Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2014 рік

 
«Еволюція монетаризму в останній третині ХХ ст. – на початку ХХІ ст.»
 

Лопух Ксенія Володимирівна 
Дата захисту: 31.01.2014 
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

У дисертації на основі використання методології науково-дослідних програм І. Лакатоса розкривається сутність монетаризму як цілісної теоретичної системи наукових поглядів на функціонування господарства на визначеному етапі його розвитку. З позицій еволюційного підходу та системного аналізу проаналізовано ґенезу, становлення та розвиток класичного монетаризму, відображено його еволюцію в останній третині ХХ ст. – на початку ХХІ ст. Також висвітлено модифікацію класичних та появу нових монетаристських теорій під впливом змін у функціонуванні світової господарської системи у даний період. У роботі перспективи розвитку монетаризму пов’язуються з інтеграцією його наукових ідей з теоретико-методологічними положеннями основних напрямів сучасної економічної думки (кейнсіанством та інституціональною теорією).

Автореферат

 
«Соціалізація економічної політики в умовах ринкової трансформації»
 

Орешняк Вікторія Леонідівна
Дата захисту: 31.01.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Мельник Олексій Михайлович

В дисертаційній роботі розкрито еволюцію теоретико-методологічних поглядів на концепцію сталого розвитку в світовій та вітчизняній науковій думці, з’ясовано основні етапи її формування, визначено сутність сталого розвитку, його цілі, принципи та індикатори. Виявлено взаємозв’язок соціологічної концепції сталого розвитку з соціально-економічними реаліями в процесі зміни структури сучасної економіки. Визначено передумови переходу національних економік до сталого розвитку. На прикладі країн Великої Сімки, малих високорозвинутих країн Європи, країн Західної, Східної та Центральної Європи з середнім рівнем економічного розвитку проведено аналіз структурних зрушень, за результатами якого обґрунтовано їх типологізацію за підтипами розвитку. Розглянуто структуру сучасної економіки України та особливості структурних зрушень в ній. За результатами побудови багатофакторної економетричної моделі визначено підтип розвитку національної економіки та розроблено теоретичні рекомендації щодо формування екологоорієнтованої структурної політики.

Автореферат

 
«Конкурентоспроможність робочої сили як фактор інноваційного розвитку»
 

Твердомед Ганна Михайлівна
Дата захисту: 24.04.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Штундер Ірина Олександрівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів проблеми підвищення конкурентоспроможності робочої сили в контексті розбудови інноваційної моделі розвитку. Досліджено еволюцію теорій інноваційного розвитку, серед яких виділено теорію циклічних криз К.Маркса, інноваційну теорію технологічних змін, неокласичну теорію нововведень. Особливий акцент зроблено на сучасних концепціях інноваційного розвитку. Розкрито природу, місце та роль робочої сили в структурі рушійних сил інноваційного розвитку. Визначено зміст та критерії конкурентоспроможності робочої сили як фактора інноваційного розвитку. Проаналізовано стан, тенденції та проблеми розвитку трудового потенціалу як основи забезпечення конкурентоспроможності робочої сили в Україні. Визначено основні детермінанти конкурентоспроможності робочої сили та розкрито сутність вітчизняної методики оцінювання конкурентоспроможності робочої сили. Структуровано детермінанти, що впливають на конкурентоспроможність робочої сили. При цьому розмежовано ендогенні та екзогенні детермінанти, ті, що справляють помірний та інтенсивний вплив на конкурентоспроможність робочої сили. Обґрунтовано необхідність підвищення інтелектуального розвитку робочої сили як невід’ємної складової інноваційної політики. Визначено першорядні завдання інститутів влади на основі постановки стратегічних цілей та ідентифікації ефективних економічних та законодавчих інструментів формування інноваційної економіки України.

Автореферат

 
«Соціалізація економічної політики в умовах ринкової трансформації »
 

Луценко Ірина Андріївна
Дата захисту: 24.04.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Кириленко Володимир Іванович

Дисертаційна робота присвячена процесу соціалізації економічної політики в умовах ринкової трансформації та виявленню основних напрямів його розвитку. Досліджено сутність та значення соціалізації постіндустріальної економічної системи в умовах ринкової трансформації. Розглянуто форми соціалізації та особливості їх впливу на функціонування економічної системи. Проаналізовано трансформацію економічних функцій держави внаслідок становлення форм соціалізації на постіндустріальному етапі розвитку. Досліджено концепцію соціальної економіки як альтернативну стратегію економічного розвитку в рамках національної економіки, а також капіталістичної системи в цілому. Розкрито концептуальну основу соціалізації економічної політики. Розглянуто трансформацію методів економічної політики держави та розвиток нових форм управління. В контексті основних стратегічних напрямів соціальної політики та реформування фінансових відносин розкрито напрями розвитку та особливості прояву соціалізації економічної політики в постіндустріальних країнах. Досліджено особливості соціалізації економічної політики в Україні. Розглянуто становлення форм соціалізації в структурі українського суспільства та проблеми слабкої інтеграції їх в економічну систему.

