Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2010 рік

 
«Реструктуризація фінансового сектору в Україні»
 

Дяченко Юлія Юріївна 
Дата захисту: 12.02.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Малий Іван Йосипович

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методологічні та практичні аспекти реструктуризації фінансового сектора. Узагальнено та систематизовано теоретичні підходи щодо визначення філософських категорій «система», «сектор», «сегмент», «елемент». Виокремлено фінансовий сектор як органічну складову фінансової системи. Доведено, що вартість фінансової операції на відміну від фінансового активу є більш достовірною одиницею виміру обсягів фінансового сектора. Розроблено пропозиції щодо вдосконалення секторної класифікації національної економіки за принципом її поділу на фінансовий та реальний сектори. Проаналізовано причини та наслідки фінансової кризи, запропоновано напрями реструктуризації фінансового сектора. Акцентовано увагу на ролі держави в політиці реструктуризації фінансового сектора. Окреслено основні тенденції розвитку банківського та небанківського секторів в інших країнах, розкрито здобутки та помилки національної фінансової політики цих країн та можливості адаптації їх досвіду в українських реаліях.

Автореферат

 
«Домогосподарство в ринковій економічній системі та його відображення у світовій економічній думці ХХ століття»
 

Станкевич Юлія Юріївна
Дата захисту: 12.02.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню генезису домогосподарства та відображенню його сутності у наукових працях економістів ХХ століття на основі використання принципів цивілізаційної парадигми та системного аналізу. Розглянуто характерні риси діяльності сучасного домогосподарства, зокрема виробництво, обмін, споживання та заощадження. Розкрито різні підходи до класифікації домогосподарств, проаналізовано особливості взаємозв’язків даної господарської форми з іншими суб’єктами ринкової економічної системи, зокрема з державою та економічними організаціями. Відображено еволюцію домогосподарства на українських землях у період становлення ринкових відносин. Розкрито основні риси життєдіяльності сім’ї у період командно-адміністративної системи, показано специфіку аналізу радянських вчених щодо сім’ї та її основних функцій. Визначено основні етапи розвитку домогосподарства в Україні за часів незалежності. Сучасне становище охарактеризовано через аналіз таких компонентів як економічна складова, соціально-демографічна поведінка та нормативно-правова база, що регулює діяльність даного суб’єкту ринкової економічної системи.

Автореферат

 
«Освіта як інституційний чинник інноваційного розвитку»
 

Бронська Аліса Миколаївна
Дата захисту: 22.03.2010
Науковий керівник: д.і.н., к.е.н., доцент Студінський Володимир Аркадійович

Дисертація присвячена проблемам становлення та функціонування освіти як інституційного чинника інноваційного розвитку в контексті досягнення економікою України сталого економічного зростання. Досліджено теоретико-методологічні основи аналізу системи освіти як чинника економічного розвитку. Значну увагу приділено вивченню еволюції поглядів представників різних економічних шкіл та напрямків економічної науки щодо ролі освіти в економічному розвитку, а також аналізу моделей державного регулювання системи освіти в розвинених країнах. Обґрунтовано необхідність переходу до інноваційного розвитку економіки України. Освіту досліджено як систему та застосовано три підходи до розгляду її змісту: освіта як галузь економіки, як чинник інноваційного розвитку та як інституція. Проаналізовано стан, тенденції та проблеми розвитку освітньо-інноваційного потенціалу України та здійснено розрахунок економічної ефективності освіти на мікро- та макроекономічному рівнях. Визначено роль та місце освіти як складової національної інноваційної системи. Розроблено теоретичну модель освіти як інституційного чинника інноваційного розвитку та обґрунтовано практичні рекомендації щодо її формування в Україні

Автореферат

 
«Інформаційний сектор в трансформаційній економіці»
 

Тищенко Марія Петрівна
Дата захисту: 08.04.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Галабурда Микола Костянтинович

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів розвитку інформаційного сектору в трансформаційній економіці, визначенню методів, механізмів і основних напрямів його стимулювання. Розкривається сутність, роль і місце інформації та інформаційного сектору в трансформації економічної системи суспільства. Здійснено аналіз факторів переходу до інформаційної економіки в процесі соціально-економічного розвитку провідних постіндустріальних країн світу. Визначаються ціннісні параметри процесів відтворення інформаційного сектору. Вказуються основні перспективи розвитку інформаційного сектору в економічній системі України. Обґрунтовується необхідність інформаційного забезпечення інфраструктури елементів ринку як фактора забезпечення цільових пріоритетів трансформації економіки України.

