Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Науково-освітня школа Корпоративних фінансів та інвестиційного менеджменту

Науково-освітня школа Корпоративних фінансів та інвестиційного менеджменту започаткована у 80 роках 20 століття у рамках кафедри фінансів галузей народного господарствам та кафедри банківських інвестицій. Фундаторами наукової школи були к.е.н., проф. А. М. Поддєрьогін, д.е.н., професор Білик М.Д., к.е.н., професор Зуллас К. Г., д.е.н., професор Пересада А.А. Науковий напрямок корпоративних фінансів бере свій початок з фундаментальних праць науковців кафедри фінансів підприємств, які досліджували проблеми фінансів на мікрорівні. Нові тренди і виклики суспільного життя вплинули на переорієнтацію на початку 2000-х років у новий напрям наукових досліджень – корпоративні фінанси. Продовжувачем нового напряму наукових досліджень став д.е.н., професор О.О. Терещенко, який є автором понад 100 наукових і навчально-методичних праць із питань корпоративних фінансів і контролінгу. Додаткові імпульси до розвитку школи надала співпраця з представниками відповідного напрямку економічної науки ряду німецьких університетів, зокрема з професором Ш. Діркесом (Георг-Аугуст Університет Гетінген), професором А. Кіндом (Університет Констанц), професором Ш. Раппом (Філіппс-Університет Марбург). Тривалі наукові дискусії з з представниками західних наукових шкіл дозволили виявити актуальні світові тренди у корпоративних фінансах та сфокусувати наукові дослідження на:

• проблематиці прийняття фінансових рішень в умовах невизначеності та високих ризиків, характерних для емерджентної економіки;

• фінансовому контролінгу як інноваційному ресурсі корпоративних фінансів;

• антикризовому управлінні фінансами підприємств;

• вартісно-орієнтованому управлінняі та оцінці вартості бізнесу;

• проблематиці оцінки витрат на капітал на ринках, що розвиваються;

• фінансовій та корпоративній реструктуризації підприємств;

• біхевіористичних чинниках впливу на прийняття фінансово-інвестиційних рішень;

• трансформація корпоративних фінансів в умовах інтеграції України в ЄС.

У зв’язку з модернізацією напрямів науково-дослідної роботи й освітньої діяльності, в січні 2014 р. кафедра фінансів підприємств була реорганізована у кафедру корпоративних фінансів і контролінгу. А у 2017 році у ході реорганізації до кафедри долучилися науковці кафедри банківських інвестицій на чолі з д.е.н., професором Т.В. Майоровою. Таке поєднання зусиль дало початок новому етапу розвитку наукової школи корпоративних фінансів та інвестиційного менеджменту.

Основоположниками напряму «Інвестиційний менеджмент» були: к.е.н., професор Зуллас К. Г., який починаючи з 80-х років минулого століття активно досліджував проблеми інвестицій, фінансування капітальних інвестицій та Пересада А. А., який в 1995-2000 роках активно досліджував проблеми інвестицій, інвестиційного процесу, банківських інвестицій та ін. Послідовниками цього напряму є професор Т.В. Майорова і професор Є.А. Поліщук із дослідженням за такими напрямами, як проєктне фінансування, інвестиційне кредитування, інвестиційний та проєктний менеджмент, фандрейзинг, фінансове моделювання проєктів. 

Основними науковими напрями інвестиційного менеджменту є:

•  Проектне фінансування та інвестиційне кредитування.

•  Фінансове моделювання (бюджетування) проектів (Startup).

•  Інвестиційний та проектний менеджмент.

•  Галузеве та регіональне фінансування інвестиційних проектів.

•  Фінансування інвестиційної діяльності малого та середнього бізнесу (МСБ)

•  Грантове фінансування соціальних та креативних проектів.

Випускники науково-освітньої школи корпоративних фінансів та інвестиційного менеджменту працюють у навчальних закладах, наукових установах, а також очолюють фінансові служби великих корпорацій та інвестиційні компанії.

 

 

Остання редакція: 20.03.23