Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2010 рік

 

 
«Моделювання та інформаційні засоби підтримки маркетингової діяльності підприємств»
 

Саттам Ясін Ахмад Дала’єн 
Дата захисту: 12.03.2010
Науковий керівник: к.т.н., доцент Іванченко Геннадій Федорович     

У дисертації створені та досліджені динамічні імітаційні моделі ринку та маркетингу, обґрунтовано методичні рекомендації по їх впровадженню на підприємстві молочної промисловості України. З метою систематизації й класифікації даних про маркетинг та ринок розроблена система ключових показників ефективності маркетингової інформаційної системи (КПЕ−МІС). Для визначення загального впливу маркетингу на модель дифузії введена інтегрована ентропійна оцінка впливу маркетингу в часі як міра досконалості, впорядкованості й організованості стану маркетингу та ринку. Запропоновано схему модуля імітаційно-динамічної моделі системи підтримки прийняття рішення управління маркетинговою діяльністю підприємства, що дозволяє підвищити ефективність управління процесом продажу продукції на ринку. В дисертаційному дослідженні удосконалено об’єднану концептуальну модель поведінки споживачів на ринку, модель дифузії нового продукту на ринку, модель прогнозування стадій життєвого циклу, та попиту на товар. Прикладні результати дисертаційної роботи були використані сфері господарської діяльності системи попереднього моделювання маркетингу Івано-Франківського міськмолокозаводу. Система КПЕ−МІС попереднього моделювання стану ринку молока надала можливість оцінити стан маркетингової діяльності на підприємствах молочної галузі України та надати рекомендації щодо подальшого її впровадження у Йорданії.

Автореферат

 
«Математичне моделювання та управління діяльністю сільськогосподарських підприємств в умовах невизначеності »
 

Нужна Світлана Анатоліївна 
Дата захисту: 09.04.2010
Науковий керівник: к.е.н., професор Наконечний Степан Ількович

У дисертаційній роботі викладено основні результати дослідження теоретичних та практичних аспектів оптимізації планів сільськогосподарських підприємств в умовах невизначеності, оцінювання та керування економічними ризиками планів, виявлені недоліки проведених реформ функціонування та розвитку аграрних соціально-економічних систем, обґрунтована форма кооперації у вигляді неприбуткових кооперативів, показана необхідність державної підтримки сільськогосподарського виробництва, запропоновано зміни форм такої підтримки, виявлено значні потенційні виробничі можливості агропромислового комплексу та підвищення конкурентоспроможності його продукції. Автором запропоновано стохастичну економіко-математичну модель сільськогосподарського підприємства, а також оригінальні моделі дослідження факторів зниження ступеня економічного ризику, розроблено програмний модуль OPTIMA для автоматизації процесів формування параметрів моделей та їх реалізації на ЕОМ, запропонована концепція оптимізації процесів сільськогосподарського виробництва в умовах невизначеності, здійснено дослідження факторів зниження ступеня економічного ризику та управління цим показником. Отримані результати дослідження можуть бути використані для розробки планів діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах невизначеності для будь-якої природно-економічної зони. Реальні розрахунки підтверджують економічну ефективність розробленої концепції планування.

Автореферат

 
«Моделі та технології формування оптимального портфеля постачальників »
 

Нелюба Валентина Миколаївна 
Дата захисту: 13.09.2010
Науковий керівник: к.фіз.-матем. н., доцент Макаренко Олександр Іванович

У дисертаційній роботі розроблена система взаємопов’язаних моделей та технологія формування оптимального портфеля постачальників основних матеріалів. Розроблена технологія формування множини потенційних постачальників, що ґрунтується на продукційній моделі представлення знань. Запропонована оптимізаційна модель визначення плану придбання основних матеріалів, у якій ціна матеріалів подана у вигляді неперервної функції від обсягів придбання у певного постачальника, а коефіцієнтом цільової функції є відносне відхилення ціни від її найменшої величини серед постачальників. Удосконалена модель рейтингового оцінювання каналів розподілу постачальників дає можливість поєднати показники з визначеною розмірністю у формі нечітких чисел. Розроблені моделі оцінювання результативності процесу формування портфеля постачальників дають змогу власникам підприємства комплексно оцінити ступінь відхилення ключових показників у даному процесі від бажаних значень.

Автореферат

 
«Моделювання інвестиційної привабливості підприємств»
 

Мамонова Катерина Миколаївна
Дата захисту: 18.10.2010
Науковий керівник: к.фіз.-матем. н., доцент Великоіваненко Галина Іванівна

Дисертація містить результати дослідження інвестиційної привабливості підприємств, а саме, факторів, які впливають на ставлення потенційного інвестора до об’єкта інвестування в процесі прийняття інвестиційних рішень. У дисертації розроблені концептуальні положення аналізу та інструментарій оцінювання інвестиційної привабливості підприємств України з урахуванням їхньої регіональної та галузевої належності, а також особливостей відповідних товарних ринків/ринків послуг. Розроблено комплекс економіко-математичних моделей для оцінювання інвестиційної привабливості підприємств, в основу якого покладено інструментарій методу аналізу ієрархії, теорії нечіткої логіки та нейротехнологій. Обґрунтовано необхідність використання карт Кохонена для знаходження значень параметрів функцій належності критеріїв оцінювання інвестиційної привабливості підприємств терм-множинам значень відповідних лінгвістичних змінних. Розроблено відповідне програмне забезпечення, а також рейтингову шкалу для економічної інтерпретації отриманих результатів.

