рік

 
«Розвиток конкурентних відносин в трансформаційній економіці України»
 

Мицик Ольга Олександрівна 
Дата захисту: 25.01.2008
Науковий керівник: к.е.н., доцент Канченко Тетяна Володимирівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та прикладних проблем конкуренції. В роботі обґрунтовано сутність, рушійну силу, об’єктивні основи, структуру, суб’єктно-об’єктний склад, фактори впливу, обмеження та функції конкуренції. У дослідженні визначаються тенденції розвитку сучасних відносин економічного суперництва в їх нерозривному зв’язку із конкурентним середовищем. Доводиться тісний і значимий зв'язок між індексом економічної свободи та макроекономічними показниками розвитку економічної системи. На основі порівняльної характеристики особливостей реформування галузей з елементами природних монополій в різних країнах обґрунтовується комплекс заходів щодо вдосконалення відносин конкуренції на макро- і мікрорівні економічної системи України в період її трансформації.

Автореферат

 
«Відтворення акціонерного капіталу в трансформаційній економіці»
 

Слободяник Наталія Петрівна
Дата захисту: 25.01.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Досліджено проблеми відтворення акціонерного капіталу на сучасному етапі становлення і розвитку акціонерних товариств за умов трансформації економіки України в аспекті сучасних тенденцій розвитку ринку цінних паперів. Проведено аналіз особливостей структури економічних форм реалізації власності. Розроблено механізм фінансування розширеного відтворення акціонерного капіталу на основі таких інструментів, як: акції, облігації, варанти, що відіграють досить важливу роль у функціонуванні інтегрованих корпоративних структур. Удосконалено інструментарій досліджень щодо провідної ролі поглинань у системі механізмів, які формують ефективність акціонерного капіталу, а також участі банків у процесі перерозподілу власності. Визначено основні напрями підвищення ефективності акціонерного капіталу в промисловості України.

Автореферат

 
«Формування стратегії прискореного економічного розвитку України»
 

Єфремов Дмитро Петрович
Дата захисту: 07.04.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Мельник Олексій Михайлович

Дисертацію присвячено дослідженню економічного розвитку та шляхів його прискорення. У роботі розмежовано еволюційний і прискорений види розвитку та проаналізовано їх у структурній, інвестиційній та інноваційній площинах. Досліджуються погляди представників кейнсіанського, неокласичного та інституціонального напрямків на прискорений економічний розвиток. Обґрунтовується можливість прискореного розвитку та джерела його забезпечення в умовах нестачі національних нагромаджень. У дисертації здійснено порівняльну оцінку двох світових стратегій прискорення розвитку: імпортозаміщення та експортоорієнтації, визначено їх сутність, механізм дії, наслідки застосування та обмеження. Дано характеристику економічного розвитку СРСР за моделлю імпортозаміщення. На основі аналізу обсягів виробництва, розподілу основних засобів, зайнятості, напрямків внутрішніх та іноземних інвестицій, структури зовнішньої торгівлі та інших показників обґрунтовано, що на даний момент економіка України загалом перебуває на рівні ІІІ технологічного укладу. Встановлено факт низької ролі інновацій в економічному розвитку країни. Запропоновано систему заходів для прискорення модернізації національного господарства за рахунок переходу до стратегії експортоорієнтації.

Автореферат

 
«Інституційні перетворення у трансформаційній економіці»
 

Сагайдак Михайло Петрович
Дата захисту: 07.04.2008
Науковий керівник: к.е.н., професор Хмелевський Микола Олександрович

Здійснено дослідження теоретичних основ інституційного напряму економічної теорії з метою використання його науково-дослідного потенціалу і аналітичного інструментарію для з’ясування сутності і дослідження природи трансформаційних процесів, структуризації і розробки загального підходу до аналізу і оцінки економічних явищ внаслідок інституційних перетворень, які відбуваються у трансформаційній економіці. Обґрунтовано наслідки для національної економіки і соціально-економічних відносин від інституційних перетворень, а саме перетворень інституту приватної власності як вихідної умови трансформації, інститутів влади, інституту підприємництва, інститутів, які забезпечують фаховий рівень і кадровий потенціал національної економіки як форм реалізації трансформаційних процесів. Особливу увагу приділено розробці механізму посилення взаємозв’язків між соціальними інституціями, бізнесовими структурами та виконавчою владою на основі створення кластеру. Також обґрунтовано механізм побудови моделі інноваційно-інституційного розвитку національної економіки з врахуванням наслідків інституційних перетворень та запропоновано програму адаптаційних дій національної економіки і суспільства до умов нового глобального порядку.

