Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2013 рік

 
«Еволюція економічних функцій держави в умовах формування інноваційної економіки»
 

Ковч Володимир Васильович 
Дата захисту: 21.01.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Бєляєв Олександр Олександрович

У дисертаційній роботі викладено основні результати дослідження теоретичних та практичних аспектів еволюції економічних функцій держави в умовах формування інноваційної економіки. Виявленні недоліки у взаємодії держави та економічної системи, обґрунтовано розвиток економічних функцій держави, встановлено потенціал щодо утворення ефективної держави, дана оцінка економіці бюрократії. Дисертантом розроблені шляхи реформування механізму інноваційної економіки, напрямки партнерства держави та приватного бізнесу в умовах формування інноваційного напрямку розвитку держави. Проведено широкий аналіз іноземного досвіду, щодо фінансового забезпечення інноваційного розвитку країни. Отримані результати досліджень можуть бути використані для розробки планів стратегічного розвитку економіки в напрямку інноваційної діяльності та підсилення її конкурентоспроможності держави на світовому ринку інновацій. Доведено наявність прихованого інноваційного потенціалу країни та можливість партнерства держави і приватного бізнесу щодо проведення інноваційної діяльності.

Автореферат

 
«Ринкова трансформація аграрного сектора України»
 

Шульга Ольга Антонівна
Дата захисту: 21.01.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Радченко Володимир Васильович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних аспектів ринкової трансформації аграрного сектора України. Автор досліджує ринкову трансформацію аграрного сектора України на основі концептуального підходу виокремлення і введення в науковий обіг поняття «трансформаційний потенціал аграрного сектора». Проведена оцінка історії відносин власності на землю згідно формаційного підходу до аналізу періодизації історії людського суспільства в контексті з’ясування передумов та причин найголовніших земельних реформ в історії України. З’ясовані причини спаду сільськогосподарського виробництва на кожному з етапів сучасної земельної реформи. Запропоновано механізм формування і функціонування в Україні цивілізованого ринку земель сільськогосподарського призначення за активної участі аграріїв і держави. Визначено перспективи розвитку господарських структур в Україні. Проведено аналіз стану матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників та запропоновано напрямки розвитку вітчизняного ринку сільськогосподарської техніки. Визначено причини та запропоновано заходи для послаблення диспаритету цін між І та ІІ сферами АПК. Обґрунтовано напрями щодо підвищення ефективності державного регулювання розвитку аграрного сектору України.

Автореферат

 
«Соціально-економічна природа зайнятості в умовах транзитивної економіки»
 

Захарків Яна Вікторівна
Дата захисту: 28.02.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Фукс Анатолій Ервінович

У дисертації на основі теоретичних узагальнень і проведених досліджень здійснено вирішення важливого науково-прикладного завдання, що полягає у подальшому розвитку теоретико-методичних засад дослідження соціально-економічної природи зайнятості в транзитивній економіці, і на цій основі обґрунтування пріоритетних напрямів державного регулювання зайнятості у сучасних умовах. Зокрема, досліджено еволюцію наукових поглядів на проблему зайнятості населення, що дало змогу узагальнити та систематизувати теоретико-методичні засади щодо визначення сутності категорії зайнятості населення і сформулювати авторське визначення зайнятості, яке відображає як її економічну, так і соціальну сутність. Запропоновано модель оцінювання зайнятості в умовах транзитивної економіки. З метою усебічного аналізу змін, що відбуваються у структурі зайнятості, професійно-кваліфікаційному складі населення, структурі попиту та пропозиції на ринку праці під дією урбанізації та активізації глобалізаційних процесів, застосовано поєднання аналітичних індикаторів та економетричного моделювання. Систематизовано та обґрунтовано ключові чинники трансформації зайнятості, серед яких трансформаційні процеси у сфері власності, структурні зрушення в економіці, активізація науково-технічного прогресу, поглиблення інтеграційних та глобалізаційних процесів. Запропоновано пріоритетні напрями державного регулювання зайнятості, які включають удосконалення нормативно-правового забезпечення, відновлення виробництва, забезпечення інвестиційної та податкової лібералізації, координацію розвитку системи освіти відповідно до потреб ринку праці. Розроблено комплекс заходів для кожного з пріоритетних напрямів удосконалення державної системи регулювання зайнятості.

Автореферат

 
«Ринок праці України в умовах глобалізації»
 

Сандугей Валентина Василівна
Дата захисту: 28.02.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Петрова Ірина Леонідівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів проблем розвитку українського ринку праці під впливом глобалізації. Проведений автором компаративний аналіз існуючих наукових підходів до оцінки ефективності функціонування ринку праці дозволив констатувати, що спільним є не врахування ними глобалізаційних факторів впливу. Аналіз впливу глобалізації на структуру та розвиток вітчизняного ринку праці в роботі здійснювався шляхом визначення переваг та недоліків впливу на вітчизняний ринок праці інформаційно-комунікаційні технології; трудової міграції робочої сили; іноземного інвестування в економіку країни; створення іноземних компаній на території України; участі України в міжнародних організаціях; а також інтеграції у європейський освітній простір. В результаті аналізу факторів конкурентоспроможності ринку праці, а саме: конкурентоспроможності вітчизняної робочої сили; конкурентоспроможності робочих місць; конкурентної заробітної плати; розвиненого конкурентного середовища на ринку праці; рівня розвитку інфраструктури ринку праці зроблено висновок про низьку конкурентоспроможність ринку праці, що обумовлює більшою мірою негативний вплив глобалізації на його функціонування та розвиток. Обґрунтовані основні напрямки регулювання ринку праці з метою максимізації позитивних вигод від глобалізації.

