Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2010 рік

 

 
«Механізм та аналітико-інструментальні засоби забезпечення економічної стійкості підприємства (за матеріалами поліграфічних підприємств України)»
 

Коцюба Олексій Станіславович 
Дата захисту: 04.02.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Банщиков Петро Гаврилович

Дисертацію присвячено вирішенню теоретичних і прикладних питань зі створення на підприємстві дієвого механізму забезпечення його економічної стійкості, з акцентом на формуванні комплексу аналітико-інструментальних засобів підтримки управлінської діяльності в межах такого механізму. Виявлено структуру та зміст теоретичного інституту стійкості підприємства в економічній і управлінській науках. Сформульовано положення щодо базових властивостей економічної стійкості підприємства (скорочено – ЕСП). Визначено фактори, що впливають на економічну стійкість підприємства, та побудовано загальну модель механізму її забезпечення. Запропоновано принципи, а також вдосконалено методичний апарат щодо діагностування ЕСП. Здійснено адаптацію нечітко-множинних описів в межах формалізації моделі галузевої конкуренції М. Портера. Розвинуто інструментарій вимірювання ризику, а також аналізу привабливості реальних інвестицій для ситуації нечітких вихідних даних. Розроблені діагностичні та аналітико-інструментальні моделі апробовано в межах українських підприємств поліграфічної промисловості.

Автореферат

 
«Маркетинг на ринку комерційної нерухомості України»
 

Лівшиц Вадим Якович
Дата захисту: 04.02.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Войчак Анатолій Володимирович 

У дисертації надано сутнісну характеристику та об’єктно - cуб’єктну структуру ринку комерційної нерухомості, виявлено особливості маркетингової діяльності суб’єктів ринку комерційної нерухомості, його види та завдання. Обґрунтовані методи та принципи використання маркетингу на вітчизняному ринку комерційної нерухомості, надана маркетингова характеристика основних структурних складових та виявлено тенденції розвитку офісної, складської, торгівельної нерухомості з урахуванням впливу фінансової кризи. Розроблено пропозиції щодо впровадження системи маркетингових принципів управління суб’єктами господарювання на ринку комерційної нерухомості, удосконалено системи моніторингу потреб орендарів об’єктів комерційної нерухомості із врахуванням стану і тенденцій розвитку певного сегменту ринку та управління взаємовідносинами з існуючими корпоративними орендарями через метод обрахування показників їх комплексної цінності.

Автореферат

 
«Процесне управління бізнесом»
 

Бортнік Анастасія Миколаївна
Дата захисту: 28.11.2006
Науковий керівник: к.е.н., професор Швиданенко Генефа Олександрівна

Дисертація присвячено обґрунтуванню теоретико-методичних та вирішенню прикладних проблем формування та впровадження системи процесного управління. Поглиблено теоретико-методичні основи сучасної парадигми управління підприємством на основі розвитку теоретичних положень концепції та категоріального апарату процесного управління, а саме: удосконалено визначення поняття «бізнес-процес» і «процесне управління» та обгрунтувано значення процесного управління у системі забезпечення ефективності діяльності підприємства; класифікацію бізнес-процесів за різними ознаками: видами діяльності, категоріями клієнтів, ієрархічністю оргструктури, функціональними напрямками, критерієм вартості та стадіями життєвого циклу бізнес-процесу. Удосконалено положення про необхідність синтезу теоретичних засад функціонально-вартісного аналізу та концепції ланцюжка створення цінності у процесі наукової еволюції сучасної теорії процесного управління; напрями розвитку систем процесного управління на меблевих підприємствах на основі оптимізації витрат за ключовими ланками ланцюжка створення цінності, що дає можливість цілеспрямовано здійснювати менеджмент і системно управляти ефективністю кожного бізнес-процесу.

