Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2013 рік

 
«Державне управління збалансуванням людського і технологічного розвитку України»
 

Ємельяненко Лариса Михайлівна 
Дата захисту: 08.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Малий Іван Йосипович

Дисертація містить наукове обґрунтування концептуальних засад формування та реалізації національної стратегії збалансування людського і технологічного розвитку України. В дисертаційній роботі досліджено теоретико-методологічні та практичні аспекти управління збалансуванням людського і технологічного розвитку. Узагальнено концептуальні підходи в теоріях економічного зростання щодо розвитку людини та технологій, доведено інноваційну сутність технологічного розвитку, визначено здатність моделей економічного зростання оцінювати вплив ресурсів праці, фізичного і людського капіталу, інновацій на випуск валового продукту. У дисертації обґрунтовано методологічні підходи до дослідження проблем узгодженості, взаємовпливу та взаємообумовленості процесів формування, розподілу та використання людського і технологічного потенціалу. Визначено макроекономічні індикатори ефективності розвитку технологій. Оцінено відтворення національного інтелектуального потенціалу в сферах науки, освіти та економіки. Виявлено суперечності людського і технологічного розвитку трансформаційних суспільств в умовах глобалізації. Обґрунтовано проблеми інноваційно-технологічної модернізації національної економіки. Розроблено перспективні напрями підвищення національного рівня людського і технологічного розвитку та стратегічного управління соціально-економічним розвитком України.

Автореферат

 
«Державне регулювання регіонального розвитку національної економіки»
 

Тищенко Олександр Петрович
Дата захисту: 29.11.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Малий Іван Йосипович

Дисертаційна робота присвячена розробленню науково-методологічних засад та обґрунтуванню пропозицій щодо вирішення прикладних проблем державного управління регіональним розвитком національної економіки. Визначено теоретичні підходи до розмежування національного та регіонального в економіці. Уточнено та понятійний апарат дослідження проблем регіонального розвитку, здійснено його класифікацію та структуризацію за окремими рівнями використання. Проаналізовано та здійснено оцінку регіонального розвитку національної економіки. На основі виявлення тенденцій поглиблення його нерівномірності запропоновано критерії та сформульовано рекомендації щодо визначення диспропорційності регіонального розвитку. Досліджено та виявлено недоліки чинного механізму управління регіональним розвитком національної економіки. Визначено напрями його модернізації, зокрема в частині нормативно-правового, інституціонального та фінансового забезпечення. Розглянуто іноземний досвід управління регіональним розвитком та показано можливості його адаптації до українських умов. Розроблено пропозиції щодо вдосконалення механізму державного регулювання регіонального розвитку національної економіки в умовах глобалізації та регіоналізації. Обґрунтовано напрями активізації міжрегіонального співробітництва, підвищення ефективності транскордонного співробітництва та розвитку його нових форм, заходи щодо переходу на модель управління регіональним розвитком на основі кластерного підходу.

Автореферат

 
«Механізм державного управління інноваційною діяльністю»
 

Никифоров Анатолій Євгенович
Дата захисту: 16.12.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Савченко Анатолій Григорович

У дисертації визначені теоретичні і методологічні засади формування механізму державного управління інноваційною діяльністю в економіці України. Розкрито сутність понятійного апарату дослідження інноваційної діяльності у контексті державного управління. Розроблено методичний підхід до вимірювання загальнонаціонального інтелектуального потенціалу, за допомогою якого на основі емпіричних досліджень розвитку інтелектуального потенціалу в економіках України і Польщі доведена доцільність формування механізму державного управління інноваційною діяльністю на основі авторської концепції, спрямованої на посилення інституційної спроможності держави забезпечувати активізацію ендогенних чинників економічного розвитку. Визначений інструментарій державного управління інноваційною діяльністю. Розроблена поліваріантна стратегія інноваційного розвитку, яка відповідає технологічній багатоукладності економіки України. На основі системного підходу обґрунтована архітектоніка механізму державного управління інноваційною діяльністю, розроблений комплекс інституційного забезпечення функціонування його підсистем, який включає методичні підходи до: визначення економічної ефективності наукових досліджень та інновацій, визначення соціально-економічної ефективності державного стимулювання інвестиційно-інноваційної діяльності, оцінки майнових прав інтелектуальної власності, впровадження організаційно-економічного механізму функціонування господарських товариств в інноваційній сфері, який забезпечує пряму залежність доходів інноваторів від параметрів реалізованого на ринку інноваційного продукту.

Автореферат