Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2011 рік

 
«Моделювання критичних та кризових явищ на валютному ринку»
 

Мезенцев Олексій Миколайович 
Дата захисту: 21.03.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Макаренко Олександр Іванович

Дисертація містить результати моделювання кризових явищ на валютному ринку на підґрунті теорії складних систем. У роботі доведено, що класичні підходи фундаментального і технічного аналізу не дозволяють здійснити надійних прогнозів щодо втрати нестабільності валютного ринку і формування кризового явища. Яскравим свідченням цьому є неочікуваність світової кризи 2007-2009 рр. Показано, що сучасний валютний ринок є складною динамічною системою, яку можна охарактеризувати множиною фундаментальних властивостей: нелінійність, синергетичність, емерджентність, фрактальність. Кількісні показники цих властивостей використовуються для побудови індикаторів ваютних криз. Побудовано індикатори-передвісник валютних кризи на основі розрахунку локального коефіцієнту Херста, який помітно зменшується у передкризовий. Моделювання ентропійних показників показало, що вейвлет-ентропія являється індикатором-передвісником кризового явища, тоді як ентропії Шеннона, Тсалліса і ентропію подібності можна використати у якості індикаторів валютної кризи. Для нестаціонарних і досить коротких часових рядів розроблено рекурентні індикатори валютних криз.

Автореферат

 
«Моделювання структурно-функціональних зв’язків в економіці»
 

Самченко Наталія Костянтинівна
Дата захисту: 23.05.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Галіцин Володимир Костянтинович

В дисертації розроблена концепція дослідження структурно-функціональних зв’язків в економіці на засадах теорії «витрати-випуск»,реалізація якої спрямована на здійснення системно-структурного аналізу тенденцій та прогнозування розвитку економіки. Вона дає цілісне уявлення щодо прояву дії структурно-функціональних зв’язків та їх використання у процесі прогнозування розвитку економічної системи і реалізується за такими укрупненими етапами: подальший розвиток методології дослідження структурно-функціональних зв’язків, системно-структурний аналіз тенденцій розвитку економіки, формування інформаційної бази дослідження структурно-функціональних зв’язків, структурно-функціональне моделювання розвитку економіки, структурно-функціональне прогнозування розвитку економіки, оцінювання збалансованості прогнозу, структурно-функціональний аналіз ефективності економіки. В основу теоретичних і прикладних розробок покладені авторські принципи дослідження структурно-функціональних зв’язків, а також принципи структурно-функціонального моделювання та прогнозування розвитку економіки. Розроблена балансова структурно-функціональна модель рівноважної економіки, яка призначена для прогнозування як окремих макроекономічних показників розвитку економіки, так і відтворювальної структури економіки.

Автореферат

 
«Моделювання розвитку оптового ринку електроенергії»
 

Чернявський Микола Олександрович  
Дата захисту: 06.06.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Благун Іван Семенович

 

Автореферат

 
«Математичні методи діагностування фінансової стабільності банківського сектору України»
 

Бєленька Ганна Вікторівна 
Дата захисту: 17.06.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Краснікова Лариса Іванівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних та емпіричних аспектів моделювання фінансової стабільності банківського сектору України. У роботі проведено аналіз та систематизацію різних джерел зарубіжної та вітчизняної наукової думки, на основі чого узагальнено і розвинуто теоретико-методологічні підходи щодо визначення фінансової стабільності банківського сектору, інструментарій оцінювання фінансової стабільності банківського сектору на підставі уточнення способів моделювання впливу окремих банківських ризиків на капітал банків, систему ідентифікації макроекономічних факторів впливу на фінансову стабільність банківського сектору. Для кількісного аналізу фінансової стабільності банківського сектору України обґрунтовано концептуальні положення та запропоновано відповідний комплекс економіко-математичних моделей щодо оцінювання фінансової стабільності банківського сектору на основі векторної моделі корегування помилок з екзогенними змінними та методу визначення рейтингів стабільності банків і груп банків. На відміну від існуючих, розроблений підхід дозволяє врахувати в дослідженні вплив динаміки макроекономічних факторів на банківські ризики та ґрунтується на системному математично-статистичному аналізі тенденцій розвитку банківського сектору, що дає змогу покращити ефективність та надійність оцінювання фінансової стабільності окремих банків та банківського сектору в цілому. Розроблені моделі використано для оцінювання впливу стрес-сценарію змін в макроекономічних показниках на фінансовий стан окремих банків та груп банків (державні, іноземні, українські недержавні) шляхом визначення ефекту від реалізації окремих типів банківських ризиків. Згідно з результатами моделювання, оцінено потенційну потребу банківського сектору України у фінансовій підтримці у разі реалізації стрес-сценарію та охарактеризовано основні практичні заходи щодо підтримки фінансової стабільності банківського сектору України як важливої передумови фінансово-економічного розвитку.

