Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2016 рік

 
«Моделювання процесів антикризового фінансового управління в діяльності страхових компаній України»
 

Литвин Антон Валерійович 
Дата захисту: 28.01.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бридун Євгеній Володимирович

Дисертацію присвячено дослідженню методологічних аспектів моделювання процесів антикризового фінансового управління в діяльності страхових компаній України. У дисертаційній роботі реалізовано новий підхід до вирішення наукового завдання вдосконалення антикризового фінансового управління в українських страхових компаніях шляхом розробки комплексу економіко-математичних моделей виявлення ознак фінансової кризи, а також імітаційної моделі діяльності страховика, що дозволяє поєднати прогнозування кризових явищ, тестування заходів реагування на кризу та навчання з досвіду антикризового фінансового управління. На основі застосування методу опорних векторів, дерев рішень та логістичної регресії розроблено моделі, що дозоляють з високою точністю виявляти ознаки фінансової кризи в страхових компаніях. Побудовано імітаційну модель діяльності страховика, в яку інкорпоровано моделі виявлення ознак фінансової кризи, що використовується для проведення сценарного аналізу з метою оцінки ефективності заходів антикризового управління та містить доступний користувацький інтерфейс для сприяння навчанню з досвіду антикризового управління. На підставі результатів дослідження окреслено шляхи підвищення результативності антикризового фінансового управління в страхових компаніях із використанням економіко-математичних моделей.

Автореферат

 
«Система моделей оцінювання рівня продовольчої безпеки регіонів України»
 

Осипова Ольга Ігорівна
Дата захисту: 29.02.2016
Науковий керівник: д.е.н., професор Піскунова Олена Валеріївна

Дисертація присвячена розробці концептуальних положень та системи економіко- математичних моделей оцінювання рівня продовольчої безпеки регіонів України. Спираючись на результати аналізу наукових робіт з проблем моделювання продовольчої безпеки та з метою врахування специфіки її оцінювання на регіональному рівні, запропоновано провести комплексне оцінювання рівня продовольчої безпеки регіонів за такими напрямами: аналіз регіональних особливостей споживання базових продуктів харчування населенням України; оцінювання рівня продовольчої безпеки регіонів та визначення факторів, що впливають на цей рівень. Проведено дослідження міжрегіональної диференціації за обсягами споживання базових продуктів харчування на основі теорії конвергенції. Із використанням розробленої динамічної моделі кластерного аналізу, що ґрунтується на поєднанні методу кластеризації k-середніх та елементів теорії нечітких множин, здійснено виявлення та аналіз динаміки регіональних особливостей споживання продуктів харчування населенням України. Побудовано узагальнений показник рівня продовольчої безпеки регіону із застосуванням процедури індивідуального рейтингування. Для визначення факторів, що впливають на рівень продовольчої безпеки в регіоні, побудовано регресійні моделі із панельною структурою даних. З метою оцінювання ризику зниження рівня продовольчої безпеки в регіонах України використано регресійні моделі бінарного вибору. Запропоновано методичні рекомендації щодо практичного використання розробленої системи моделей при прийнятті рішень у сфері формування продовольчої безпеки в регіонах України

Автореферат

 
«АДАПТИВНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СТРАТЕГІЇ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ»
 

Кравченко Тетяна Володимирівна
Дата захисту: 16.05.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Коляда Юрій Васильович

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних положень та прикладних задач адаптивного моделювання стратегії економічного розвитку регіону. У дисертації розроблено концептуальний підхід до оцінювання стратегії економічного розвитку регіону, що включає комплекс динамічних економіко- математичних моделей та інструментарій адаптивного моделювання, зокрема розроблену автором на базі нейро-нечіткої моделі експертну систему формування параметрів моделей. Розроблена експертна система дає можливість здійснити оцінювання узагальнених коефіцієнтів динамічних моделей та спрогнозувати межі можливих змін економічних показників. Запропоновано і обґрунтовано технологію прийняття рішень при виборі стратегії економічного розвитку регіону, з допомогою якої проводились модельні обчислювальні експерименти та здійснювався аналіз альтернативних сценаріїв її розвитку. Розроблено рекомендації щодо практичного використання комплексу моделей при прийняті обґрунтованих і ефективних управлінських рішень. За результатами дослідження окреслено шляхи подальшого вдосконалення засобів адаптивного моделювання із використанням динамічних економіко- математичних моделей для ухвалення обґрунтованих управлінських рішень з проблем оцінювання та вибору стратегії розвитку економічної системи регіону.

