Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Співробітники Центру інтелектуальної власності прийняли участь у роботі міжнародної конференції на тему: «Охорона прав інтелектуальної власності в Україні та Європейському Союзі:політика,законодавство,практика»29 Червня 2011р.

15-16 червня співробітники Центру інтелектуальної власності прийняли участь у роботі міжнародної конференції на тему: «Охорона прав інтелектуальної власності в Україні та Європейському Союзі:політика,законодавство,практика»,що проходила в рамках проекту ЄС « Вдосконалення стратегій,політика та регулювання інновацій в Україні » у співпраці з Національною академією наук України та Центром інтелектуальної власності та передачі технологій НАН України. В ході конференції були викладені питання з охорони авторського права і суміжних прав,проблеми охорони об’єктів промислової власності,захисту прав інтелектуальної власності,правових та економічних аспектів комерціалізації об’єктів права інтелектуальної власності в Україні та Європейському Союзі.В роботі взяли участь представники державної влади України, судді, фахівці наукових установ, вищих навчальних закладів, практикуючі юристи та патентознавці України та Європейського Союзу.

Пленарне засідання розпочала заступник начальника управління правового забезпечення інтелектуальної власності,начальник відділу промислової власності Державного департаменту інтелектуальної власності Шатова Інна Олексіївна. Під час свого виступу Інна Олексіївна Шатова зазначила,що зараз постала необхідність врахування в законодавстві з питань інтелектуальної власності змін,що останнім часом відбулися в міжнародному праві,приведення спеціальних законів у цій сфері у більш повну відповідність до міжнародних договорів,учасницею яких є Україна. Для вирішення цих питань Державним департаментом інтелектуальної власності підготовлено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань інтелектуальної власності». Цим проектом передбачається внесення змін до 5-ти спеціальних законів України з питань інтелектуальної власності,а саме до Законів України « Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»,« Про охорону прав на промислові зразки »,« Про охорону прав на знаки для товарів і послуг »,« Про охорону прав на зазначення походження товарів » та « Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем ». Зазначений проект Закону,схвалений Кабінетом Міністрів України,був переданий до Верховної Ради України і 3 грудня 2010 року прийнятий у першому читанні,наразі проект готується до другого читання.

Свої думки та пропозиції,щодо вдосконалення законодавства у сфері інтелектуальної власності висловили закордонні спеціалісти.Професор права інтелектуальної власності Коледжу Королеви Мері,Лондонський університет - Блекеней Майкл з доповіддю на тему: «Напрямки розвитку охорони географічних зазначень в ЄС». Адвокат,асоційований професор Факультету права Університету ім. Аристотеля,Тесалоники,Греція - Іглезакіс Іоанніс,який повідомив,що у Європейському Союзі авторське право представляє одне з головних джерел прибутку у зв’язку з відповідним сектором економіки,що складає понад 5% європейського внутрішнього валового продукту. Експерт проекту ЄС,Бельгія - Гавріель Авігдор з темою « Досвід ЄС та держав-членів ЄС з регулювання комерціалізації обєктів права інтелектуальної власності та результатів досліджень ». Професор,доктор права,міжнародний консультант з юридичних питань « VahrenwaldLtd.»,ФРН - Фаренвальд Арнольд. Експерт проекту ЄС InnoPolicy,екс директор Правового департаменту Європейського патентного відомства,ФРН – Кох Інгвер з цікавим виступом на тему:« Патентування винаходів за Європейською патентною конвенцією - винятки з патентування:методи медичної діагностики та лікування ».

Також був присутній та брав участь у конференції завідувач економіко-правовим відділом Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України Бутнік-Сіверський Олександр Борисович. Він наголосив,що Україна будує свою економіку на інноваційній основі на умовах державного регулювання,здійснення інноваційної політики з урахуванням досягнення науки інноватики та впровадження об’єктів права інтелектуальної власності. При цьому,особливим явищем інноваційної економіки,як і в інших сферах економічної та технічної діяльності,є присутність суттєвого інструмента державного регулювання – інтелектуального адміністрування,що є особливою формою та інструментом впливу на шляху інноваційного зростання економіки України.

Дуже вдалим та змістовим вдався виступ керівника науково-дослідної лабораторії права біоетики та медичного права,Київський університет права НАН України,доцент,к.ю.н. Кашинцевої Оксани Юріївни на тему « Охорона прав інтелектуальної власності у сфері медицини та фармації». У своїй промові Оксана Юріївна підкреслила,що регулювання медичної галузі та реформування інституційних засад права інтелектуальної власності зумовлюють необхідність переосмислення багатьох усталених у вітчизняній правовій науці парадигм. Перше – це розмежування інтелектуальних правовідносин і інформаційних правовідносин в сфері медицини. Друге – гармонізація законодавства у сфері охорони об’єктів інтелектуальної власності в галузі медицини до відповідного законодавства ЄС. І третє – це популяризація використання інституту примусового ліцензування у сфері фармації. Оксана Юріївна вважає,що українське законодавство повинно забезпечити привабливі економічні умови для розвитку вітчизняного медичного бізнесу як з позиції привабливості для іноземних інвестицій,так і позиції надання податкових пільг для вітчизняних суб’єктів надання медичних послуг. Припускаємо,що такі заходи здатні забезпечити відповідний рівень медичних послуг та їх здешевлення для вітчизняних пацієнтів та економічну привабливість для іноземних пацієнтів.

Дуже важливі питання висвітлювались в ході дискусій,які проходили під час та після закінчення пленарного засідання.Загалом,участь в роботі конференції взяли близько 50 осіб.