Автореферат

 
«Транснаціоналізаційні фактори інтеграції України у світове господарство»
 

Савицька Світлана Олександрівна
Дата захисту: 08.04.2010
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Механізм координації трансформаційної економіки»
 

Котенок Андрій Григорович
Дата захисту: 15.04.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Бєляєв Олександр Олександрович

Дисертацію присвячено науково-конструктивному обґрунтуванню теоретико-методологічних положень і практичних аспектів функціонування та вдосконалення механізму координації економічної системи. Сформовано авторський підхід до розкриття сутності механізму координації. Визначено його основні змістові характеристики. Проведено ідентифікацію загальних форм його вияву в межах функціонування економічних відносин координації. З’ясовано зміст і особливості впливу принципів удосконалення механізму координації за умов трансформаційних процесів. Розроблено та апробовано трикомпонентний методичний підхід до оцінки соціально-економічної ефективності механізму координації економіки України. На основі результатів здійсненої аналітичної системної оцінки соціально-економічної ефективності функціонуючого механізму координації економіки України сформульовано пропозиції щодо способів та конкретизації напрямів його комплексного вдосконалення.

Автореферат

 
«Соціальний капітал в сучасній економічній системі»
 

Мішин Юрій Руфімович
Дата захисту: 15.04.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Семенов Михайло Григорович

Дисертація присвячена обґрунтуванню новітніх політекономічних підходів до визначення сутності соціального капіталу, його місця і ролі в сучасних економічних системах. Сформульовано основні концептуальні принципи та підходи до визначення соціального капіталу як факторного ресурсу сучасної економічної системи. У результаті аналізу, проведеного у загальному контексті еволюції системи капіталу та історичного процесу зміни домінуючої ролі її форм у ринковій економіці, доведено, що в умовах становлення постіндустріального суспільства створюються необхідні передумови для виділення соціального капіталу як найважливішого фактора виробництва. Обґрунтовані методологічні підходи до визначення інституціональних складових соціального капіталу у термінах «соціальної економіки» - «довіра», «соціальні мережі», «соціальна справедливість», «соціальне партнерство», виходячи з розуміння нової якісної ролі соціальних взаємодій в економічній системі. Досліджено принципи та специфіку відтворення соціального капіталу на мікро-, мезо- та макрорівні в умовах становлення та розвитку постінституціонального суспільства. Проведено аналіз сім’ї, комерційних і недержавних організацій, держави як джерел формування соціального капіталу.

Автореферат

 
«Економічне зростання та джерела його фінансового забезпечення в умовах формування інноваційної економіки»
 

Міщук Ольга Віталіївна
Дата захисту: 21.09.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

У дисертації досліджуються теоретико-методологічні основи економічного зростання та джерела його фінансового забезпечення в умовах інноваційної економіки. Здійснено поглиблений аналіз економічного зростання на категоріальному та інституційному рівні як реального економічного явища. Обґрунтовано основні інституційні форми фінансового забезпечення економічного зростання в умовах інноваційної економіки та доведено, що ні приватний капітал, ні державне фінансування не може в достатньому обсязі задовольнити потребу суб’єктів господарської діяльності у фінансових ресурсах для їх модернізації та сприяння економічному зростанню. Досліджено необхідність та принципи реалізації партнерських відносин «держава – приватний капітал » як організаційно-інституційної форми з метою формування засад фінансового забезпечення економічного зростання через фінансування інноваційних проектів. Партнерство держави і приватного капіталу полягає у співпраці державної влади і приватного капіталу на основі взаємозацікавленості, забезпечує зростання економіки та дозволяє максимально використати потенціал приватного сектора за чітко визначеною провідною роллю держави. Доведено, що інноваційна політика в Україні має зосереджуватися в трьох напрямах: організація інноваційного фінансування; регулювання фінансування інноваційної діяльності; забезпечення стимулювання взаємодії в сфері фінансування НДДКР держави, приватного сектору і наукового співтовариства.

Автореферат

 
«Інтелектуальний потенціал як інституціональний чинник формування економіки постіндустріального типу»
 

Матусевич Костянтин Миколайович
Дата захисту: 21.09.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Здійснено дослідження онтології та гносеології поняття та категорії інтелектуального потенціалу суспільства з огляду обґрунтування його як важливого чинника розвитку економіки постіндустріального типу. Розкрито механізми дії інститутів духовно-інтелектуальної сфери економіки людиноцентричного типу як важливої частини базової моделі розвитку постіндустріального суспільства. Обґрунтовано місце інноваційного технологічного способу виробництва як сучасної стадії розвитку постіндустріального суспільства. Узагальнено та систематизовано чинники трансформації і використання інтелектуального потенціалу України. Надано рекомендації щодо складу чинників стратегічного розвитку інтелектуального потенціалу України у формуванні економіки постіндустріального типу. Визначено завдання інститутів влади та інституціональний інструментарій метасоціальної системи як засобів розвитку в Україні інноваційної економіки.

