Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2009 рік

 
«Відтворення робочих місць підприємства як чинник продуктивної зайнятості»
 

Верба Денис Володимирович 
Дата захисту: 15.01.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Савченко Василь Антонович

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних основ і методичного інструментарію дослідження і регулювання відтворення системи робочих місць підприємства як основи продуктивної зайнятості населення. Розроблено двохетапну модель впливу відтворення системи робочих місць на зайнятість працівників підприємства. Запропоновано типізацію процесів відтворення системи робочих місць підприємства за ознакою впливу на передумови розширення продуктивної зайнятості. Апробовано інструментарій планування узгодженого відтворення масштабів системи робочих місць підприємства і чисельності працівників. Розраховано економічно обґрунтовану кількість фізичних робочих місць обстежених підприємств. Визначено принципи корегування планових показників з праці для використання наявного потенціалу системи робочих місць підприємства щодо розширення продуктивної зайнятості. Удосконалено пріоритети державного регулювання створення робочих місць як важливого елементу активної політики зайнятості населення.

Автореферат

 
«Формування та регулювання попиту й пропозиції праці в регіоні (на прикладі фахівців торговельно-економічного спрямування)»
 

Дробиш Людмила Володимирівна
Дата захисту: 16.04.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Карпенко Наталія Володимирівна

Дисертація присвячена удосконаленню теоретико-методичних засад формування та регулювання попиту й пропозиції праці у професійному розрізі, обґрунтуванню механізмів формування та регулювання попиту й пропозиції праці фахівців торговельно-економічного спрямування та пошуку регуляторів щодо їх збалансування. У роботі розкрито сутність ринку праці фахівців, обґрунтовано необхідність його сегментації для проведення аналізу, виділено ринок праці фахівців торговельно-економічного спрямування, визначено фактори формування попиту на спеціальність і попиту на фахівців торговельно-економічного спрямування, досліджено механізми регулювання даного ринку. Проведено дослідження стану ринку праці фахівців в Україні, виявлено основні тенденції та особливості його формування, дана оцінка кон’юнктури ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування та стану попиту на цих фахівців. Запропоновано методичні підходи щодо дослідження та прогнозування професійних сегментів ринку праці, визначення напрямків збалансування попиту й пропозиції на ринку праці фахівців торговельно-економічного спрямування. Основні результати дисертаційної роботи впроваджені в практичну діяльність регіональних органів, що займаються проблемами використання фахівців.

Автореферат

 
«Мобільність в системі людського капіталу: методика оцінювання та напрями активізації»
 

Білик Ольга Миколаївна
Дата захисту: 04.06.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Грішнова Олена Антонівна

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних і прикладних засад дослідження мобільності з точки зору теорії людського капіталу та обґрунтуванню практичних рекомендацій щодо активізації мобільності населення з метою розвитку і збереження національного людського капіталу. Сформовано авторський підхід до розуміння сутності понять «мобільність» і «міграція» у контексті теорії людського капіталу. Визначено зовнішні та внутрішні чинники, що впливають на активізацію індивідуальної мобільності. Запропоновано систему абсолютних та відносних показників, які характеризують реалізовану мобільність як актив людського капіталу. Розроблено та апробовано методику визначення інтегрального індексу реалізованої мобільності населення, яка ґрунтується на визначенні рівня реалізації ключових напрямів людської мобільності, а саме, освітньої, професійно-кваліфікаційної, інтелектуальної та територіальної мобільності населення. Удосконалено методику оцінювання ефективності витрат на трудову міграцію як інвестицій в людський капітал, в якій значно розширено коло можливих прямих і непрямих матеріальних та моральних витрат і зисків. Визначено пріоритети державної соціальної політики щодо розвитку і збереження національного людського капіталу через обґрунтування основних напрямів активізації мобільності населення. Розроблено організаційно-економічне та ресурсне забезпечення активізації мобільності населення України.

Автореферат

 
«Соціально-трудові відносини: формування та розвиток»
 

Моторна Ірина Іванівна
Дата захисту: 18.06.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Колот Анатолій Михайлович

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання, що виявляється у теоретико-методологічному обґрунтуванні шляхів та напрямів вдосконалення формування й розвитку соціально-трудових відносин з огляду на новітні зміни, що відбуваються в сфері зайнятості. Розроблено комплекс економічних і організаційних заходів, спрямованих на підвищення ефективності організаційно-економічного механізму регулювання соціально-трудових відносин. Проаналізовано нові форми зайнятості, які сформувалися під впливом процесів глобалізації та інформатизації суспільства. Запропонована розгорнута система рекомендацій, які направлені на формування в Україні ринку запозиченої праці та дистанційної зайнятості, а також ефективне регулювання в умовах розвитку нових форм зайнятості соціально-трудових відносин на рівні держави, суспільства в цілому та підприємства. Обґрунтовано концептуальні підходи та розроблено науково-практичні рекомендації щодо удосконалення соціально-трудових відносин на основі розвитку виробничої демократії, удосконалення системи правового забезпечення, удосконалення регулювання запозиченої праці та дистанційної зайнятості.

Автореферат

 
«Формування системи сприяння вищим навчальним закладом зайнятості випускників»
 

Кир’янова Олена Вікторівна
Дата захисту: 17.09.2009
Науковий керівник: к.е.н., професор Петюх Василь Миколайович

Дисертацію присвячено теоретико-методичним і прикладним засадам активізації участі вищих навчальних закладів у вирішенні проблем зайнятості випускників. Запропоновано підходи до формування системи сприяння вищим навчальним закладом зайнятості випускників. Обґрунтовано стратегію «сприяння зайнятості» замість «забезпечення першим робочим місцем», сформовано авторський підхід до розуміння сутності «системи сприяння зайнятості». Розроблено критерії оцінювання рівня розвитку системи сприяння вищим навчальним закладом зайнятості випускників. Запропоновано концептуальні підходи щодо інтегрування системи сприяння зайнятості випускників в людський, організаційний та соціальний капітали вищого навчального закладу, в т.ч. визначено місце системи сприяння зайнятості в інноваційній інфраструктурі управління компетенціями ВНЗ. Досліджено і поглиблено теоретико-методичні засади взаємозв’язків досліджуваної взаємодії “держава - ринок праці - ринок освітніх послуг - випускник ВНЗ” з метою встановлення їх впливу на успішність зайнятості випускників та ефективність формування системи сприяння зайнятості. Розроблено науково-практичні рекомендації щодо підвищення ефективності формування системи сприяння зайнятості випускників на концептуальному, організаційному та координаційному рівнях.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19