Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Міліцією припинено діяльність веб-ресурсу «ЕХ.UA» за порушення прав інтелектуальної власності13 Лютого 2012р.

31 січня мільйони користувачів популярного веб-ресурсу «ЕХ.UA» не змогли ані подивитись свої улюблені фільми, ані безкоштовно завантажити комп’ютерні програми. Як з’ясувалось, справа не в технічних проблемах та збоях, а в кримінальній справі, у межах якої українські правоохоронці припинили діяльність зазначеного ресурсу.

Під час оперативного супроводу кримінальної справи встановлено, що адміністрація зазначеного веб-сайту всупереч законним вимогам правовласників і положенням Закону України «Про авторське право та суміжні права» забезпечувала масштабне розповсюдження на території держави та поза її межами протиправного контенту — сотень тисяч найменувань аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм та комп’ютерних програм.
У листопаді 2010 року Американська асоціація звукозапису RIAA зарахувала «ЕХ.UA» до 25-ти найбільших «піратських» веб-ресурсів світу. За твердженнями цієї міжнародної організації, на сайті немає жодного відео- чи аудіофайлу, легальність поширення якого підтверджена власником авторських прав.
Приводом до порушення кримінальної справи за ч. 2 ст. 176 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав, послугували звернення, що надійшли на адресу Міністерства внутрішніх справ України від офіційних представників провідних світових виробників програмного забезпечення — міжнародних корпорацій «Adobe Systems Inc.», «Microsoft Corporation», «Graphisoft Inc.» тощо, програмні продукти яких упродовж тривалого часу незаконно розповсюджувались через веб-сайт «ЕХ. UA».
Під час обшуків в офісі та дата-центрах веб-ресурсу міліціонери вилучили чимало комп’ютерної техніки та мережевого обладнання, у тому числі 100 серверів із загальним обсягом інформації понад 600 терабайт.
Оперативники з’ясували, що адміністрацію ресурсу очолював громадянин Латвії. Нині 16 працівників офісу компанії допитують, а вилучена техніка направлена на експертизу. Скільки осіб буде притягнуто до відповідальності в межах розслідування цієї кримінальної справи, стане зрозуміло після проведення необхідних слідчих та процесуальних дій. Відповідальність за статтею Кримінального кодексу України, за якою порушена кримінальна справа, передбачена у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років з конфіскацією примірників творів та відповідного обладнання.
У світі набирає обертів протидія комп’ютерному піратству та порушенню прав інтелектуальної власності. Закриття потужного веб-ресурсу «EX.UA» є справою світового масштабу. Схоже викриття нещодавно сталось у США, де ФБР припинило функціонування одного з найбільших світових файлообмінників «megaupload.com», за допомогою якого розповсюджувалася контрафактна аудіовізуальна продукція та протиправний контент інших категорій. Веб-сайт працював із 2005 року і займав 13-ту позицію в рейтингу найбільших «піратських» Інтернет-ресурсів світу. За час його існування власники сайта незаконно заробили близько 175 млн. доларів США, правовласники ж зазнали збитків, які оцінюються в понад півмільярда доларів. За цією справою ФБР видало ордери на арешт 7-ми осіб, які створили та забезпечували функціонування файлообмінника «megaupload.com». Трьох з них, включаючи організатора, на даний момент заарештовано в м. Окленд Нової Зеландії.

За матеріалами Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України.