Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2012 рік

 
«Становлення соціального напряму в українській економічній думці (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)»
 

Жила Тетяна Валеріївна 
Дата захисту: 10.02.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню становлення соціального напряму в українській економічній думці та відображенню цього процесу у наукових працях вітчизняних економістів кінця ХІХ – початку ХХ сторіч на основі використання принципів цивілізаційної парадигми та застосування історичного і синергетичного підходів. Розглянуто сутнісні положення історичної школи з точки зору ії значення як предтечі для становлення соціального напряму в економічних дослідженнях. Проаналізовано і розкрито головні особливості початкового періоду становлення соціального напряму: розрізненість питань, що досліджувалися; недотримання комплексного підходу в аналізі питань соціального значення. Відображено послідовну еволюцію становлення соціального напряму в українській економічній думці. Розкрито внесок вітчизняних вчених, які досліджували соціальні питання не декларативно, а на рівні, що заслуговує на увагу. Визначено основні відправні точки поглиблення відповідних досліджень за рахунок набуття ними ознак системного підходу, охарактеризовано базові положення соціального напряму в аналізі соціально-економічної дійсності, що дає підстави стверджувати про остаточне становлення соціального напряму в українській економічній думці.

Автореферат

 
«Тіньова економіка та особливості її розвитку в Україні»
 

Рибчак Олена Сергіївна
Дата захисту: 10.02.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Фукс Анатолій Ервінович

Дисертацію присвячено проблемам тіньової економіки, теоретико-методологічним та практичним засадам її формування і функціонування та особливостям її розвитку в Україні. На основі аналізу наукових поглядів щодо даної проблеми досліджено історико-економічні етапи виникнення та розвитку тіньової економічної діяльності, її природи, критеріальних ознак, структури та класифікації. Проаналізовано причини виникнення та закономірності розвитку тіньової діяльності у трансформаційних економіках з метою обмеження їхнього негативного впливу на економічний розвиток. Обґрунтовано методологічні та методичні підходи щодо визначення масштабів тіньової економіки, механізмів формування взаємозалежності тіньового та офіційного секторів економіки, соціально-економічних наслідків тінізації економічної діяльності, дана оцінка обсягів сучасного тіньового сектора в Україні. Визначена необхідність, роль, функції та методи впливу держави на процес детінізації економіки та запропоновані основні шляхи детінізації національної економіки. Розроблено комплексну концепцію державного впливу на тіньову економіку та обґрунтовано економічні методи легалізації та повернення тіньових капіталів в Україну, запропонована стратегія її реалізації.

Автореферат

 
«Розвиток теорій циклічності в світовій економічній думці другої половини ХХ — початку ХХІ ст.»
 

Проскуріна Марія Олегівна
Дата захисту: 09.04.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

У дисертації з позицій системного підходу розкривається сутність та зміст циклічних процесів в цілісній господарській системі. Проаналізовано розвиток існуючих теорій циклічності та проведено їх класифікацію в межах основних напрямів сучасної економічної думки (кейнсіанства, неокласики та інституціоналізму) другої половини ХХ — початку ХХІ ст., а також запропоновано класифікацію підходів до висвітлення економічного циклу, відповідно до розуміння сутності циклічної динаміки господарських систем. В роботі знайшли своє відображення особливості циклічної динаміки господарства України, та проведено аналіз їх висвітлення у працях вітчизняних економістів.

Автореферат

 
«Трансформація відносин власності у соціальній сфері України»
 

Гаєвський Андрій Миколайович
Дата захисту: 17.05.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

У дисертаційній роботі на основі ретроспективного огляду та аналізу теорій, концепцій, наукових шкіл розглянуто сутність власності як категорії суспільних відносин. Узагальнено філософські, правові, економічні, фінансові та соціальні аспекти власності. Систематизовано концептуальні підходи до пізнання сутності категорії «власність». Досліджено сутність соціальної сфери у контексті трансформації відносин власності. Проаналізовано сучасні тенденції розвитку соціальної сфери та динаміку процесів трансформації відносин власності у соціальній сфері. Розглянуто ефективність процесів трансформації відносин власності у медичній та санаторно-курортній сфері України. Запропоновано шляхи удосконалення функціонування медичної та санаторно-курортної сфери у контексті трансформації відносин власності. Визначено основні елементи організаційно-економічного механізму підвищення ефективності процесів трансформації відносин власності в медичній та санаторно-курортній сфері України. Запропоновано напрями удосконалення нормативно-правової бази процесів трансформації відносин власності в Україні.

Автореферат

 
«Ринок освітніх послуг та його розвиток у трансформаційній економіці»
 

Ромащенко Катерина Миколаївна
Дата захисту: 17.05.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Кукурудза Іван Іванович

У дисертації досліджено теоретичні основи формування й розвитку ринку освітніх послуг та сформульовано науково-практичні положення щодо вдосконалення функціонування цього ринку в умовах ринкової трансформації. У роботі визначено соціально-економічні та інституційні чинники формування ринку освітніх послуг у країнах з трансформаційною економікою, проаналізовано стан цього ринку в Україні та виявлено тенденції його розвитку. Розроблено концептуальні засади функціонування та розвитку ринку освітніх послуг, науково-методичний підхід до визначення потенційних можливостей ВНЗ забезпечувати належну якість освітніх послуг, запропоновано стратегію оптимізації мережі вищих навчальних закладів у регіоні та модель забезпечення доступного освітнього кредиту з метою сприяння розвитку ринку освітніх послуг.

