Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2006 рік

 
«Моделювання процесу економічного зростання регіону»
 

Зварич Ігор Теодорович
Дата захисту: 06.02.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Благун Іван Семенович

У дисертації наводиться нове вирішення наукової задачі моделювання процесу економічного зростання регіону в умовах постійної зміни його основних чинників. Аналіз теоретичних та методологічних засад такого моделювання виявив еволюцію теоретичних поглядів на економічне зростання як критерію економічного розвитку, що призводить до поступової зміни в орієнтирах його факторного аналізу від чинників фізичних (капітал, природні та трудові ресурси) до зумовлених науково-технічним прогресом інформаційних. Всебічне їх врахування дозволило зробити узагальнюючі пропозиції щодо вдосконалення методики вимірювання та оцінки впливу основних чинників економічного зростання з метою побудови таких його моделей, які б враховували циклічний характер їх зміни і тим самим були придатними і доцільними для використання у подальшому підвищенні ефективності управління регіональним економічним розвитком. Апробовані на практиці багатофакторна модель процесу економічного зростання регіону і динамічні моделі його основних чинників та алгоритми їх оптимізації дозволяють здійснювати теоретичні та експериментальні дослідження шляхом багатоваріантного аналізу різноманітних альтернативних сценаріїв економічного зростання, наближуючи їх до реальних умов та цілей управління соціально-економічним розвитком відповідних територіальних соціально-економічних систем залежно від наявних можливостей і сподівань їх основних економічних суб’єктів, передусім населення.

Автореферат

 
«Моделювання впливу глобалізаційних процесів на функціонування ринку цінних паперів»
 

Ганчук Андрій Анатолійович
Дата захисту: 15.09.2006
Науковий керівник: к.т.н., професор Шарапов Олександр Дмитрович

Дисертація присвячена розробці концепції, моделей і методів моделювання ринку цінних паперів. Наведена оцінка сучасного стану та аналізу структурних та динамічних властивостей світового ринку цінних паперів. Визначені особливості нелінійної динаміки цінових флуктуацій активів. Показано, що їх динаміка є масштабно-інваріантною у часі і просторі і може бути охарактеризована спектром сингулярності, ширина якого вказує на ступінь ефективності функціонування складної системи. Запропоновано концептуальні положення системного моделювання нерегулярної поведінки системи в період критичних і кризових явищ на основі техніки вейвлет-аналізу. Створено комплекс сучасних потужних методів комп’ютерного моделювання нелінійних процесів, який дозволяє одержати принципово нову інформацію стосовно структури і динаміки складних фінансово-економічних систем. Запропоновано та обґрунтовано головні напрями державної політики розвитку ринку цінних паперів України з урахуванням виявлених тенденцій розвитку ринку цінних паперів країн, що розвиваються, в умовах їх міжнародної інтеграції.

Автореферат

 
«Аналіз та моделювання динаміки фондового ринку України»
 

Соловйова Вікторія Володимирівна
Дата захисту: 15.09.2006
Науковий керівник: к.т.н., професор Шарапов Олександр Дмитрович

Дисертаційна робота присвячена розробці моделей і методів дослідження структури і динаміки фондового ринку України з метою підвищення ефективності його роботи. Показано, що вітчизняний фондовий ринок є складною, нелінійною системою, динаміка якої може бути адекватно досліджена за допомогою сучасних методів, таких як аналіз детрендованих флуктуацій, теорія випадкових матриць та ін. Порівняльний аналіз мультифрактальних характеристик фондового ринку України з розвиненими і емерджентними фондовими ринками дозволяє зробити конкретні рекомендації щодо стратегій його розвитку. Застосування техніки вейвлет-аналізу дає можливість передбачення критичних і кризових явищ на вітчизняному фондовому ринку. Розроблено пакет програм, який реалізує алгоритми нелінійної динаміки для дослідження цінових флуктуацій, структури ринку, процесів самоорганізації на фондовому ринку тощо. Вони дозволяють проводити моніторинг, аналіз та прогноз на фондовому ринку.

Автореферат

 
«Моделювання ризиків лізингових операцій»
 

Долінська Євгенія Борисівна
Дата захисту: 11.12.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Вітлінський Вальдемар Володимирович

Дисертація містить результати дослідження ринку лізингових послуг в Україні з урахуванням невизначеності, конфліктності та породжуваного ними ризику. В роботі розбудовано концептуальні підходи, методи аналізу та моделювання лізингових операцій та, зокрема, розроблені концепція та інструментарій аналізу, математичного моделювання та управління ризиком неплатежу лізингових операцій. Проаналізовано особливості здійснення лізингової діяльності в Україні та пов’язані з ними ризики. Доведено необхідність використання лізингу в сучасних українських умовах. Обґрунтовано необхідність аналізу та оцінки ризику неплатежу в лізингових операціях та створення відповідної концепції та методології. Обґрунтовано використання ймовірнісного підходу при оцінці ризику неплатежу лізингової компанії. На основі адекватних законів розподілу ймовірностей створено моделі для кількісної оцінки ступеню ризику неплатежу. Розроблено моделі оцінки ризику та надійності здійснення лізингових операцій з використанням ланцюгів Маркова, теорії графів та комбінаторного аналізу. Запропоновано підхід до оптимізації графіку лізингових платежів. Розроблено відповідне програмне забезпечення для аналізу та оцінки ризику неплатежу лізингових операцій.

Автореферат

 
«Моделювання та інформаційна підтримка прийняття рішень щодо економічного розвитку гірничо-збагачувальних комбінатів на основі оцінки раціонального використання надр»
 

Лисенко Володимир Сергійович
Дата захисту: 11.12.2006
Науковий керівник: к.е.н., доцент Береза Андрій Мартинович

Дисертація присвячена розробці засобів підтримки прийняття рішень управління виробничим процесом на гірничо-збагачувальних комбінатах. Здійснено оцінку сучасних СППР, функціонуючих на гірничо-видобувних підприємствах. Проведено порівняльний аналіз методів обліку видобутку гірської маси. Доведено необхідність створення СППР управління виробничим процесом на основі первинних баз даних: цифрової моделі родовища та цифрової моделі кар’єру. Запропоновано модель оптимізації виробничої потужності гірничо-збагачувального комбінату з врахуванням екологічних витрат на видобуток руди. Створено та реалізовано новий метод визначення об’єму видобутої гірської маси "Опуклий багатогранник", який дає можливість з максимальною точністю підрахувати об’єм тіла, заданого просторовими координатами верхнього та нижнього контурів. Результати роботи дозволяють підвищити економічну ефективність гірничо-збагачувальних комбінатів за рахунок використання результатів моделі оптимізації виробничого потенціалу, а також за рахунок впровадження універсального методу визначення об’ємів видобутої гірської маси, і, як наслідок, – скоротити втрати корисних копалин.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19