Автореферат

 
«Моделі оцінювання обсягів реалізації продукції підприємства на засадах комерційного кредиту з урахуванням ризику»
 

Скіцько Володимир Іванович
Дата захисту: 15.11.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Вітлінський Вальдемар Володимирович

Дисертація містить результати дослідження процесів реалізації продукції підприємства на засадах комерційного (товарного) кредиту. У дисертації розроблено концептуальні положення та відповідний комплекс економіко-математичних моделей оцінювання обсягів реалізації продукції підприємства на засадах комерційного (товарного) кредиту з урахуванням ризику дебіторської заборгованості, в яких на засадах системного підходу використовується інструментарій теорії ризику, ланцюгів Маркова, генетичних алгоритмів. Проаналізовано існуючі математичні моделі та методи в сфері комерційного (товарного) кредитування та обґрунтовано необхідність розробки нових математичних моделей. Удосконалено систему класифікації ризиків комерційного (товарного) кредитування. Обґрунтовано та розвинуто концептуальні положення управління кредитним ризиком комерційного (товарного) кредитування підприємства через призму управління ризиком дебіторської заборгованості. Розвинуто інструментарій розрахунку резерву коштів для покриття можливих збитків підприємства, що зумовлені виникненням сумнівних боргів. Здійснено програмну реалізацію розробленого комплексу економіко-математичних моделей.

Автореферат

 
«Моделі оцінювання діяльності комерційних банків»
 

Рязанцев Андрій Вікторович
Дата захисту: 15.11.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Благун Іван Семенович

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних і науково-методичних засад та інструментарію оцінки процесу діяльності комерційних банків. На основі проведеного дослідження зроблено узагальнюючі пропозиції щодо вдосконалення методики оцінки впливу основних чинників на діяльність комерційних банків. Розроблено моделі оцінки діяльності комерційних банків на основі побудови зведеного показника надійності, що є функцією вектора окремих показників, за умови повної відсутності інформації про порівняльну значущість використовуваних окремих показників надійності, а також за умови наявності додаткової нечислової, неточної і неповної інформації про порівняльну значущість окремих показників надійності. При побудові зведеного показника діяльності комерційного банку використано поняття рандомізованого зведеного показника, що є суперпозицією випадкових окремих показників випадкових вагових коефіцієнтів і стохастичного поля. Уточнено визначення нормативів регулятивного капіталу банку, ліквідності, ризику і визначені межі можливого варіювання вихідних характеристик, що використовуються при їх формулюванні. Розроблено стохастичні моделі визначення міри значущості окремих показників діяльності комерційного банку, в рамках яких використано рандомізовані дискретні вагові коефіцієнти, вектор яких має рівномірний розподіл на скінченній множині всіх можливих вагових векторів. Надано економічну інтерпретацію спостережуваної тенденції до зниження середнього значення загальних показників надійності досліджуваних комерційних банків, що пов'язана з критерієм максимізації прибутку комерційних банків при дотриманні обмежень по надійності, встановлених інструкціями НБУ.

Автореферат

 
«Математичні моделі оцінки боргових цінних паперів з урахуванням кредитного ризику»
 

Галкін Андрій Ігорович
Дата захисту: 17.12.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Долінський Леонід Борисович

Дисертація присвячена розробці концептуальних, методологічних положень та комплексу економіко-математичних моделей оцінювання основних інвестиційних параметрів щодо вартості, дохідності, надійності, часу векселів та облігацій з урахуванням кредитного ризику на підґрунті розробленої системи імовірнісних та вартісних показників. Проаналізовано особливості та сучасний стан обігу боргових цінних паперів в Україні. Обґрунтовано необхідність аналізу та урахування кредитного ризику при оцінюванні боргових цінних паперів. З використанням логіко-ймовірнісного підходу розбудовано низку моделей оцінювання інвестиційних параметрів боргових зобов’язань в залежності від їх виду та можливого сценарію погашення з урахуванням кредитного ризику на підґрунті визначення ймовірності їх оплати. Запропоновано підходи до управління кредитним ризиком векселів та облігацій, що ґрунтуються на розроблених раціональних стратегіях фондових операцій. Розроблено програмне забезпечення «МАСТЕР-ЦІННІ ПАПЕРИ» для підтримки прийняття рішень щодо доцільності капіталовкладень в боргові цінні папери.

Автореферат

 
«Моделювання процесів управління фінансовою безпекою підприємства»
 

Петренко Людмила Миколаївна
Дата захисту: 17.12.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бєгун Анатолій Володимирович

Дисертація містить результати дослідження процесів управління фінансовою безпекою підприємства засобами економіко-математичного моделювання. В роботі розкрито зміст категорії «фінансова безпека підприємства», визначено її ключове положення в складі економічної безпеки, показано взаємозв’язок фінансової безпеки та фінансової стійкості, проведено аналіз існуючих підходів до управління фінансовою безпекою підприємства. Запропоновано нечітко-множинну модель для аналізу рівня фінансової безпеки на основі показників фінансової діяльності підприємства. Побудовано модель комплексної оцінки фінансової безпеки підприємства на основі нейромережевого моделювання, що дає можливість провести перевірку якості інтегральних показників фінансової безпеки підприємств, отриманих з використанням нечітко-множинної моделі. В роботі досліджено та запропоновано систему груп факторів та часткових показників фінансової безпеки, представлено їх у формі трапецієподібних нечітких чисел, розраховано комплексні показники по кожній з груп факторів та розраховано інтегральний показник фінансової безпеки підприємства.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19