Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2014 рік

 
«Моделювання оцінювання та управління інформаційним ризиком у корпоративних системах»
 

Мельник Галина Василівна 
Дата захисту: 28.04.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Вітлінський Вальдемар Володимирович

Дисертація присвячена розробці концептуальних, методологічних положень і системи економіко-математичних моделей аналізу, оцінювання та управління інформаційними ризиками в корпоративних системах. Проаналізовано особливості та світовий досвід інформаційного ризик-менеджменту. Обґрунтовано необхідність комплексного підходу до аналізу та управління інформаційними ризиками в корпоративних системах, в якому б із системних позицій розглядались усі складові якості і безпеки інформації, що впливають на ефективність використання засобів та механізмів захисту безпеки інформації в корпоративних інформаційних системах (КІС). Розроблено систему економіко-математичних моделей із застосуванням теорії та інструментарію нечітких множин і нечіткої логіки, що дозволяє більш точно оцінювати ступінь інформаційних ризиків та приймати дієві рішення стосовно зниження ступеня ризику можливих збитків на підприємстві. Удосконалено математичні моделі для дослідження динамічних процесів у системі управління інформаційними ризиками з використанням нечітких часових мереж Петрі з інгібіторними зв’язками, що дозволяє здійснити раціональний вибір управлінських рішень. Для отримання обґрунтованих висновків щодо дієвості відповідної стратегії управління інформаційними ризиками в КІС використовується підхід, що ґрунтується на нечітких ієрархічних моделях.

Автореферат

 
«Моделювання монетарних процесів в умовах збурень на фондовому ринку»
 

Семко Роман Богданович
Дата захисту: 31.03.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук’яненко Ірина Григорівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних та емпіричних аспектів монетарних процесів, зокрема моделюванню грошово-кредитної політики з урахуванням коливань на фондовому ринку з метою досягнення макроекономічної та фінансової стабільності. У роботі обґрунтовано концептуальні положення формування оптимальної монетарної політики при виявленні збурень на фондовому ринку з використанням сучасного економіко-математичного інструментарію – розробленої динамічної стохастичної моделі загальної рівноваги для малої відкритої економіки з фінансовим акселератором та фондовою бульбашкою. На основі побудованої та оціненої з допомогою байєсівської економетрики моделі досліджено реакцію економіки України на дію зовнішніх та внутрішніх шоків. Результати аналізу показують, що оптимальним монетарним правилом для Національного банку України є сильна реакція на інфляцію, в той час як така реакція на фондовий ринок має бути незначимою. Крім того, отримані функції відгуку можуть використовуватися для підвищення ефективності проведення монетарних інтервенцій. Перспективними напрямами подальших досліджень у сфері моделювання монетарних процесів та фондового ринку є удосконалення рівняння фінансової бульбашки та врахування таких особливостей економіки України, як значний розмір тіньового сектора, високий рівень доларизації економіки тощо.

Автореферат

 
«Прогнозування динаміки ціни на нерухоме майно з урахуванням гіпотези когерентного ринку»
 

Шаповалова Вікторія Олександрівна
Дата захисту: 30.06.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Максишко Наталія Костянтинівна

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних засад та методів прогнозування динаміки ціни на ринку нерухомого майна, що базуються на гіпотезі когерентного ринку. Для обґрунтування концептуальних положень проведено передпрогнозний аналіз динаміки цін із застосуванням методів дискретної нелінійної динаміки. Відповідно до гіпотези когерентного ринку побудовано нечітку модель діагностики (ідентифікації) стану ринку нерухомого майна. Проведено дослідження визначення ступеня прогнозованості динаміки ціни на нерухоме майно в регіональному розрізі. Проведено моделювання впливу фундаментальних факторів на динаміку ціни на нерухоме майно на основі когнітивної моделі. Побудована гібридна інтелектуальна система прогнозування динаміки ціни на ринку нерухомого майна, яка базується на інтеграції м’яких обчислень (нечіткої моделі), моделі однорідної структури (реалізує функції та призначення, аналогічні функціям штучної нейронної мережі), генетичного алгоритму та когнітивної моделі (з функціями оптимізації та корегування). Застосування запропонованих концептуальних положень, методів та моделей дає змогу поглибити аналіз, підвищити точність прогнозування на ринку, створює передумови для кількісного обґрунтування управлінських рішень та підвищення економічної ефективності діяльності на ринку нерухомості.

Автореферат

 
«Математичне моделювання в управлінні зернопереробним підприємством з урахуванням системних характеристик»
 

Ігнатова Юлія Володимирівна
Дата захисту: 09.10.2014
Науковий керівник: к.е.н., професор Наконечний Степан Ількович

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі з моделювання діяльності зернопереробних підприємств з урахуванням системних характеристик адаптивності, маневреності, гнучкості та ризику. Враховуючи особливості технологічного процесу на зернопереробному підприємстві, а також якість сировини, що поступає на обробку, в дослідженні запропоновано узагальнену технологічну схему процесу прийому та обробки зерна на зернопереробних підприємствах, яка полегшує задачу розробки типових економіко-математичних моделей управління зернопереробним підприємством. На основі інструментарію мереж масового обслуговування та запропонованої схеми розроблено систему математичних моделей управління зернопереробним підприємством у динаміці та стаціонарному режимі. З метою визначення раціонального портфеля культур для переробки зернових запропоновано економіко-математичну модель на основі інструментарію регулярних однорідних ланцюгів Маркова. Робота зернопереробного підприємства проаналізована, як в стаціонарному режимі, так і в режимі реального часу. Доведено, що підприємство виходить в стаціонарний режим роботи незалежно від початкового вектору ключових параметрів підприємства та розраховано час виходу в стаціонар. Реалізація запропонованих у дослідженні економіко-математичних моделей дозволяє здійснювати адаптивне управління зернопереробним підприємством в залежності від інтенсивності надходжень збіжжя, частки завантаження підприємства, сподіваних обсягів обробки, ризиків невикористаних можливостей тощо.

Автореферат

 
«Математичне моделювання в управлінні зернопереробним підприємством з урахуванням системних характеристик»
 

Корзаченко Ольга Володимирівна
Дата захисту: 22.12.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Лазарєва Світлана Федорівна

В дисертації розроблено концептуальні положення щодо моделювання управління бізнес-процесами телекомунікаційних підприємств, які дають цілісне уявлення про моделювання, аналіз і вдосконалення у системі управління бізнес-процесами, а також дозволяють розробити комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності діяльності господарюючих суб’єктів. Концепція передбачає вибір та впровадження на підприємствах раціональної архітектури бізнес-процесів, визначення пріоритетних бізнес-процесів, їх аналіз на основі пропонованої системи показників і вдосконалення, а також упровадження систем управління бізнес-процесами та сервіс-орієнтованої архітектури. В основу теоретичних і прикладних розробок покладені авторські принципи дослідження процесного підходу до управління. Розроблена багатокритеріальна оптимізаційна ієрархічна граф-модель для побудови архітектури бізнес-процесів телекомунікаційних підприємств з використанням модифікованого методу аналізу ієрархій дозволяє отримати більш точні результати, оскільки зменшує модельну помилку, що виникає при обчисленні вагових векторів і використанні лінійного згортання за наявності якісних критеріїв. Економетрична модель визначення ймовірності погашення дебіторської заборгованості, що побудована з використанням логістичної регресії, дозволяє диференціювати умови надання послуг клієнтам телекомунікаційних підприємств і вдосконалити пріоритетний бізнес-процес.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19