Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2011 рік

 
«Циклічність розвитку ринків нерухомості: закономірності та особливості»
 

Білоброва Тетяна Олександрівна 
Дата захисту: 11.02.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Державна власність у трансформаційній економіці України»
 

Підопригора Лариса Антонівна
Дата захисту: 11.02.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Радченко Володимир Васильович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів проблеми державної власності та економічного механізму її реалізації в умовах трансформаційної економіки України. Автором визначається методологія дослідження державної власності та її сутність. Розкриті чинники, що зумовлюють необхідність державної власності, визначені її функції та шляхи формування. Проведений аналіз процесу та оцінка наслідків реформування державної власності. З’ясовано проблеми, що стоять на перепоні розвитку державної власності, та запропоновані шляхи їх вирішення. Визначені фактори розвитку державної власності у вітчизняній економіці. Запропоновані критерії та показники ефективності державної власності у трансформаційній економіці України. Доведена важливість удосконалення економічного механізму реалізації державної власності з метою підвищення її ефективності. Обґрунтовані основні напрямки удосконалення економічного механізму реалізації державної власності і його правового забезпечення в умовах трансформаційної економіки України.

Автореферат

 
«Розвиток неоконсервативного напряму економічної думки (остання третина ХХ – початок ХХІ ст.)»
 

Мариненко Наталія Юріївна
Дата захисту: 03.03.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Інноваційна діяльність як чинник економічного зростання»
 

Прощаликіна Аліна Миколаївна
Дата захисту: 03.03.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Кукурудза Іван Іванович

У дисертації досліджено теоретичні засади впливу інноваційних чинників на економічне зростання та сформульовано науково-практичні положення щодо їхньої активізації в умовах системної трансформації економіки. Удосконалено систематизацію інноваційних чинників економічного зростання та досліджено умови активізації інноваційної діяльності. У роботі здійснено оцінку рівнів інноваційного розвитку постсоціалістичних країн та проаналізовано особливості їх інноваційної політики, визначено вплив інноваційних чинників на економічне зростання України. Розроблено концептуальні засади забезпечення сталого економічного зростання за рахунок інноваційних чинників, запропоновано підходи щодо формування стратегії розвитку національних інноваційних систем країн із трансформаційною економікою та обґрунтування теоретичних засад формування й функціонування інноваційних кластерів.

Автореферат

 
«Теорія інформаційної економіки: зміст і основні суперечності»
 

Ніколаєв Євген Борисович
Дата захисту: 12.05.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Семенов Михайло Григорович

Дисертація присвячена розгляду теорії інформаційної економіки як концепції, яка вивчає вплив інформації на економічні процеси. Досліджуються зміст основних категорій цієї теорії, історія її становлення, її предмет, особливості інформаційного (постіндустріального) етапу розвитку суспільства, інтелектуальна власність, авторське право та виробництво інтелектуальної продукції, методологічні риси теорії інформаційної економіки. Суперечливість визначено як одну із ключових ознак цієї теорії, що проявляється у термінологічній, змістовній, теоретико-методологічній площині. У роботі розкрито підходи до визначення економічної інформації, її характеристики, систематизовано основні способи класифікації економічної інформації. Досліджено властиве інформаційному виробництву явище зростаючої віддачі, за якого додаткове залучення виробничих ресурсів призводить до більш ніж пропорційного збільшення обсягу виробленої продукції. Деякі суперечності інтелектуальної власності висвітлено на прикладі захисту інтелектуального продукту авторським правом. Дослідження проблем функціонування інформаційної економіки мають низку методологічних особливостей, що показані у роботі. Порушене питання про розгляд теорії інформаційної економіки як окремої парадигми економічної науки.