Автореферат

 
«Оренда землі в системі аграрних відносин України»
 

Кирилюк Ірина Миколаївна
Дата захисту: 12.10.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Дисертацію присвячено економіко-теоретичному дослідженню оренди землі в системі аграрних відносин України, з’ясуванню сутності та особливостей інституціональних чинників формування ринку оренди землі сільськогосподарського призначення. У роботі визначена роль орендних відносин у підвищенні соціально-економічної ефективності сільськогосподарського виробництва, яка може бути розкрита шляхом аналізу п’яти суспільних функцій, за рівнем реалізації яких доцільно оцінювати досконалість відносин землекористування. Досліджено формування та розвиток орендних відносин під час аграрної реформи, у процесі становлення нової системи землекористування, визначено передумови реалізації їх потенціалу як чинника розвитку агро продовольчого сектора. Сформовано оптимальні риси розвитку інституту оренди землі сільськогосподарського призначення, розглянуто проблему оцінки спроможності орендних відносин сприяти вибору суб’єктами господарювання оптимальної моделі поведінки та забезпечувати рух ресурсів до осередків їх найбільш ефективного використання в межах сільськогосподарської галузі. Розроблено теоретичні засади і концептуальні підходи для вдосконалення державної політики в системі земельних відносин, спрямованої на надання дрібним землевласникам повноцінних можливостей реалізації економічного потенціалу землі як виробничого ресурсу.

Автореферат

 
«Соціально – економічний механізм державного регулювання трансформаційного періоду»
 

Сотула Оксана Віталіївна
Дата захисту: 12.10.2010
Науковий керівник: к.е.н., професор Вакуленко Микола Іванович

Дисертація присвячена дослідженню соціально-економічного механізму державного регулювання трансформаційного періоду, практичним аспектам його функціонування та вдосконалення. Систематизовано теоретико-методологічні підходи до класифікації функцій держави в сучасних умовах, проаналізовано сутність трансформаційного та перехідного процесів і визначено місце України в цих процесах. Сформовано авторський підхід до розкриття сутності соціально-економічного механізму державного регулювання (СЕМДР), на основі системного підходу розкрито його функціональний і структурний зміст. Досліджено динаміку функціональної та структурної ефективності СЕМДР економіки. Обґрунтовано підходи до виміру соціального капіталу, запропоновано відповідний індекс як суму структурної, пізнавальної та змістовної складових соціального капіталу, здійснено його пробну оцінку для України у порівнянні з відповідними результатами країн Європи. Визначені шляхи підвищення ефективності СЕМДР економіки з орієнтацією на використання соціальних інновацій, а саме соціального аудиту, соціальних інвестицій, соціальної відповідальності бізнесу та міжсекторного соціального партнерства.

Автореферат

 
«Ґенеза ремесла в господарській системі лівобережної України в XVII – XVIII століттях»
 

Журман Сергій Миколайович
Дата захисту: 21.12.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Лавриненко Володимир Миколайович

Дослідження містить теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової проблеми, що виявляється у теоретико-методологічному обґрунтуванні завдань роботи на основі застосування цивілізаційної парадигми. Дисертаційна робота присвячена дослідженню ґенези ремесел в господарській системі Лівобережного регіону України в XVII – XVIII ст. Автором проаналізовано особливості впливу ремісничого виробництва на розвиток господарської системи. Розглянуті історичні передумови виникнення ремесел, розвиток ремісничого виробництва на досліджуваній території в XVII – XVIII ст., приділена увага переходу від натуральної до товарної системи господарства, чисельності і фаховій розгалуженості ремісників, організаційній формі об’єднання майстрів – цехам, діяльності позацехових ремісників, причинам зниження ролі і значення ремісничого виробництва в господарстві Лівобережної України. Визначено, що ремесла становили важливий напрямок господарської діяльності населення регіону, характеризували загальний рівень розвитку економіки краю, впливаючи на соціальні, політичні і культурні процеси що відбувались у досліджуваний період в суспільстві. В роботі зазначається необхідність врахування історичного досвіду генези ремісничого виробництва в розвитку господарського простору ринкових відносин в Україні.

Автореферат

 
«Інтелектуалізація праці у стратегії інноваційного розвитку економіки України»
 

Сем’янчук Петро Михайлович
Дата захисту: 21.12.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Березюк Роман Михайлович

У дисертації розкрито сутнісну характеристику інтелектуалізації праці як чинника, процесу і результату економічної діяльності. Систематизовано та доповнено показники кількісного вимірювання і форми прояву інтелектуалізації праці. Обґрунтовано вплив інтелектуалізації праці на інноваційний розвиток. Здійснено порівняння інтелектуалізації праці у постсоціалістичних країнах. Проаналізовано стан та динаміку інтелектуалізації праці у вітчизняній економіці. Встановлено рівень фінансового, кадрового та інституційного забезпечення інтелектуалізації праці в Україні. Розроблено заходи поглиблення інтелектуалізації праці у вітчизняній економіці. Запропоновано шляхи реалізації стратегії інноваційного розвитку України. Визначено умови поглиблення інтелектуалізації праці в національній економіці.

Автореферат