Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

У Києві розпочав роботу міжнародний семінар з питань авторського права і суміжних прав17 Жовтня 2012р.

17 жовтня вітчизняні та зарубіжні фахівці сфери авторського права та суміжних прав, а також представники видавничої галузі зібралися на семінарі, присвяченому ролі авторського права у процесі розвитку видавничої галузі.

Організаторами міжнародного дводенного заходу виступили: Всесвітня організація інтелектуальної власності, Державна служба інтелектуальної власності України, Міжнародна асоціація видавців, Міжнародна федерація організацій прав на репрографічне відтворення, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів.

«Видавнича галузь у світі розвивається швидкими темпами, - зазначив перший заступник голови Державної служби Олексій Янов, відкриваючи пленарне засідання. – І сьогоднішня зустріч присвячена дуже актуальній темі. Нині розвиток інфраструктури на тлі недостатнього розвитку законодавства та повільного поширення системи управління правами на сучасні сфери видавництва, включаючи Інтернет, створює умови для зростання рівня піратства. За таких умов існує необхідність посиленої уваги та контролю за дотриманням інтересів суб’єктів авторського права і суміжних прав у видавничій галузі. Надзвичайно корисно вивчити міжнародний досвід колективного управління авторським правом у сфері репрографії. Перед учасниками семінару виступатимуть фахівці, запрошені з країн Європи, США та СНД. Наші спільні зусилля мають бути спрямовані на комплексну протидію порушенням авторського права і суміжних прав у видавничій галузі та вдосконалення системи колективного управління.

Сподіваюся, що наші ініціативи сприятимуть цивілізованому розвитку видавничої галузі з дотриманням економічних і моральних прав суб’єктів авторського права та суміжних прав як в Україні, так в інших країнах, - підкреслив Олексій Янов.

Від ВОІВ учасників семінару привітала Сауле Тлевлесова, координатор програм Відділу співробітництва з деякими країнами Європи та Азії.

- Вітаю всіх учасників від імені директора ВОІВ Френсіса Гаррі. Перш за все, дозвольте подякувати Державній службі та Українській асоціації видавців та книгорозповсюджувачів за ініціативу проведення цього заходу, а головне, за його організацію. Зацікавленість України в проведені таких семінарів демонструє її активну позицію у вирішенні проблем у сфері авторського права, - наголосила Сауле Тлевлесова. - Я вважаю, що сьогоднішній семінар повинен підняти нас на вищий щабель у розвитку видавничої справи, тому що це дійсно галузь, яка активно розвивається у новому цифровому напрямі. Хочу відзначити, що останнім часом заходи такого масштабу як сьогоднішній семінар за участю представників України, Білорусі, Російської Федерації та інших країн, а також спікерів найвищого рівня, відбуваються не так часто, як хотілося б. Дякую учасникам цього семінару, які знайшли змогу приїхати сюди і сподіваюся, що у ході роботи виникне багато питань, які будемо обговорювати, вчитися один в одного, оскільки ви – практики, і це для нас, теоретиків, важливий досвід. Бажаю всім успіхів.

Також перед численною аудиторією виступив Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів:

- Сьогодні ми проводимо цей семінар для спеціалістів видавничої справи, керівників бібліотек, викладачів, і я сподіваюся, що захід буде дуже корисним. Проблеми авторського права у видавничій справі виникли з першими друкованими аркушами. Сьогодні ми стоїмо на порозі нової епохи – цифрової, на жаль, ми входимо до неї з тими ж проблемами авторського права, які Україна мала й в епоху друкованої книги. Впевнений, що цей семінар дасть нам можливість отримати не тільки певні теоретичні матеріали, а й актуальну інформацію щодо ситуації у царині авторського та суміжних прав, стану справ у законодавчій сфері, й взагалі - у якому напрямі доцільно рухатися. Важливо, щоб за результатами семінару ми могли видати практичний посібник, який би сприяв успішній діяльності видавничої галузі.

Генеральний секретар МАВ Дженс Баммель подякував організаторам семінару за гостинність, учасникам за інтерес до ефективного розвитку видавничої галузі в Україні та за їхню готовність рухатися вперед у цьому напрямі.

- Видавнича галузь перебудовується на цифровий формат. За останніми даними, цифровий ринок виріс на 153%. Ми повинні зрозуміти, якої політики дотримуватися в цьому питанні, як рухатися в правовому полі, визначити практичні завдання тощо. Власне, коли кажу «розуміти», маю на увазі говорити один з одним, вчитися один в одного, всім разом виробити шлях, як організовано переходити видавничій галузі на цифровий формат. Ми тут на семінарі, перш за все, заради ваших питань, і я сподіваюся на плідний діалог, –завершив Дженс Баммель.

Учасники семінару продовжили роботу, розпочавши огляд ключових позицій і проблемних питань захисту авторського права та суміжних прав.

Захід проходить у приміщенні Державного підприємства «Український інститут промислової власності».