Автореферат

 
«Господарська мотивація в економічній системі України другої половини ХІХ – початок ХХ ст. та її відображення в економічній думці»
 

Опанасенко Володимир Михайлович
Дата захисту: 12.05.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Лавриненко Володимир Миколайович

Дисертацію присвячено комплексному історико-економічному дослідженню господарської мотивації в системі економічних відносин у хронологічних межах другої половини ХІХ – початку ХХ ст., визначенню сутності її складових елементів, з’ясуванню особливостей доринкового і ринкового її типів. Проаналізовано роль основних наукових концепцій і встановлено їх внесок у формування теорії господарської мотивації. Обґрунтовано умови формування ринкової господарської мотивації на українських землях у досліджуваний період і виокремлено основні інституційні детермінанти її утворення, такі як духовно-культурна суспільна складова і державна економічна політика. Виявлено типи господарської мотивації, причини їх диференціації та шляхи реалізації в основних верствах українського суспільства. На основі виявлених закономірностей розвитку вітчизняної ринкової господарської мотивації у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. сформульовано теоретичні та практичні пропозиції для розвитку сучасної ринкової господарської мотивації суб’єктів економічної діяльності в Україні.

Автореферат

 
«Політична рента в сучасній трансформаційній економіці»
 

Гуровська Тетяна Валеріївна
Дата захисту: 09.06.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Семенов Михайло Григорович

Дисертація присвячена теоретико-методологічним та концептуальним засадам дослідження сутності політичної ренти з урахуванням специфіки її формування та привласнення у трансформаційній економіці України. Розкривається сутність, роль і місце політичної ренти в загальній структурі рентних відносин. Взявши за основу теорію суспільного вибору, здійснено економічний аналіз політичного процесу на основі дослідження політичного ринку як головної арени привласнення політичної ренти. Визначено методи та способи, а також чітко виокремлено інструменти привласнення політичної ренти, а саме: лобіювання, логроллінг та корупцію. Проведено порівняльний аналіз західної та української моделей отримання та перерозподілу політичної ренти між акторами політичного ринку, а також доведено переважання індивідуальних егоїстичних інтересів представників влади незалежно від політичної ідеології та переконань.

Автореферат

 
«Середній клас у трансформаційній економіці України»
 

Коляда Олена Володимирівна
Дата захисту: 21.06.2011
Науковий керівник: к.е.н., професор Хмелевський Микола Олександрович

Дисертація присвячена поглибленню теоретичних підходів до визначення особливостей формування і розвитку середнього класу у трансформаційній економіці Україні. В роботі досліджена еволюція категорії середній клас, удосконалені критерії визначення середнього класу, розглянута його роль у трансформаційній економіці та особливості формування в Україні на етапі ринкових трансформацій, визначено мале підприємництво основним фактором формування і розвитку середнього класу. Досліджені інституціональні особливості розвитку малого підприємництва в Україні, проведена соціально-економічна оцінка його потенціалу та визначені основні проблеми розвитку. У зв’язку з цим запропоновані шляхи покращення умов розвитку малого підприємництва у контексті становлення середнього класу, зокрема, визначено, що державна політика підтримки малого підприємництва повинна реалізуватись шляхом єдиної стратегії. Запропоновані напрямки удосконалення податкової політики, подано пропозиції щодо удосконалення системи освіти.

Автореферат

 
«Інноваційний розвиток та структурні зміни в економіці»
 

Кравченко Олена Олексіївна
Дата захисту: 21.06.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Савчук Володимир Сафронович

У дисертації досліджено особливості інноваційних процесів, розкрито сутність категорії “інновації” як іманентної якості економічної динаміки, проаналізовано та досліджено природу структурних змін в економіці України через наступні складові: національну інноваційну систему розвитку економіки України; компоненти перебудови транзитивної економіки під впливом інноваційних процесів. Визначено особливості становлення інноваційної сфери України, причини її кризового стану (незавершеність економічних перетворень, орієнтація розвитку не на активізацію інноваційної діяльності, а на інвестиційну політику, недооцінка виняткового значення фактора технологічних змін, слабке фінансування, нераціональна структура зовнішньоекономічних відносин, заснованих на імпорті високотехнологічного устаткування та експорті паливно-сировинних ресурсів). Розглянуто інноваційну модель розвитку економіки України та запропоновані підходи щодо формування стратегії інноваційного розвитку економіки України. Автором розроблено економіко-математичну модель інноваційного розвитку економіки України, що дозволяє здійснити прогноз економічного зростання країни завдяки активізації використання факторів інноваційної сфери.

