Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2009 рік

 
«Інноваційна діяльність у відтворювальному процесі»
 

Знаменський Ігор Олександрович
Дата захисту: 06.02.2009 
Науковий керівник: к.е.н., доцент Гузик Микола Михайлович

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів інноваційної діяльності у відтворювальному процесі, визначенню методів, механізмів і основних напрямів її стимулювання. У дослідженні розкриті сучасні підходи до визначення сутності поняття «інновація». Доведена недоцільність протиставлення статистичного і динамічного підходів. Запропоновано розглядати інновацію і як одиничний акт, і як процес. Дається власне визначення поняття „інновація”. Здійснено аналіз найбільш поширених класифікацій інновацій. Пропонується власна система класифікації інновацій. Розкривається структура інноваційної діяльності і характеризуються організації, що складають інноваційну інфраструктуру. Виділяються найважливіші характеристики інноваційного розвитку країни на сучасному етапі. Визначаються системні перешкоди на шляху здійснення інноваційної діяльності в Україні. Розкривається необхідність державного регулювання й стимулювання інноваційної діяльності. Виділяються організаційно-економічні механізми розробки і впровадження інновацій. Розглядаються головні групи методів державного стимулювання інноваційної діяльності. Визначаються основні структуроутворюючі блоки національної інноваційної системи України, їх основне завдання. Обґрунтовується необхідність чіткого визначення пріоритетів науково-технічного розвитку. Вказуються конкретні види інновацій, що потребують пріоритетного стимулювання. Пропонуються конкретні заходи щодо подолання головних перешкод на шляху інноваційного розвитку української економіки.

Автореферат

 
«Ринок землі сільськогосподарського призначення в Україні: формування та тенденції розвитку»
 

Загурський Олег Миколайович
Дата захисту: 13.03.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Юхименко Петро Іванович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та методологічних основ формування ринку землі сільськогосподарського призначення, з’ясуванню сутності та особливостей інституціональних чинників формування ринку землі як важливого сегмента ринкової економіки України. В роботі проаналізовано як інституційні, так і неінституційні обмеження, що існують в Україні щодо володіння, користування, розпорядження земельними ресурсами, у порівнянні з обмеженнями, що існують в інших країнах трансформаційної економіки. Визначено основні напрями необхідних інституційних змін у сфері обігу земельних ресурсів сільськогосподарського призначення, запропоновано механізми створення конкурентного ринку земель цього типу як в Україні в цілому, так і на прикладі окремо взятого агропромислового регіону. Обґрунтовано основні принципи функціонування моделі ринку землі сільськогосподарського призначення. Розроблено теоретичні засади і концептуальні підходи для вдосконалення державної політики на ринку землі й у сфері використання земельних ресурсів сільськогосподарського призначення.

Автореферат

 
«Становлення економічних суб’єктів ринкової економічної системи в Західній Європі (друга половина XVII – перша половина ХІХ ст.)»
 

Чернятевич Ярослва Василівна
Дата захисту: 13.03.2009
Науковий керівник: к.е.н., професор Степаненко Сергій Васильович

У дисертації системно досліджуються питання становлення економічних суб’єктів у ринковій економічній системі Західної Європи на основі використання системного підходу та цивілізаційної парадигми. Виокремлено основні риси економічних суб’єктів як основних елементів економічної системи та досліджено головні відмінності між поняттями «економічний індивід» та «економічний суб’єкт». Розглянуто історико-економічні передумови становлення суб’єктів у XVII – ХІХ століттях та проаналізовано особливу роль середньовічних міст в утвердженні приватної власності та особистої свободи, у становленні економічних суб’єктів. У роботі вивчаються особливості функціонування індивідуальних економічних суб’єктів та колективних економічних суб’єктів. Колективний економічний суб’єкт набував таких форм у Західній Європі другої половини XVII – першої половини ХІХ ст., як фабрика, акціонерні компанії, корпорації, дорожні трести тощо.

Автореферат

 
«Роль інституту державних фінансів у формуванні суспільного добробуту»
 

Хохич Дмитро Григорович
Дата захисту: 09.06.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Дисертація присвячена подальшому розвитку теоретико-методологічних і практичних засад функціонування інституту державних фінансів в напряму формування національної моделі суспільного добробуту. У роботі досліджено генезис категорії “суспільний добробут”, визначено його властивості, межі і структуру. Теоретично обґрунтовано соціально-економічну природу державних фінансів, їх функції та роль у формуванні суспільства добробуту. Проаналізовано зарубіжний досвід формування моделей добробуту. Систематизовано принципові їх відмінності, що полягають у розбіжностях стосовно кількісних показників – рівня державної централізації ВВП та його розподілу через державну систему фінансів. Досліджено основні напрями бюджетного забезпечення соціальної функції держави в Україні, визначено її особливості та проблеми реалізації. Розглянуто національну модель суспільного добробуту з позиції таких показників як рівень податкових вилучень і соціальних видатків в ВВП. Обґрунтовано роль фіскальної політики в перерозподільчих процесах. Наведено рекомендації щодо запровадження податку на майно в Україні. Визначено шляхи вдосконалення фінансових відносин в Україні, зокрема, структури державних видатків в напряму їх орієнтації на соціальну сферу.

Автореферат

 
«Роль земств лівобережної України в модернізації сільського господарства (1864 - 1914 рр.)»
 