Автореферат

 
«Забезпечення ефективності діяльності підприємств (за матеріалами плодоовочевих підприємств Автономної Республіки Крим)»
 

Половінкіна Ганна Ігорівна
Дата захисту: 18.02.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Клейменов Олексій Матвійович

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретико-методичних засад і вирішенню прикладних проблемних питань забезпечення ефективності діяльності підприємств. Поглиблено теоретико-методичні основи забезпечення ефективності діяльності підприємств, а саме: розкрито концептуальні підходи вітчизняних і зарубіжних вчених щодо визначення сутності економічної ефективності, розширено систему критеріїв і показників ії оцінювання, виділено зони ефективності на основі встановлених параметрів цільових орієнтирів, розроблено модель забезпечення ефективності діяльності підприємств, яка поєднує теоретичні положення ресурсного та процесного підходу управління, а також концепції динамічних здатностей. Аналітично оцінено нинішній стан, динаміку, проблеми та перспективи розвитку плодоовочевої консервної галузі Криму, проведено оцінювання ефективності функціонування плодоовочевих підприємств, визначено тенденції їх розвитку та стратегічні напрями, що потребують залучення інвестиційних ресурсів.

Автореферат

 
«Механізм забезпечення стратегічної стійкості підприємства (за матеріалами підприємств транспортного машинобудування)»
 

Галушко Валерій Борисович
Дата захисту: 18.03.2010
Науковий керівник: к.е.н., професор Задорожна Неллі Василівна

Дисертація присвячена розробці теоретичних, методичних і прикладних аспектів побудови, впровадження та функціонування механізму забезпечення стратегічної стійкості підприємства (МЗССП). З допомогою міждисциплінарного аналізу понятійно-категоріального апарату предметного поля виявлено неоднозначність, відсутність чіткого розмежування, а іноді й суперечливість трактувань категорії «стійкість» і споріднених понять. Акцентовано увагу на необхідності виділення наукової категорії «стратегічна стійкість підприємства». Обґрунтовано необхідність побудови, впровадження та функціонування в межах структури управління підприємства відповідного механізму забезпечення стратегічної стійкості, базові положення якого розроблені в роботі. Виявлено цільову групу підприємств транспортного машинобудування для подальших досліджень і здійснено діагностику їх стану та перспектив розвитку, обґрунтовано авторський методичний підхід щодо оцінювання стратегічної стійкості, яка є центральною ланкою МЗССП. Розроблено процеси та процедури впровадження й функціонування механізму забезпечення стратегічної стійкості, запропоновано рекомендації щодо побудови 18 цілісної системи його організаційної, інформаційної підтримки та включення МЗССП в систему управління підприємства. Визначено доцільність функціонування МЗССП як комплексного, цілеспрямованого і постійного процесу оптимізації діяльності й розвитку підприємства в умовах динамічного та слабопрогнозованого середовища.

Автореферат

 
«Стратегічний потенціал підприємства (на матеріалах підприємств металургійної галузі України)»
 

Кібук Тетяна Миколаївна
Дата захисту: 22.04.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Наливайко Анатолій Петрович

Дисертацію присвячено науковому обґрунтуванню теоретико-методичних і прикладних засад оцінювання та управління стратегічним потенціалом підприємств металургійної галузі України. Опрацьовано понятійний апарат досліджуваної предметної галузі та проведено його впорядкування. Установлено класифікаційні ознаки характерів прояву категорії «стратегічний потенціал підприємства», розроблено його трьох-рівневу структуру, виявлено підходи до оціннювання та управління досліджуваною категорією, здійснено їх конструкційний аналіз. Проведено діагностику галузі, визначено її основні характеристики, тенденції, проблеми та перспективи розвитку. Встановлено рівень конкуренції у даній галузі. Розроблено загальний алгоритм оцінювання стратегічного потенціалу підприємства. За авторським підходом оцінено стратегічний потенціал металургійних підприємств України. Удосконалено процес розробки та реалізації стратегії підприємства, шляхом включення етапів оцінювання та управління стратегічним потенціалом. Формалізовано процедуру прийняття рішень відносно управління досліджуваною категорією. Досліджено специфіку її реалізації на підприємствах металургійної галузі України та надано на основі її результатів відповідні рекомендації.