Автореферат

 
«Еволюція конкуренції в інноваційній економіці»
 

Келічавий Арсен Вікторович
Дата захисту: 25.03.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Бєляєв Олександр Олександрович

У дисертаційній роботі запропоновано методологічний підхід до систематизації поглядів вчених-економістів на особливості та генезис конкуренції. Обґрунтовано взаємозв’язок між економічними категоріями: фактори конкурентоспроможності, конкурентні переваги, конкурентоспроможність та конкуренція. Розкрито особливості монополії та охарактеризовано антимонопольні політики країн світу та України. Досліджено особливості інновацій та інноваційної діяльності в системі конкурентних відносин. Проаналізовано розвиток конкуренції та інноваційних процесів у вітчизняній економіці. На основі використання моделі взаємозв’язку факторів конкурентоспроможності сформульовані пріоритетні напрямки та шляхи підвищення ефективності конкуренції в інноваційній економіці.

Автореферат

 
«Теоретичні засади формування національної інноваційної моделі розвитку економіки»
 

Здір Віктор Анатолійович
Дата захисту: 08.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Фукс Анатолій Ервінович

Обґрунтовані на теоретичному рівні основні складові національної інноваційної моделі розвитку: науково-технічний і виробничий потенціал країни та суспільні інститути, які забезпечують збалансовану взаємодію основних елементів системи, що перетворює її на єдине ціле. Визначено категорію «інновація», що на відміну від розповсюджених у економічній літературі трактувань, здійснюється на основі двовимірного підходу, а саме: інновація в широкому значенні як будь-яка зміна, що підвищує конкурентоспроможність суб’єктів господарювання через прибуткове використання ідей, винаходів; інновація у вузькому значенні – поява нової техніки та технології у виробництві. Обґрунтовано необхідність посилення наголосу на такій функцій держави як стимулювання інноваційного процесу в умовах формування інноваційної моделі розвитку економіки. Досліджено взаємозалежності між ВВП, обсягом виконаних наукових і науково-технічних робіт, а також рівнем фінансування інноваційної діяльності на основі кореляційного аналізу. Окреслене розуміння причин того, чому інноваційні процеси в економіці сучасної Україні не набули вагомих масштабів, а той величезний науково-технічний потенціал, що залишився в Україні від СРСР нині практично не використовується, а тому занепадає.

Автореферат

 
«Конкурентоспроможність національної економіки в процесі реалізації стратегічних цілей її розвитку»
 

Король Інна Володимирівна
Дата захисту: 12.09.2013
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Теорія господарства у науковій спадщині С.М. Булгакова»
 

Кондрат Олександр Борисович
Дата захисту: 10.10.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

У дисертації розкрито методологічні засади дослідження наукової спадщини С.М. Булгакова в якій знайшла відображення його теорія господарства. Проведено аналіз джерельної бази та визначено ступінь дослідженості зазначеної проблеми. Проаналізовано основні етапи еволюції наукового світогляду С.М. Булгакова, його філософія господарства, як спроба побудови теорії на засадах некласичної методології, досліджуються базові категорії теорії гocпoдaрcтва вченого та розкривається значення софійності господарства й Софії як його трaнcцендентaльного cуб’єкту. В роботі розкрито методологічну співзвучність ідей С.М Булгакова з сучасними філософсько-господарськими концепціями та висвітлено значущість підходів вченого до аналізу господарства у контексті формування нової парадигми суспільствознавства.

Автореферат

 
«Наймана праця в умовах трансформації економічних відносин в постсоціалістичних країнах»
 

Удовенко Ірина Олександрівна
Дата захисту: 29.11.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

В дисертаційній роботі досліджується сутність та роль найманої праці у суспільному відтворенні, її взаємозв’язок з поступальним розвитком соціально–економічних відносин. Здійснено ретроспективний аналіз базових економічних концепцій, що дає можливість осмислити фундаментальні положення, закони та принципи, на яких базуються сучасні наукові підходи щодо трактування змісту категорії «наймана праця». В дисертації доведено, що державна політика регулювання зайнятості найманої праці в Україні повинна перелаштуватися з економічних орієнтирів, таких як економічне зростання, на усунення або ж пом’якшення соціально–культурних проблем та покращення загального психологічного стану трудового потенціалу населення держави. Здійснено комплексну оцінку стану й тенденцій розвитку соціально–економічних відносин як у постсоціалістичних країнах, так і в Україні. Обґрунтовано авторське визначення категорії «наймана праця» як процес реалізації усієї сукупності нагромаджених здібностей та набутих умінь працівника, що дає змогу реалізувати індивідуальні конкурентні переваги через перетворення та вартісні зміни, зумовлені співвідношенням попиту і пропозиції регульовані формальними та неформальними інституціональними нормами суспільства.

Автореферат