Крот Людмила Миколаївна
Дата захисту: 15.09.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Козюк Віктор Валерійович

Дисертація містить комплексний аналіз діяльності земських установ Лівобережної України в галузі сільського господарства в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Особлива увага приділена формуванню бюджету органів місцевого самоврядування та фінансуванню економічних та сільськогосподарських потреб населення. У роботі детально проаналізовано заходи земств з пропаганди передових методів господарювання, зокрема організація сільськогосподарських шкіл, курсів, лекцій, виставок, дослідних полів та ділянок. Розглядається участь земських установ у формуванні кредитної кооперації, дрібних сільськогосподарських товариств, прокатних пунктів та ін. Відзначено співпрацю між повітовими і губернськими земствами, а також ставлення уряду до діяльності органів місцевого самоврядування.

Автореферат

 
«Інформація в системі ринкових відносин трансформаційного суспільства»
 

Луцик Юлія Олександрівна
Дата захисту: 15.09.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Юрій Васильович

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню економічної сутності категорії інформація, визначенню її ролі в системі ринкових відносин трансформаційного суспільства, вивченню впливу на економічний потенціал країни. Доведено, що інформація є стратегічним фактором, який впливає на започаткування якісно нового етапу в суспільно-економічному розвитку – інформаційної економіки. Розкрито особливості становлення ринку інформаційних товарів та послуг у трансформаційній економіці та охарактеризовано сучасні тенденції розвитку. На основі аналізу показників інформаційної діяльності підприємств України розроблено стратегічні складові державного регулювання інформаційного ринку. Здійснено теоретичне обґрунтування та аналіз практичної реалізації інформаційної діяльності у забезпеченні підвищення рівня конкурентоспроможності економіки. Враховуючи специфіку існуючої економічної ситуації в Україні, розроблено складові стратегії інформаційно-інноваційного розвитку в напрямку формування конкурентно-ефективної економіки країни.

Автореферат

 
«Інституціональні чинники формування інноваційної економіки»
 

Москаленко Олександра Миколаївна
Дата захисту: 19.10.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Здійснено дослідження умов та інституціональних чинників формування інноваційної економіки з використанням методології шкіл економічної теорії інституціонально-еволюційного напряму. Обґрунтовано використання цілісного підходу до аналізу інноваційної економіки як сукупності підсистем економіки та суспільства, а саме: факторної, інституціональної, відтворювальної, суб’єктної, науки та освіти, законодавчої, культурної. Розкрито основні напрями ефективної інноваційної політики розвинених країн та способи її впровадження в національні специфічні умови. Доведено необхідність переходу України до інноваційного розвитку як форми функціонування економіки постіндустріального типу. Надано рекомендації щодо формування інноваційної економіки як економічної системи із зрілою інституціональною структурою та новим технологічним базисом. Визначено першорядні завдання інститутів влади на основі постановки стратегічних цілей та ідентифікації ефективних економічних та законодавчих інструментів формування інноваційної економіки України.

Автореферат

 
«Відносини колективної власності в трансформаційній економіці»
 

Кірдан Олександр Петрович
Дата захисту: 19.11.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович 

У дисертації вперше системно досліджуються внесок Рональда Коуза у розвиток методології та становлення нової інституціональної економічної теорії у другій половині ХХ ст. Розглянуто особливості методології Р.Коуза, яка відзначилася виходом за межі неокласичної парадигми і як наслідок визначила подальший розвиток методології нового інституціоналізму на шляху побудови нової наукової парадигми економічної науки. В роботі розглядаються історичні передумови виникнення перших ідей Р.Коуза з приводу значення трансакційних витрат та проблеми зовнішніх ефектів. Також досліджуються економічні процеси в світовій економіці 50-60-х років ХХ ст. – періоду становлення концепції Р.Коуза та теорії конвергенції Дж.К.Гелбрейта. Обґрунтовується ідея, що в теоретичному плані положення теореми Коуза лягли в основу формування ряду наукових напрямків, що входять до складу нової інституціональної економічної теорії. В практичній площині обґрунтовується необхідність використання елементів нової інституціональної економічної теорії в процесі розбудови інституціональної структури економіки України.

Автореферат

 
«Інститути соціально-трудових відносин в розвитку ринкової економіки другої половини ХХ ст.»
 

Колядич Олександр Іванович
Дата захисту: 11.12.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Маслов Анатолій Олександрович

Дисертація присвячена дослідженню ґенези інститутів соціально-трудових відносин в розвитку ринкової економіки другої половини ХХ ст. У дисертаційній роботі досліджуються закономірності та особливості становлення та розвитку системи соціально-трудових відносин в структурі ринкової економічної системи, інституціональний зміст і структура соціально-трудових відносин та таких її інститутів як соціальне партнерство і трипартизм, зайнятість, найм. Дослідження містить теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання, що виявляється у теоретико-методологічному обґрунтуванні шляхів та напрямів вдосконалення й формування розвитку соціально-трудових відносин на основі цивілізаційної парадигми та застосування інституційного аналізу. Досліджено такі основні категорії інституціонального аналізу як інститут, інституція, організація, трансакція та рутинізація та обґрунтовано методологічні можливості їх інструментального застосування в аналізі інститутів соціально-трудових відносин. У роботі розглянуто взаємодію таких суб’єктів соціально-трудової сфери як роботодавець, найманий працівник і держава, а також особливості здійснення ними соціальної місії. Системно досліджуються особливості соціально-трудових відносин планово-директивної системи господарства, а також обґрунтовується необхідність ринкової трансформації інститутів соціально-трудових відносин в Україні.

Автореферат