Автореферат

 
«Формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст.»
 

Кудласевич Ольга Миколаївна
Дата захисту: 05.05.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

Дисертація присвячена дослідженню ґенези підприємництва в наукових працях українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст. У дисертаційній роботі досліджуються закономірності та особливості становлення та розвитку підприємництва в Україні, вплив законодавчого забезпечення на його еволюцію, сутність підприємництва у відображенні українських економістів. У роботі розглянуто проблему організаційних форм підприємництва, значення підприємця як вирішального суб’єкта господарської системи, аналізуються різні форми впливу держави на розвиток підприємництва у висвітленні українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

Автореферат

 
«Внесок учених київського національного економічного університету у розвиток економічної науки в Україні (перша третина XX ст.)»
 

Мордас Ірина Василівна
Дата захисту: 05.05.2008
Науковий керівник: к.е.н., доцент Антонюк Станіслав Никифорович

У дисертації вперше системно досліджується науковий доробок учених Київського національного економічного університету першої третини XX ст. (Є. Є. Слуцького, М. В. Довнар-Запольського, К. Г. Воблого, Р. М. Орженцького, О. О. Русова, Л. М. Яснопольського, М. В. Птухи, П. Л. Кованька, О. П. Оглоблина, С. І. Гольдельмана і ін.) та розкривається їх внесок у розвиток економічної науки в Україні. Обґрунтовується ідея, що наукові дослідження університетських учених-економістів, які відзначалися різноманітністю поглядів, справили суттєвий вплив та значною мірою визначали особливості подальшого розвитку економічної науки в Україні, а у ряді випадків – у всьому світі. У роботі розглядаються тенденції розвитку економічної науки і освіти в Україні у першій третині XX ст., соціально-економічні передумови заснування та місце Київського національного економічного університету у цих процесах. Визначається роль наукових розробок учених університету першої третини XX ст. у становленні наукових шкіл та розвитку основних напрямів економічних досліджень в Україні.

Автореферат

 
«Банки в системі розширеного відтворення ВВП»
 

Гуляєва Людмила Петрівна
Дата захисту: 16.05.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Юрій Васильович

Здійснено теоретичне обґрунтування економічної сутності банків як суб’єктів системи розширеного відтворення ВВП та впливу банківського сектора на відтворення ВВП в Україні у контексті забезпечення передумов до економічного зростання. Запропоновано ефективність комерційного банку, системи комерційних банків, центрального банку, банківської системи за критерієм орієнтації банку на задоволення потреб певної групи економічних агентів розглядати в економічному, соціальному та суспільному аспектах. Узагальнено теоретичні підходи до обґрунтування ролі банків у формуванні оптимальної структури фінансового ринку та економічному зростанні. Обґрунтовано, що для України більш ефективною є «банківська» модель фінансового ринку та, відповідно, активний розвиток саме діяльності банків як чинників економічного зростання. Охарактеризовані сучасні тенденції світового фінансового ринку, їх вплив на банківський сектор України. Здійснене теоретичне обґрунтування та аналіз практичної реалізації ролі банків у забезпеченні індивідуального відтворення капіталу підприємств реального сектора вітчизняної економіки. Визначено основні напрями підвищення ефективності взаємодії банків та підприємств в Україні. Проведений аналіз ефективності діяльності вітчизняних банків, здійснено моделювання взаємозв’язку діяльності банків та економічного зростання в Україні.

Автореферат

 
«Господарсько-політичний механізм як інституціональна модель функціонування національної економіки»
 

Пінчук Ірина Олександрівна
Дата захисту: 16.05.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Сергій Степанович

У дисертації розглядаються проблеми формування теоретичної концепції функціонування суспільно-економічних систем, придатної для аналізу їх сучасних особливостей, створення типології сучасних суспільно-економічних систем, систематизації світового досвіду їх формування та функціонування. Дана концепція представлена у вигляді господарсько-політичного механізму сучасної ринкової економіки як абстрактного механізму взаємодії двох діалектично протилежних регуляторів суспільно-економічної системи: об’єктивних економічних законів та суб’єктивної господарської діяльності. На основі розробленої концепції дається аналіз сучасної економічної трансформації та економічної демократії і робиться висновок щодо можливостей формування ефективного господарсько-політичного механізму в Україні.