Автореферат

 
«Математичні моделі оцінювання стратегічного потенціалу підприємства та прийняття рішень щодо його підвищення»
 

Антонюк Олена Вікторівна 
Дата захисту: 19.09.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Азарова Анжеліка Олексіївна

У дисертаційній роботі розкрито категоріальний апарат і сутність стратегічного потенціалу підприємств, основні підходи до його оцінювання. Проаналізовано переваги і недоліки моделей та підходів ідентифікації СПП. Розроблено структурну та математичну моделі визначення стратегічного потенціалу підприємства, які дозволяють стратифікувати та декомпозувати цей процес, що уможливлює та прискорює його. Запропоновано методологічні підходи оцінювання стратегічного потенціалу підприємства на базі математичного апарату нечіткої логіки та нейронних мереж, які дозволяють не розглядати усі комбінації параметрів при прийнятті результуючого рішення, що суттєво підвищує швидкість оброблення інформації та врахувати різноякісні їх типи, динамічно змінювати множину оцінювальних показників згідно швидкоплинних умов внутрішнього та зовнішнього середовищ. Складені методологічні підходи було автоматизовано відповідними програмними засобами. Побудовано комплексну цільову програму підвищення рівня використання стратегічного потенціалу на базі ієрархічного цільового оцінювання альтернатив. Розроблена цільова програма дозволяє ідентифікувати основні напрямки фінансування та здійснити ефективний розподіл обмежених ресурсів підприємства.

Автореферат

 
«Моделювання фінансового стану страхової компанії»
 

Ольховська Оксана Леонідівна
Дата захисту: 19.09.2011
Науковий керівник: д.е.н., доцент Матвійчук Андрій Вікторович

Дисертація присвячена дослідженню, обґрунтуванню та розробці теоретичних та методологічних основ і концептуальних положень щодо моделювання фінансового стану страхової компанії. У дисертації запропоновано методологічний підхід до побудови економіко-математичних моделей комплексного фінансового аналізу страхової компанії, в основу якого закладено теорію нечіткої логіки, що надає можливість формувати відповідні рекомендації стосовно прийняття управлінських рішень у напрямку попередження кризових явищ з урахуванням експертних знань в предметній області, враховувати кількісну та якісну інформацію щодо досліджуваних страхових компаній та середовища функціонування, а також здійснювати оптимізацію моделей на показниках діяльності фінансово стабільних страхових компаній та потенційних банкрутів. Також у дисертаційній роботі запропоновано концептуальні положення щодо побудови багаторівневої ієрархічної системи кількісного оцінювання конкурентоспроможності страхової компанії на базі синтезу методів нечіткої логіки та нейронних мереж.

Автореферат

 
«Інноваційні інформаційно-комунікаційні технології забезпечення якості вищої економічної освіти»
 

Івашко Лариса Михайлівна
Дата захисту: 24.10.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Діордіца Станіслав Григорович

Дисертаційна робота присвячена подальшому розвитку теоретичних засад процесу використання інноваційних ІКТ забезпечення якості освіти фахівців економічного профілю. У роботі здійснено подальший розвиток концепції комплексного підходу до оцінювання якості економічної освіти з використанням ІКТ. Проведено аналіз використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) та електронних освітніх ресурсів (ЕОР) при підготовці бакалаврів і магістрів економічного профілю. Запропоновано раціональну структуру мережевого навчально-дидактичного комплексу (МНДК) дисциплін. Обгрунтовано застосування відкритої системи управління навчанням LMS Moodle для використання МНДК у навчальному процесі економістів. Запропоновано інноваційні моделі навчального процесу підготовки бакалаврів та магістрів економічного профілю з використанням МНДК. Удосконалено методичний підхід до розробки валідних програмно-педагогічних тестів для оцінювання якості знань, а також інструмент удосконалювання організації навчального процесу на основі комп’ютерного тестування за допомогою валідних програмно-педагогічних тестів. Обгрунтовано використання процесного підходу і циклу Демінга для оцінювання сформованих при виконанні самостійної роботи компетенцій в умовах переходу до передбаченої Болонським процесом кредитної системи ECTS.

Автореферат

 
«Математичне моделювання процесу формування рекламних витрат підприємства»
 

Магда Вікторія Вікторівна
Дата захисту: 24.10.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Блудова Тетяна Володимирівна

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення науково-прикладної задачі моделювання рекламних витрат. Проведено аналіз основних методів формування рекламного бюджету компанії. Доведена раціональність використання економіко-математичних моделей на основі логістичних кривих при вирішенні багатьох економічних проблем. Розроблена економіко-математична модель процесу формування рекламних витрат за умови максимізації прибутку, а також досліджена рентабельність підприємства. Запропонована модель визначення максимального рівня збуту та визначення коефіцієнта впливу додаткових факторів системи засобів маркетингу на рівень збуту за допомогою методу аналізу ієрархій. Побудовані економіко-математичні моделі процесу формування рекламних витрат для м’ясокомбінатів Полтавського регіону, визначені та досліджені параметри логістичних функцій та функцій рентабельності.

Автореферат

 
«Моделювання процесів інтеграції промислових підприємств в умовах інноваційного розвитку»
 

Зінов’єва Ірина Сергіївна
Дата захисту:12.12.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19