Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

У МВС створена робоча група з питань захисту прав Інтернет-користувачів05 Березня 2012р.

За ініціативи Міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка та народного депутата України Віктора Януковича відбувся круглий стіл, під час засідання якого вирішували питання, що виникли навколо факту припинення діяльності одного з українських веб-ресурсів, а також захисту прав громадян — користувачів мережі Інтернет. 

За словами Віталія Захарченка, ситуація, яка склалась із одним з найпопулярніших українських веб-ресурсів, — це лише відображення глобальних подій, пов’язаних із прийняттям так званого «антипіратського законодавства. Останні події показали, що проблема є набагато глибшою, ніж здається на перший погляд. У даному разі виник конфлікт між інтересами правовласників об’єктів інтелектуальної власності та Інтернет-користувачів.
У зв’язку з цим учасники наради окреслили коло проблем, які потребують вирішення. Нині існує декілька проблемних питань. Серед них, зокрема, такі: відсутність просвітницької діяльності в Україні, недостатня правова культура, невідповідність нормативно-правової бази стрімкому розвитку сучасного суспільства. Через це трапляються ситуації, коли дії міліції в межах законодавства викликають у громадян обурення.
Віталій Захарченко запропонував створити робочу групу за участі фахівців, щоб обговорити необхідні зміни до законодавства, адже це допоможе віднайти точку балансу інтересів зацікавлених сторін.
Народний депутат України Віктор Янукович зазначив, що озвучена на засіданні круглого столу проблема є світовою. Його як громадянина не може не хвилювати це питання, а як народний депутат він всебічно сприятиме його вирішенню: «Разом ми створимо принципово нову модель співпраці, яка влаштовуватиме користувачів, правовласників та державу, зробимо законодавство максимально прогресивним. Я впевнений, що Україна має задавати темп розвитку IT-індустрії у світі. І зараз у нашої держави є унікальна можливість створити ефективну Національну стратегію розвитку Інтернету».
Під час роботи круглого столу між його учасниками виникла жвава дискусія. Світ поки що не знайшов єдиного вирішення питання боротьби з піратством. Від його вирішення в Україні залежатиме ставлення до нашої держави на міжнародній арені. Такий діалог, як в Україні, поки що є безпрецедентним. Законодавство недостатньо чітко визначає межі захисту авторських прав, що викликає конфлікт інтересів користувачів і правовласників. Поняття «вільної ліцензії» законодавчо не визначене і в окремих випадках підміняється поняттям «свідоме поширення з незаконним умислом».
У даному разі в нагоді нашій державі може стати досвід країн Євросоюзу, в законодавстві яких передбачена відповідальність за незаконне поширення об’єктів інтелектуальної власності з порушенням авторських та суміжних прав. Також учасниками круглого столу було запропоновано провести соцопитування, присвячене даному питанню.
Зрештою, робочу групу таки було створено. До її складу увійшли присутні на засіданні фахівці, а також представники декількох компаній — виробників програмного забезпечення, аудіо-, кіно- та відеопродукції тощо.
За результатами вивчення громадської думки і моніторингу вітчизняного та іноземного законодавства буде напрацьовано пакет необхідних змін до нормативно-правової бази України.

За інформацією МВС України.