Автореферат

 
«Конкурентно-мотиваційний механізм інноваційного становлення ринку праці в трансформаційній економіці»
 

Болдирєв Кирил Олександрович
Дата захисту: 06.06.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Юрій Васильович

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних та прикладних аспектів проблеми інноваційного формування конкурентно-мотиваційного механізму ринку праці в трансформаційній економіці. Розкрито конкурентно-мотиваційний характер здійснення відносин конкуренції в ринково-комерційному процесі, що реально відбувається на ринку праці в трансформаційній економіці; виявлені особливості інноваційної трансформації конкурентно-комерційного механізму в конкурентно-мотиваційний механізм сучасного ринку праці; визначена трансформаційна необхідність та інноваційна можливість формування конкурентно-мотиваційного механізму в сегменті кваліфікованої робочої сили сектору зайнятості ринку праці України; розроблено методичні рекомендації щодо застосування конкурентних мотивів при проведенні інноваційної ринкової політики трансформаційного типу раціональної зайнятості працездатного населення України.

Автореферат

 
«Тіньовий та офіційний сектори економіки: антагоністичне співіснування і взаємодія»
 

Краус Наталія Миколаївна
Дата захисту: 06.06.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Сергій Степанович

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних і практичних аспектів проблем взаємодії офіційного та тіньового секторів економіки. З’ясовані особливості соціально-економічних умов зародження та існування тіньового сектора економіки, а також причини девіантної поведінки економічних суб’єктів у межах морально-етичного підходу, що сприяє подальшому здійсненню процесу інституціоналізації тіньового сектора економіки. Визначені позитивні та негативні тенденції розвитку тіньового сектора економіки та обґрунтовані шляхи його легалізації. Виявлено основні напрями взаємодії досліджуваних секторів в Україні через механізм взаємодії тіньового та офіційного секторів економіки, що включає економічні, правові, адміністративні регулятори. Доведено, що даний механізм є складовою частиною (елементом) механізму господарського регулювання економіки. Дію механізму розкрито через його функції (обмеження, стимулювання, спонукання, примусу, заборони), які випливають з його сутності. Обґрунтовано та підтверджено, що ухиляння від сплати податків викликане, в першу чергу, великим податковим тягарем, перевищенням непрямих податків над прямими, недосконалістю механізму реалізації податкових реформ і репресивним характером податкового законодавства.

Автореферат

 
«Фінансові інститути у суспільному відтворенні»
 

Морозов Дмитро Михайлович
Дата захисту: 23.06.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Савчук Володимир Сафронович

Дисертацію присвячено економіко-теоретичному дослідженню змісту, місця та ролі фінансових інститутів у суспільному відтворенні, особливостей їх інституціоналізації в умовах трансформаційної економіки. У роботі узагальнено і систематизовано методологічні підходи, що використовується політекономією, теорією фінансів, інституціональною теорією для пояснення змісту фінансових інститутів. Досліджена функціональна роль фінансових інститутів у специфікації прав власності та опосередкуванні відтворювальних процесів. Визначений регламентуючий вплив інституту фінансової влади на процеси суспільного відтворення. Здійснено аналіз процесу інституціоналізації фінансових інституцій в умовах трансформаційної економіки та у глобальному вимірі.

Автореферат

 
«Механізм державного регулювання регіональної економіки в умовах ринкової трансформації»
 

Починков Денис Олександрович
Дата захисту: 23.06.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

Дисертація присвячена теоретико-методологічному дослідженню державного регуляторного механізму регіонального розвитку та виявленню його особливостей в умовах транзитивної економіки. Розкрито теоретико-методологічні засади аналізу регіональної економіки та проаналізовані економічні інтереси як спонукальний чинник регіонального розвитку на основі їхнього раціонального узгодження на мікро-, мезо- та макрорівнях. Обґрунтовано методологічну дієвість при дослідженні регіональних проблем категорій «соціально-економічна архітектоніка регіонального розвитку» і «регіональна економічна транспаритетність». Дана змістовно-аналітична характеристика механізму державного регулювання регіональної економіки та досліджені його особливості за умов ринкової трансформації в Україні. У дисертації розкрито інституціонально-правові засади забезпечення регіональної соціально-економічної динаміки в сучасних українських реаліях. Досліджено державне регулювання як пріоритетна форма реалізації економічної політики на мезорівні та проаналізовані її стратегічно-функціональні складові. Узагальнені практичні напрями реформування міжбюджетних відносин в системі «держава—регіон».