Автореферат

 
«СТРУКТУРНО-АНАЛІТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ДИНАМІКИ ФОНДОВИХ РИНКІВ»
 

Бондаренко Олена Олександрівна
Дата захисту: 19.09.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Дем'яненко Володимир Віталійович

Дисертація присвячена подальшому розвитку теоретичних засад та розробленню інструментарію моделювання динаміки фондових ринків. На основі дослідження сутності, функцій, форм і методів моделювання динаміки фондових ринків обґрунтовано можливість застосування альтернативних підходів до її моделювання та вдосконалено структурні моделі динаміки фондових ринків. Розроблена концепція моделювання динаміки фондових ринків, яка ґрунтується на принципах системності, формальної логіки, моделювання економічних систем і процесів, економетричного, аналітичного моделювання і реалізується за такими укрупненими блоками: аналіз теоретичних засад моделювання процесів волатильності на фондових ринках, моделювання умовної волатильності на основі структурних та аналітичних методів, система моніторингу динаміки фондових ринків. На підвищення практичної значущості наукових результатів спрямована побудова системи моніторингу динаміки фондових ринків з відповідним інформаційним, аналітичним та програмним забезпеченням.

Автореферат

 
«МОДЕЛІ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ПІДТРИМКИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ З УПРАВЛІННЯ БІЗНЕС-ПРОЦЕСАМИ ПІДПРИЄМСТВА»
 

Помазун Оксана Миколаївна
Дата захисту: 19.09.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Денісова Ольга Олександрівна

Дисертацію присвячено розробленню концептуальних положень і відповідного комплексу математичних моделей прийняття рішень з управління бізнес-процесами. Концепція передбачає визначення елементів процесу прийняття рішень, застосування методів і моделей групового прийняття рішень та їх підтримку засобами групової системи підтримки прийняття рішень. Запропоновано підходи до застосування методу теорії нечітких множин і PRIME-методу для групового прийняття рішень. Запропоновано комплекс моделей прийняття рішень з управління бізнес- процесами, зокрема, логіко-ймовірнісні моделі для кількісного оцінювання ризику реінжинірингу бізнес-процесів, сценарного моделювання оцінювання надійності проекту реінжинірингу, управління бізнес-процесами на основі логіко- ймовірнісного моделювання, а також процедура вибору інструментальних засобів організаційного проектування та моделювання бізнес-процесів із застосуванням PRIME-методу. Розроблено архітектуру та проектні рішення для компонентів ГСППР, визначено механізм її взаємодії з системою УБП, ERP-системою та іншими інформаційними системами підприємства. Запропоновано новий компонент у структурі ГСППР – "сховище рішень", реалізація якого дасть змогу зберігати прийняті раніше рішення для аналізу їх виконання та генерувати нові рішення.

Автореферат

 
«ЕКОНОМІКО - МАТЕМАТИЧНІ МОДЕЛІ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В УПРАВЛІННІ ПРОЕКТАМИ ПОШУКУ НАФТИ І ГАЗУ»
 

Гафич Олег Іванович
Дата захисту: 24.10.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Краснюк Максим Тарасович

Дисертація присвячена розробці теоретичних і методичних засад та моделей аналізу невизначеностей в оцінці економічних результатів пошуку родовищ нафти та газу, як складових інформаційної системи підтримки прийняття рішень з управління нафтогазовидобувними проектами. Запропоновані методи економіко-математичного моделювання впливу невизначеностей на параметри проектів та спричинені ними ризики. Розроблено методичні засади імовірнісної оцінки показників і результатів геолого- пошукової та видобувної діяльності, аналізу ефективності використання коштів, вкладених на умовах ризику, та принципи моделювання альтернатив розвитку проектів відкриття й освоєння покладів вуглеводнів. Створено основні засади системи підтримки прийняття рішень у процесі пошуку та розвідки родовищ вуглеводнів, що дає змогу враховувати невизначеності параметрів проектів та оцінювати спричинені ними ризики. Розроблено блок-схеми й алгоритми аналізу інформаційних потоків з метоюрозробки оптимальних управлінських рішень.

