Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2017 рік

 
«ПОВЕДІНКА ДОМАШНІХ ГОСПОДАРСТВ ЯК СУБ’ЄКТІВ РИНКОВИХ ВІДНОСИН»
 

Катаранчук Ганна Георгіївна 
Дата захисту: 27.12.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Галушка Зоя Іванівна

У дисертації здійснено системно-концептуальне дослідження теоретико-методологічних і практичних основ поведінки домашніх господарств як суб’єктів ринкових відносин у сучасній економіці. Узагальнено методологічні підходи щодо визначення сутності домашніх господарств та їхньої поведінки як суб’єктів ринкових відносин. Запропоновано новий теоретико-методологічний підхід до ідентифікації сутності домогосподарства як відкритої системи. Виділено типові моделі та головні характеристики споживчої поведінки домогосподарств та їх поведінки як власників економічних ресурсів. Конкретизовано алгоритми та стереотипи економічної поведінки домогосподарств. Розроблено методологічні підходи до формування стратегії їх поведінки в умовах невизначеності зовнішнього середовища.

Автореферат

 
«ГЕНЕЗИС ЕКОНОМІЧНИХ ФУНКЦІЙ НАЦІОНАЛЬНИХ ДЕРЖАВ ТА ФОРМИ ЇХ РЕАЛІЗАЦІЇ В КРАЇНАХ ЗАХІДНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ (друга половина XVII – 60- ті рр. ХІХ століття)»
 

Волкова Олена Михайлівна
Дата захисту: 06.06.2017
Науковий керівник: к.е.н., професор Степаненко Сергій Васильович

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2017. У дисертації на основі використання принципів та підходів цивілізаційної парадигми суспільствознавства обґрунтовано роль національної держави на стадії становлення ринкової економіки. Розкрито природу та генезис економічних функцій національної держави в контексті кінцевих причин забезпечення цілісності ринкової економічної системи. В роботі показано використання економічних інститутів в якості основної форми реалізації економічних функцій національної держави в ринковій економічній системі. Розглянуто особливості формування економічних функцій провідних держав Західної цивілізації – Англії, Франції, Німеччини в другій половині ХVІІ – 60-тих рр. ХІХ століття на стадії становлення в них ринкових економічних систем та можливостей використання їх досвіду для успішної організації ринкової економіки в сучасній Україні.

Автореферат

 
«ФОРМУВАННЯ ТА ЕВОЛЮЦІЯ ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИХ ЗАСАД КИЇВСЬКОЇ ПОЛІТЕКОНОМІЧНОЇ ШКОЛИ (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)»
 

Курбет Олександра Петрівна
Дата захисту: 06.06.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Фещенко Валентина Михайлівна

В дисертаційній роботі розкрито феномен зародження та розвитку Київської політекономічної школи як спільноти вчених-економістів, об’єднаних спільними світоглядними, культурними та моральними позиціями. Визначено основні риси даної школи як наукової. Проаналізовано еволюцію наукових поглядів київських вчених-економістів на одну з ключових проблем політичної економії – теорію цінності, в розробках якої вони впритул наблизилися до її трактування неокласичною економічною теорією. Розкрито погляди вчених на практику державного регулювання як чинника розвитку господарства на ринкових засадах, зокрема стосовно митної та податкової політики уряду, питання розвитку інфраструктури та залізниць як одного із найбільш прогресивних шляхів сполучення досліджуваного періоду, антитрестівського та фабричного законодавства тощо. Розкрито внесок представників Київської політекономічної школи в економічну науку та практику другої половини ХІХ – початку ХХ ст., зокрема стосовно її впливу на формування соціального напряму та зародження інституціональних підходів економічного дослідження в українській економічній думці. Встановлено, що Київська політекономічна школа стала потужним центром формування наукових ідей, що лягли в основу сучасних економічних досліджень.

Автореферат

 
«СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМНИЦТВА: ФОРМУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ В НАЦІОНАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ»
 

Дацкевич Наталія Олегівна
Дата захисту: 18.04.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Кириленко Володимир Іванович

У дисертації автором досліджено теоретичні основи формування соціальної відповідальності як однієї із форм прояву еволюції соціальної функції підприємництва. Сформульовано п’ять стадій соціальної відповідальності, на основі яких розроблено матрицю оцінювання ступеню розвитку соціальної відповідальності бізнесу. Проаналізовано сутнісні характеристики та суспільні вигоди від державно-приватного партнерства на основі реалізації соціальної відповідальності підприємництва. Досліджено домінанти впливу на розвиток соціального капіталу суспільства, на основі яких виокремлено сучасні світові моделі соціальної відповідальності підприємництва. В роботі визначено шляхи формування ефективної моделі соціальної відповідальності вітчизняного підприємництва з врахуванням політичної та економічної нестабільності в українській економіці.

Автореферат