Автореферат

 
«Макроекономічне вимірювання як інституціональний інструментарій дослідження господарського механізму суспільства»
 

Вареник Ірина Володимирівна
Дата захисту: 11.06.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Шевченко Анатолій Федорович

Дисертація присвячена економічному обґрунтуванню інституційної природи національного рахівництва як системи інструментального удосконалення господарського механізму суспільства через характеристику його пізнавальних властивостей і макроекономічного значення та розробці практичних рекомендацій щодо використання СНР в удосконаленні господарського механізму країни. Обгрунтовано необхідність введення до наукового обігу поняття “інтегрована економічна інформація” як основи макроекономічного вимірювання, що базується на єдності інформаційних ресурсів первісного обліку та макроекономічного рахівництва. На відміну від інших понять, інтегрована економічна інформація представляє собою базу інформаційних джерел, яка взаємоузгоджує та гармонізує мікро- і макрооблік системи господарського механізму. Вона забезпечує взаємоузгодженість показників національного рахівництва, які відображають об’єктивну дієвість сфери господарського механізму країни і є його ефективним інституційним інструментарієм дослідження. Проведено систематизацію загальних ознак макроекономічного вимірювання як інституційного інструментарію становлення господарського механізму ринкових відносин. Обґрунтовано інноваційні тенденції використання СНР в удосконаленні господарського механізму країни.

Автореферат

 
«Заготівельна діяльність споживчої кооперації України в 20-х рр. ХХ ст»
 

Марчишинець Ольга Володимирівна
Дата захисту: 13.09.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Жученко Володимир Семенович

Дисертація присвячена дослідженню заготівельної діяльності споживчої кооперації України в 20-х роках ХХ ст. У дисертаційній роботі досліджуються закономірності та особливості розвитку споживчої кооперації України в період «воєнного комунізму» та НЕПу; основні форми заготівельної діяльності споживчої кооперації України на початку 20-х років ХХ ст.; зроблено аналіз заготівельно-збутової діяльності системи споживчої кооперації в другій половині 20-х років ХХ ст. Досліджено тенденції розвитку кооперативних зв’язків у галузі зовнішньої торгівлі в період НЕПу; визначено місце і значення заготівельно-експортних операцій у діяльності системи споживчої кооперації України в 20-х роках ХХ ст. Дослідження містить теоретичне узагальнення щодо обґрунтування шляхів та напрямів вдосконалення заготівельної діяльності споживчої кооперації України на сучасному етапі.

Автореферат

 
«Оплата праці в трансформаційній економіці постсоціалістичних країн»
 

Поворознюк Інна Миколаївна
Дата захисту: 13.09.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Кривенко Костянтин Тарасович

Дисертацію присвячено визначенню закономірностей становлення відносин з приводу оплати праці у трансформаційній економіці постсоціалістичних країн та формуванню теоретичної бази розробки державної політики оплати праці у вітчизняній економіці. Узагальнено теоретичні підходи щодо дослідження економічної природи заробітної плати й закономірностей установлення розмірів і структури оплати праці; визначено місце термінів «оплата праці» і «заробітна плата» в термінологічному апараті економічної науки; виявлені провідні тенденції оновлення структури оплати праці в економічно розвинутих країнах та специфіку прояву таких тенденцій у вітчизняній економіці. Проведено оцінку здатності сформованих у вітчизняній економіці механізмів оплати праці забезпечувати відповідність динаміки рівня оплати праці вимогам нормального відтворення здатності до праці й підтримання конкурентоспроможності національної робочої сили. Удосконалено теоретичну базу державної економічної політики в галузі оплати праці та запропоновано заходи для підвищення ефективності державного регулювання оплати праці у вітчизняній економіці.

Автореферат

 
«Формування та розвиток соціальної відповідальності бізнесу в умовах ринкової трансформації економіки»
 

Грунтковський Володимир Юрійович
Дата захисту: 10.12.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Галушка Зоя Іванівна

У дисертації досліджено теоретичні основи формування та розвитку соціальної відповідальності бізнесу та сформульовано науково-практичні пропозиції щодо її впровадження у практику українського бізнесу. У роботі визначено закономірності формування та розвитку соціальної відповідальності бізнесу, особливості становлення та методику оцінки соціальної відповідальності бізнесу в умовах ринкової трансформації економіки. Досліджено національну специфіку та регіональні особливості соціальної відповідальності бізнесу в Україні, чинники розвитку соціальної відповідальності суб’єктів підприємницької діяльності та організаційно-економічний механізм соціально відповідального бізнесу. Розроблено концептуальні засади інституційного забезпечення соціально відповідального бізнесу, визначено шляхи зростання ефективності соціальних інвестицій, обґрунтовано перспективні можливості розвитку форм соціального партнерства держави і бізнесу.

Автореферат

 
«Вплив інфляції на економічне зростання в Україні»
 

Комар Тетяна Василівна
Дата захисту: 10.12.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Мельник Олексій Михайлович

У дисертаційній роботі досліджується сутність та роль економічного зростання у суспільному відтворенні. Здійснено поглиблений аналіз основних моделей економічного зростання, факторів та чинників, що в них використовуються. Досліджено суть інфляції як економічної категорії та еволюцію її теорій у світовій економічній науці. З’ясовано основні характеристики взаємозв’язку та взаємовпливів інфляції та економічного зростання. Доведено, що в умовах економіки України: 1) у довгостроковому періоді інфляція має істотний негативний вплив на економічне зростання з присутністю часового лагу в 1 рік, за інших обставин даний зв’язок є статистично мало вагомим; 2) у короткостроковому періоді існує як прямий, так і обернений зв’язок між досліджуваними категоріями, з малою статистичною значущістю. Обґрунтовано авторське визначення поняття «інфляційний коридор», який являє собою такі межі коливання інфляції, за яких темпи економічного зростання є найбільшими. Економіко-математичне дослідження впливу інфляції на економічне зростання дало результат, що оптимальним інфляційним коридором для економіки України є темпи інфляції від 3,5% до 5,5%.

Автореферат