Автореферат

 
«Організаційна культура у сучасних економічних відносинах та в інституті власності»
 

Лобко Олена Борисівна
Дата захисту: 15.09.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Ніколенко Сергій Степанович

Дисертацію присвячено комплексному теоретичному дослідженню організаційної культури у сучасній соціально орієнтованій економіці. Досліджено вплив організаційної культури на розвиток суспільно-економічних відносин та інститут власності. Обґрунтовано необхідність макроекономічного трактування змісту організаційної культури. Висвітлено актуальні причини використання інститутів організаційної культури у господарській діяльності організацій (фірм). Виявлено економічну сутність категорії організаційної культури у постіндустріальному суспільстві як комплексу соціально-економічних інститутів (менталітет, довіра звичаї, традиції, цінності). Визначено, що організаційна культура має природу соціальної мережі в економічній діяльності, а якісним показником її розвитку може слугувати рівень соціального, інтелектуального та людського капіталу. Похідною соціальних мереж є виробничі мережі, які охоплюють організаційну культуру підприємств, що мають стійкі технологічні і організаційні зв’язки для виробництва та реалізації товарів і послуг. Сформульовано та визначено еволюційний розвиток відносин власності з урахуванням організаційної культури, якій підпорядковуються інтереси людини.

Автореферат

 
«Діалектика взаємовпливів економічного зростання та розвитку в постіндустріальному суспільстві»
 

Костючик Олександр Валентинович
Дата захисту: 24.11.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Дисертація присвячена дослідженню діалектики взаємовпливів економічного зростання та розвитку в умовах становлення та розвитку постіндустріального суспільства. Досліджено сутність понять «взаємовплив», «економічне зростання», «економічний розвиток», обґрунтовано природу, характер та форми діалектики взаємного впливу економічного зростання та розвитку в процесі якісної трансформації економічних та суспільних систем. Запропоновано нову парадигму дослідження економічного зростання та економічного розвитку. Досліджено взаємовпливи економічного зростання та розвитку у процесі становлення та еволюції постіндустріального суспільства, в тому числі, обґрунтовано значення інноваційної економіки та інформаційного суспільства як умов для динамізації такого взаємовпливу. Визначено стратегічні напрямки забезпечення взаємовпливу економічного зростання та розвитку як завдання соціально-економічної політики та досліджено, як вони реалізовуються у різних постіндустріальних країнах. Проаналізовано сучасний стан економічного та суспільного розвитку України та наведено пропозиції щодо шляхів інноваційної трансформації економіки України, розбудови інформаційного постіндустріального суспільства та інтенсифікації взаємовпливу економічного зростання та розвитку.

Автореферат

 
«Інтелектуальна праця в системі соціально-економічних відносин постіндустріального суспільства»
 

Пестова Тетяна Миколаївна
Дата захисту: 24.11.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних питань трансформації соціально-економічних відносин, змісту й характеру праці та діалектики їх взаємовпливу в умовах переходу до постіндустріальної стадії економічного розвитку. Окреслено межі можливостей практичного застосування досвіду розвинутих країн у сфері формування інноваційного типу економіки та використання моделі випереджаючого розвитку з урахуванням інституційних та культурно-цивілізаційних особливостей вітчизняної економіки та суспільства. Розкрито сутність та зміст категорії «інтелектуальна праця», «інтелектуальна власність», «інтелектуальний капітал», їх роль у соціально-економічному розвитку країни. Досліджено еволюцію теоретичних підходів щодо сутності процесу інтелектуалізації та його ролі в трансформації сучасного суспільства. Здійснено аналіз рівня розвитку та напрямів використання інтелектуальних ресурсів у високорозвинених країнах світу. Визначені дієві механізми державної підтримки розвитку інтелектуального потенціалу країни. У дисертації оцінено рівень розвитку інтелектуальної праці вітчизняної економіки, ідентифіковано основні проблеми їх використання. Запропоновано рекомендації щодо удосконалення державної політики з нарощування та ефективного використання інтелектуальної праці, капіталу та власності країни.

Автореферат