Автореферат

 
«СИСТЕМА МОДЕЛЕЙ ОЦІНЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ КРАЇНИ»
 

Мірошниченко Ігор Вікторович
Дата захисту: 24.10.2016
Науковий керівник: к.ф.-м.н., професор Великоіваненко Галина Іванівна

У дисертаційній роботі уточнено категоріальний апарат і сутність інвестиційного потенціалу країни, основні підходи до його оцінювання. Запропоновано методологічний підхід до оцінювання інвестиційного потенціалу країни. Побудовано комплексну економіко-математичну модель, що складається з трьох рівнів ієрархії та ґрунтується на використанні апарату штучних нейронних мереж, а саме карт самоорганізації Кохонена, та інструментарії теорії нечіткої логіки. Запропоновано ряд вхідних показників що найбільше характеризують інвестиційний потенціал країни. Проведено аналіз сучасного стану країн світу за показниками інвестиційного потенціалу. Визначено кластер країн, подібних до України за показниками інвестиційного потенціалу. Запропоновано застосування інструментарію теорії нечіткої логіки на першому рівні ієрархії з метою оцінювання інвестиційного потенціалу країни. Проаналізовано наявність взаємозалежностей між пояснюючими змінними шляхом виявлення кореляційних зв’язків. Визначено ряд вхідних показників, що є репрезентантами свої груп. Сформовано терми для кожної з вхідних та вихідної змінної. Задано вигляд функцій належності термів та їх параметрів. Сформована база знань та правил прийняття рішень. Проведена оптимізація всіх ваг правил та параметрів функцій належності всіх вхідних та результуючої змінних. Отримано лінгвістичний опис інвестиційного потенціалу країни та кількісна оцінка прямих іноземних інвестицій (% від ВВП) на наступний рік. Проведене експериментальне дослідження засвідчило адекватність побудованих моделей та ефективність їх застосування з метою підтримки прийняття управлінських рішень.

Автореферат

 
«МОДЕЛЮВАННЯ ТА АНАЛІЗ СТАБІЛЬНОСТІ І ОПТИМАЛЬНОГО КЕРУВАННЯ ПРОЦЕСАМИ ВІДТВОРЕННЯ РОБОЧОЇ СИЛИ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ»
 

Бабинюк Олександра Іванівна
Дата захисту: 14.11.2016
Науковий керівник: д.ф.-м.н., професор Джалладова Ірада Агаверді - кизи

Дисертаційна робота присвячена подальшому розвитку теоретико- методологічних засад аналізу стабільності та оптимального керування процесами відтворення робочої сили в умовах невизначеності. Обґрунтовано необхідність подальшого удосконалення методологічних та інструментальних основ у напрямі моделювання стабільності процесів відтворення робочої сили. Запропоновано системний підхід із використанням сучасного математичного інструментарію: теорії диференціально-різницевих рівнянь з марковськими коефіцієнтами. Для аналізу впливу факторів, оцінки стійкості та оптимального керування в роботі побудовано модель стабільного функціонування механізму ринку робочої сили в Україні. Для дослідження методів керування процесами відтворення робочої сили побудовано модель вибору оптимальних напрямів інвестування у відтворення робочої сили, зокрема в житлове будівництво, що сприяє покращенню стану на ринку праці, та підвищення зайнятості населення.

Автореферат

 
«МОДЕЛЮВАННЯ ТА ТЕХНОЛОГІЇ СТВОРЕННЯ ЄДИНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНИМИ ФІНАНСАМИ»
 

Тищенко Олена Віталіївна
Дата захисту: 14.11.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Сендзюк Мирон Ананійович

Дисертація присвячена розробленню засобів удосконалення системи управління державними фінансами, в аспектах створення та підтримки єдиного інформаційного простору органів управління державними фінансами на основі розроблення моделей з використанням інформаційних технологій. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі щодо створення та підтримки єдиного інформаційного простору управління державними фінансами на основі моделювання з використанням інформаційних технологій. Враховуючи дослідження інформаційних потоків між головними учасниками бюджетного процесу, здійснено їхню структуризацію, виходячи з принципів побудови кластерів інформаційної взаємодії. Побудовано моделі інформаційного навантаження з використанням математичного апарату теорії масового обслуговування для визначення оптимальних значень кількісних показників документообігу. Внесені пропозиції щодо розроблення інформаційно-аналітичного забезпечення системи управління державними фінансами. Основна увага приділена розробленню регламенту інформаційної взаємодії головних учасників процесу складання і виконання Державного бюджету. Показано доцільність застосування хмарних технологій для інформаційної взаємодії головних розпорядників коштів на основі розробленого портального рішення.

Автореферат

 

Остання редакція: 25.11.19