Автореферат

 
«Транснаціоналізація господарської діяльності в системі чинників економічного розвитку»
 

Дейнека Тетяна Анатоліївна
Дата захисту: 15.09.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Дисертація присвячена обґрунтуванню новітніх політекономічних підходів до визначення сутності транснаціоналізації господарської діяльності та її ролі у системі чинників економічного розвитку. Досліджені процеси економічного розвитку посттрансформаційних країн через транснаціоналізацію форм господарського життя. На основі моделі розкриті умови інтеграції національних економік у світове господарство через мережі ТНК і відображені результати такої інтеграції. Систематизовані чинники економічного розвитку в умовах глобалізації світової економіки, через які опосередковано проявляється вплив транснаціоналізації. За застосування критерію інституційної ідентифікації реалізовані методологічні підходи до змістовної диференціації понять «транснаціоналізація» та «транснаціональна корпорація». Визначені методологічні засади розуміння транснаціоналізації в її значенні функції трансформації умов економічного життя соціуму. З’ясовані відмінності між інтернаціональними, багатонаціональними / транснаціональними та глобальними корпораціями. Показано розширення діапазону участі ТНК у процесах інтернаціоналізації: разом із збереженням визначальної ролі ТНК у процесах інтернаціоналізації виробництва і капіталу зростає їх роль у процесах інтернаціоналізації інформації та політичного впливу. Досліджена двоїста суперечлива сутність ТНК та визначена роль держави при застосуванні бар’єрів у вигляді державної політики оптимізації діяльності національних та іноземних транснаціональних корпорацій.

Автореферат

 
«Природа інноваційних процесів у постіндустріальному суспільстві»
 

Лебедева Лариса Валеріївна
Дата захисту: 15.09.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Сформовано авторський підхід до розуміння суті понять «постіндустріальна економіка» та «постіндустріальне суспільство» їх взаємозалежності та взаємозв’язку, їх характерних ознак та моделей соціального ладу, що виникають на основі постіндустріального типу економіки. Виокремлено особливості інноваційних процесів на постіндустріальній стадії цивілізаційного розвитку та доведено, що ключовою ознакою інноваційних процесів нової епохи стає їх системність, цілісність та взаємозалежність зі змінами в інституційному середовищі постіндустріального суспільства, що пов’язано з неможливість становлення та розвитку нового типу економіки та суспільства без розробки та впровадження інновацій у виробництво. Досліджено внутрішні стимули організації інноваційних процесів постіндустріального суспільства у їх органічному взаємозв’язку з інституційними змінами нового постіндустріального ладу, їх значення як для економічно розвинених країн, так і в Україні. Доведено, що першочерговим завданням інноваційної політики України повинно стати створення такого інституційного поля, що б мотивувало підприємців до інноваційної діяльності. Задля забезпечення сталого економічного розвитку України та входження до складу постіндустріальних країн необхідним є не виробництво як таке, а інноваційне виробництво та наявність творчого інноваційного підприємництва, що і забезпечить даний розвиток.

Автореферат

 
«Формування інвестиційного потенціалу у трансформаційній економіці (інституційний підхід)»
 

Бережна Ілона Юріївна
Дата захисту: 08.12.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Якубенко Валерій Дем'янович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей інституційного забезпечення формування інвестиційного потенціалу у трансформаційній економіці. Розглянуто теоретико-економічні підходи до визначення змісту інвестиційного потенціалу, проаналізовано інвестиційний потенціал в контексті інституційної теорії прав власності та досліджено інституційне середовище його формування. З’ясовано, що розгляд інвестиційного потенціалу з точки зору інституційного підходу передбачає необхідність врахування в методології його аналізу не лише факторних можливостей та інвестиційних потужностей, а також і інституційних спроможностей продукування інвестиційних доходів. Розглянуто особливості інституційного забезпечення формування національного інвестиційного потенціалу в умовах трансформаційної економіки. Проаналізована роль держави та державних інституцій у реструктуризації національного інвестиційного потенціалу. З’ясовано, що в інноваційній моделі розвитку національної економіки інвестиційний потенціал відіграє вирішальну роль, оскільки в умовах ринкової економіки реалізація інноваційної діяльності на кожному етапі пов’язана, передусім, з пошуком джерел і форм інвестування. Обґрунтовано, що формування національного інвестиційного потенціалу виходить з особливостей глобалізаційних процесів, що мають місце в економіці.

Автореферат