Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2005 рік

 
«Методологічні засади статистики зовнішньоекономічної діяльності»
 

Михайлов Володимир Сергійович 
Дата захисту: 27.06.2005 
Науковий керівник: д.е.н., професор Парфенцева Неля Олексіївна

Дисертація присвячена теоретичним і практичним аспектам формування статистики зовнішньоекономічної діяльності в Україні. У роботі розкрито питання відображення зовнішньоекономічної діяльності в економічних теоріях та макроекономічних моделях, сформульовано предмет і об’єкт статистики зовнішньоекономічної діяльності, розкрито організаційні особливості функціонування цієї галузевої статистики в Україні, показано зв’язок статистики ЗЕД з іншими науками. Розглянуто і проаналізовано класифікації і групування, що застосовуються для аналізу зовнішньоекономічної діяльності, висвітлено питання генезису концепції макроекономічних розрахунків і побудови сучасної Системи національних рахунків редакції 1993 року, досліджено основні визначення і поняття рахунків інших країн світу в СНР, проаналізовано макроекономічні тотожності Системи національних рахунків, що відображають рахунок інших країн світу. У дисертації розглянуто теоретичні основи статистики платіжного балансу, висвітлено основні поняття, класифікації та стандартні компоненти платіжного балансу і балансу зарубіжних інвестицій, проведено аналіз чинників, що впливають на стан платіжного балансу, досліджено статистику руху капіталів і прямих іноземних інвестицій, проаналізовано проблеми статистичного дослідження світових потоків технологій, розглянуто питання впровадження методології платіжного технологічного балансу, проаналізовано методичні і практичні аспекти інформаційного забезпечення складання платіжного балансу України. В роботі проаналізовано основні концепції та визначення статистики зовнішньої торгівлі, розроблено методичні підходи щодо забезпечення достовірності статистичних даних, досліджено питання щодо організаційних форм і статистичної звітності у сфері зовнішньої торгівлі товарами і послугами, проаналізовано проблеми організації вибіркових статистичних спостережень у зовнішній торгівлі України, досліджено методичні основи обліку послуг зовнішньоекономічної діяльності, розроблено систему показників та проаналізовано стан і динаміку торгового балансу України. Досліджено методологічні основи статистики цін зовнішньої торгівлі, проаналізовані загальні проблеми індексного методу в зовнішній торгівлі, розроблені методологічні положення розрахунку індексів зовнішньої торгівлі в Україні, обґрунтовані методичні підходи щодо статистичного прогнозування зовнішньоторговельних цін. У дисертації підготовлено рекомендації і пропозиції щодо удосконалення методології і практики статистики зовнішньоекономічної діяльності в Україні.    

Автореферат

 
«Методологія статистичного аналізу фінансового стану суб’єктів господарювання»
 

Цал-Цалко Юзеф Сигізмундович
Дата захисту: 12.09.2005
Науковий керівник: д.е.н., професор Парфенцева Неля Олексіївна

В дисертації розроблені методологічні, теоретичні й організаційні засади статистичного аналізу, уточнено місце аналізу в статистичній методології. З позицій комплексного системного підходу дано визначення статистичного аналізу фінансового стану суб’єктів господарювання, розкрито зміст його функцій і принципів та здійснено класифікацію видів. Показано, що правильне використання статистичного аналізу як стадії статистичного дослідження служить дієвим засобом зменшення економічних ризиків у діяльності підприємств, регіонів і держави, забезпечує прийняття ефективних управлінських заходів в умовах дії конкурентного механізму господарювання. Обґрунтовано систему раціонального інформаційного забезпечення аналітичного дослідження фінансового стану суб’єктів господарювання та основні аспекти якості даних статистичної звітності. Визначено організаційні етапи та зміст аналітичних процедур процесу статистичного аналізу та його суб’єкти. Досліджено і уточнено систему статистичних показників для оцінки фінансового стану, яку структуризовано за блоками, та методи їх пізнання. На основі системного підходу розроблено гнучкі методики статистичного аналізу фінансових ресурсів, витрат, доходів і фінансових результатів для вивчення слабких і сильних сторін фінансового стану господарюючих систем. Запропоновано модель інтегральної оцінки фінансового стану для побудови рейтингових систем підприємств та їх сукупностей за класифікаційними ознаками і визначення ризику банкрутства. Обґрунтовано необхідність створення паспортів та здійснення моніторингу фінансового стану суб’єктів господарювання, можливість методологічного пошуку резервів поліпшення фінансової стійкості підприємств і виведення їх з кризової ситуації за допомогою аналітичної оцінки відхилень фактичних і еталонних значень системи показників.

Автореферат

 
«Методологічні засади екологічної статистики»
 

Данилко Валерій Кирилович 
Дата захисту: 28.11.2005
Науковий керівник: доктор наук з державного управління, професор Осауленко Олександр Григорович

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методологічних, науково-методичних і організаційно-практичних аспектів формування екологічної статистики, обґрунтуванню її місця та ролі в системі інтегрованої інформаційної статистичної бази. Визначено поняття, сутність і науково-методичні засади екологічної статистики, обґрунтовано етапи її розвитку і становлення, розроблено класифікацію екологічних інформаційних ресурсів. У роботі досліджено обліково-статистичні проблеми у сфері природокористування та охорони довкілля, зокрема: атмосферного повітря, водних об’єктів та земельних ресурсів у контексті сталого еколого-збалансованого розвитку. Розроблено та запроваджено у практику статистичних органів України методологічні засади щодо розрахунку викидів шкідливих речовин у повітряне середовище транспортними засобами та ряд форм державної статистичної звітності з екологічних проблем.

Автореферат

 
«Методологічні принципи забезпечення надійності результатів вибіркових обстежень населення»
 

Саріогло Володимир Георгійович
Дата захисту: 19.12.2005
Науковий керівник: д.е.н., професор Пирожков Сергій Іванович

У дисертації викладено основні результати досліджень проблеми забезпечення статистичної надійності даних вибіркових обстежень населення. Досліджено теоретико-методологічне та методико-інформаційне забезпечення реалізації основних етапів вибіркових обстежень населення, обґрунтовано необхідність розробки ефективних заходів для забезпечення надійності оцінювання показників за даними обстежень. Розроблено теоретичні засади застосування сучасної статистичної методології підвищення надійності оцінювання показників. Запропоновано систему характеристик, що відображають ефекти впливу на рівень надійності оцінювання показників окремих етапів обстеження та заходів з підвищення якості його даних. На основі комплексного аналізу одержаних даних розроблено концепцію забезпечення надійності результатів вибіркових обстежень населення. Розроблено методологічне забезпечення та механізми реалізації відповідних заходів з підвищення рівня надійності даних вибіркових обстежень населення шляхом коригування системи статистичних ваг. Запропоновано систему характеристик якості статистичних ваг, розроблено методичне забезпечення для їх вимірювання. Основні результати роботи впроваджені в системі державних вибіркових обстежень населення України та при проведенні обстежень недержавними організаціями.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19