Автореферат

 
«Оцінка ефективності діяльності підприємства: вартісно-орієнтований підхід (за матеріалами молокопереробних підприємств)»
 

Андрійчук Ростислав Васильович
Дата захисту: 23.09.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Наливайко Анатолій Петрович

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних, методичних і прикладних аспектів ефективності та оцінки вартості підприємства, визначенню напрямів її підвищення в сучасних умовах трансформації ринкового середовища. На основі проведеного аналізу виявлено неоднозначність і суперечливість трактування категорії «економічна ефективність» та її різновидів, здійснене чітке розмежування цієї категорії з категоріями «продуктивність» та «результативність», обґрунтовано форми вияву останньої. Здійснено діагностику основних проблемних питань та перспектив розвитку молокопродуктового підкомплексу, обґрунтовано та практично апробовано авторський методичний підхід до розподілу сироробних підприємств за станом їх економіки та аналізу ефективності їх діяльності. Доведено, що вартість підприємства є інтегральним критерієм економічної ефективності його діяльності, максимізація якої зумовлює більш повне задоволення потреб заінтересованих сторін підприємства і тому має стати основною метою корпоративного управління. Обґрунтовано методику визначення вартості підприємства на основі показника грошової рентабельності інвестицій, розроблено рекомендації щодо створення передумов підвищення ефективності діяльності підприємств молокопродуктового підкомплексу, а також визначено основні напрями і важелі підвищення вартості сироробного підприємства.

Автореферат

 
«Управління доданою вартістю на підприємстві (за матеріалами молокопереробних підприємств)»
 

Зайцева Анна Вікторівна
Дата захисту: 07.10.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Лаврененко Валентина Віталіївна

Дисертацію присвячено вирішенню проблемних питань управління доданою вартістю на молокопереробних підприємствах у сучасних ринкових умовах. Уточнено сутнісну характеристику категорії «додана вартість» та запропоновано алгоритм розрахунку її величини на базі офіційної фінансової звітності вітчизняних підприємств. Визначено складові елементи системи управління доданою вартістю на підприємстві. Наведено оцінку діяльності молокопереробних підприємств України з точки зору створення доданої вартості та ефективності даного процесу. Розроблено методику діагностування джерел формування доданої вартості та запропоновано механізми управління ними за критерієм максимізації цільового показника. Результати дослідження використані для розробки системного підходу до управління доданою вартістю, що ототожнюється зі стратегією досягнення довгострокової стабільності підприємства. Концептуальне бачення моделі здійснено у вигляді піраміди доданої вартості з базовим і стратегічним рівнями. На базі окремих підприємств вибірки реалізовано запропонований підхід та здійснено відповідні організаційні зміни. Надано оцінку ефективності впроваджених заходів та запропоновано адекватну систему періодичної звітності.

Автореферат

 
«Управління конкурентними перевагами підприємства за ціннісно-орієнтованими параметрами (за матеріалами швейних підприємств Київського регіону)»
 

Семенчук Аліна Олександрівна
Дата захисту: 07.10.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Гончарова Наталія Петрівна

Дисертація присвячена питанням управління конкурентними перевагами швейних підприємств Київського регіону в умовах ринкової трансформації економіки. Досліджено та поглиблено поняття конкуренція, конкурентоспроможність і конкурентна перевага; проведено узагальнення методичних основ при оцінці рівня конкурентоспроможності підприємства. За результатами дослідження визначено стан, окреслено особливості та фактори впливу конкурентоспроможність підприємств Київського регіону. Розроблена методика оцінки рівня конкурентної переваги, яка ґрунтується на побудові матриці взаємних порівнянь індексів задоволення споживачів й рівня цінності. Розроблено комплексну технологію ціннісно-орієнтованого управління конкурентними перевагами підприємства, а також запропоновано графічну методику оцінки ефективності технології управління конкурентними перевагами підприємства на основі реконверсійної цінності.

Автореферат

 
«Сировинна база аграрних підприємств з виробництва біопалива: стан та чинники підвищення ефективності»
 

Самойленко Андрій Григорович
Дата захисту: 21.10.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Дем’яненко Сергій Іванович

Дисертація присвячена вирішенню теоретичних і практичних проблемних питань формування та ефективного використання сировинної бази аграрних підприємств для виробництва біопалива в умовах загострення проблем продовольчої безпеки країн та необхідності пошуку альтернативних джерел енергії. В роботі систематизовано методичні засади визначення ефективності сировинної бази біопалива, обґрунтовано основні показники та фактори, які впливають на ефективність вирощування сільськогосподарських культур. Оцінено потенціал сировини для виробництва біодизеля та біоетанолу на прикладі аграрного формування, визначено ефективність виробництва біодизельного палива на основі чого встановлено, що без врахування вартості побічної продукції його виробництво буде неефективним. Розроблено комплекс організаційно-економічних і технологічних заходів вдосконалення процесу виробництва сировини для біопалива з використанням сучасних надбань у розвитку аграрної економіки. Досліджено вплив зовнішнього середовища на ефективність сировинної бази біопалива, виявлено взаємозв’язок між ринками нафти та біологічних видів палива.