Автореферат

 
«Інтелектуальний капітал: формування та розвиток в Україні»
 

Коваленко Олена Миколаївна
Дата захисту: 11.09.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Дисертацію присвячено комплексному політекономічному дослідженню сутності, місця та ролі інтелектуального капіталу в постіндустріальній економіці, та особливостям його формування і розвитку в Україні. В роботі узагальнено та систематизовано підходи, що використовуються науковими школами для розкриття сутності інтелектуального капіталу як економічної категорії, та досліджуються його складові елементи. Значна увага приділяється розкриттю особливостей інтелектуального капіталу як ключового фактору виробництва у постіндустріальній економіці. У дисертації досліджуються чинники, об’єктивні передумови та проблеми формування й розвитку інтелектуального капіталу України в умовах ринкової трансформації економіки, запропоновано напрями стимулювання його розвитку і шляхи відтворення в трансформаційній економіці України. Визначено особливості національної інтелектуально-інноваційної моделі розвитку України.

Автореферат

 
«Відтворення факторів виробництва в аграрному секторі трансформаційної економіки»
 

Грецька Галина Адамівна
Дата захисту: 11.09.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Малий Іван Йосипович

У дисертаційній роботі досліджено теоретичні, методологічні та практичні аспекти відтворення факторів виробництва в аграрному секторі. Узагальнено та систематизовано теоретичні підходи до визначення функціональної ролі землі, робочої сили (праці), капіталу в аграрному виробництві та деструктивні тенденції їх відтворення в економіці України. Виокремлено специфічні риси землі як економічного ресурсу (просторову обмеженість, граничну корисність, граничну продуктивність) та дуалістичну функцію робочої сили (праці). Досліджено інституційні чинники, що призвели до системної кризи аграрного виробництва, визначено змістовні складові економічного механізму відтворення, обґрунтовано пропозиції щодо корекції політики ринкового реформування в контексті забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників.

Автореферат

 
«Соціально-економічна природа підприємства: діалектика, потенціал реалізації»
 

Максимович Валерія Іванівна
Дата захисту: 11.12.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

Дисертація присвячена дослідженню природи підприємництва як багатогранної системи соціально-економічних відносин. Поглиблено розуміння діалектики підприємництва, змісту соціалізації підприємця в економіці, яка продовжує перебувати на стадії формування цивілізованого ринку. Розглядаються різні підходи до визначення сутності підприємництва, уточнюється його визначення і розмежування основних дефініцій, а також розкриваються методологічні основи для врегулювання відносин між власниками та підприємцями, досліджуються мотиви підприємництва. Особлива увага приділяється парним характеристикам підприємництва, а саме співвідношенню конкуренції та партнерства, традиціоналізму та новаторству, кооперації та корисності відносин між роботодавцем і найманими працівниками. Розглядається модель венчурного підприємництва, досвід країн, які його успішно запровадили, а також хід і перспективи вдосконалення державного регулювання приватного підприємництва; особлива увага приділена внутрішньому корпоративному підприємництву.

Автореферат

 
«Механізм функціонування складової економічної безпеки»
 

Поснова Тетяна Вікторівна
Дата захисту: 11.12.2008
Науковий керівник: д.е.н., доцент Кириленко Володимир Іванович

Дисертацію присвячено дослідженню механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки. Розкрито питання сутності економічної безпеки як основи реалізації механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки, здійснена її характеристика, розкрито зміст структуру механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки, а також тенденції та суперечності досліджуваного механізму. З позиції теорії та практики доведено, що механізм функціонування соціальної складової економічної безпеки є способом організації взаємодії елементів соціальної та економічної системи, з метою координації та управління соціально-економічними процесами для забезпечення реалізації національних економічних інтересів, запобігання соціальним загрозам економічної безпеки, ліквідації їх наслідків і досягнення на цій основі такого рівня економічної безпеки, який би сприяв ефективному досягненню загальноекономічних і соціальних цілей. Здійснена комплексна оцінка стану соціальної складової економічної безпеки за допомогою індексного оцінювання соціально-економічної ситуації в Україні та факторного аналізу. Дано характеристику соціальним ризикам та загрозам економічній безпеці та визначено шляхи їх запобігання та подолання. Доведено вирішальну роль соціальної політики як засобу забезпечення економічної безпеки. Надано загальні пропозиції щодо першочергових заходів соціальної політики для забезпечення високого рівня економічної безпеки.

Автореферат