Автореферат

 
«Організаційно-економічний механізм відродження льонарства в підприємствах АПК»
 

Головня Оксана Мілентіївна
Дата захисту: 04.11.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Нелеп Віталій Миколайович

Дисертація присвячена вирішенню теоретичних і практичних питань подолання кризового стану льонарства в підприємствах АПК шляхом обґрунтування організаційно-економічного механізму його відродження. У роботі визначено суть понять кризи (кризового стану), організаційно-економічного механізму відродження льонарства. Визначено сучасний стан вітчизняного та світового ринку льонопродукції, ефективність ведення льонарства в підприємства АПК. Обґрунтовано перспективну галузеву структуру агропромислового формування з виробництва і переробки льону. Спрогнозовано розвиток льонарства до 2020 р. Розроблена модель організаційно-економічного механізму відродження льонарства, охарактеризовані його елементи та обґрунтовані шляхи їх реалізації в підприємствах, об’єднаннях та на державному рівні.

Автореферат

 
«Маркетингова діяльність торговельно-посередницьких підприємств та оцінка її ефективності»
 

Равікович Ілля Євгенійович
Дата захисту: 18.11.2010
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Організаційно-економічне забезпечення конкурентоспроможності підприємства (за матеріалами гірничо-збагачувальних комбінатів Кривбасу)»
 

Радько Вікторія Миколаївна
Дата захисту: 18.11.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Гончарова Наталія Петрівна

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних засад побудови моделі організаційно-економічного забезпечення конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних комбінатів Кривбасу і практичних рекомендацій щодо її впровадження та використання. Узагальнено понятійний та методичний апарат конкурентоспроможності підприємств. Обґрунтовано на теоретичному рівні базові положення теорії ресурсних преваг, відмінні від застосовуваних, що дозволило виокремити сучасні інструменти організаційно-економічного забезпечення конкурентоспроможності підприємства. Сформовано методичний підхід до забезпечення конкурентоспроможності, відмінністю якого є орієнтація на акумульований виробничо-ресурсний потенціал, вид технологічної стратегії, характер і стійкість розвитку підприємств і портфель конкурентних переваг. Визначено систему практичних заходів з реалізації запропонованої моделі в умовах діяльності конкретного підприємства, що передбачає декомпозицію вихідного ресурсного ланцюжка шляхом побудови реляційних матриць, на основі яких встановлено ступінь залежності (або силу впливу) його елементів на формування конкурентних переваг.

Автореферат

 
«Управління потоком створення цінності в межах операційної системи компанії (за матеріалами кондитерських підприємств)»
 

Галушко Ольга Сергіївна
Дата захисту: 02.12.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Батенко Людмила Павлівна

Дисертація присвячена розробці теоретичних, методичних і прикладних аспектів управління потоком створення цінності в межах ціннісно-орієнтованої операційної системи компанії. Виявлено сутність, історичні передумови та генезис категорії «цінність» в контексті суспільно-філософського, особистісного та економічного підходів до її трактування. Визначено структуру, складові моделі управління потоком створення цінності, її ключові характеристики та підтримуючий інструментарій. Проведено діагностику стану і перспектив розвитку кондитерської промисловості в розрізі ланок її ланцюга створення цінності. Запропоновано методичний підхід до здійснення ціннісного позиціонування операційних систем кондитерських компаній. Обґрунтовано ключові аспекти діагностування потоку створення цінності з використанням карти потоку. Розроблено методичний підхід щодо комплексного оцінювання ефективності функціонування ціннісно-орієнтованої операційної системи із застосуванням апарату економіко-математичного моделювання, фінансово-економічного аналізу та соціальної ідентифікації. Сформовано напрями організаційної підтримки впровадження системно- структурних елементів моделі управління потоком створення цінності в межах операційної системи компанії.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19