Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2016 рік

 
«Природа економічних та соціальних суперечностей інформаційного суспільства»
 

Титенко Олесь Андрійович 
Дата захисту: 05.04.2016
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

У дисертаційній роботі ідентифіковано й систематизовано економічні та соціальні суперечності індустріального, постіндустріального й інформаційного суспільств і визначено ключові принципи та інструменти пом’якшення цих суперечностей. У системі координат сучасної політичної економії розкрито сутність постіндустріального суспільства, розглянуто інформацію та знання як ключові категорії інформаційного типу економіки й суспільства, показано основні етапи формування інформаційного суспільства, розкрито діалектику трансформації економічних і соціальних суперечностей в економічній системі ХХ століття, досліджено основні економічні й соціальні суперечності як передумови формування інформаційного суспільства, проаналізовано економічну політику в умовах інформаційного суспільства та суперечності її реалізації. Наведено аналіз сучасного стану інформаційної економіки в Україні, визначено її суперечності та можливості подальшого розвитку. На основі проведеного аналізу зроблено висновок, що Україна не залишилася осторонь від процесів інформатизації, за останні роки в країні створено серйозні передумови й умови для формування і розвитку основ інформаційного суспільства та інформаційної економіки.

Автореферат

 
«Чинники економічного розвитку в постсоціалістичному суспільстві»
 

Мосійчук Тарас Юрійович
Дата захисту: 18.04.2016
Науковий керівник: к.е.н., доцент Ткаченко Олена Вадимівна

В роботі досліджуються чинники економічного розвитку та специфічні суспільні умови їх активізації в постсоціалістичному суспільстві. Економічний розвиток розглядається в діалектичній взаємодії процесів вдосконалення технічної бази суспільного виробництва і еволюції суспільних інститутів. Проведено ретроспективний аналіз взаємозв'язку темпів економічного зростання, досягнутих в Україні у 2000-ті роки, і характеристик її соціально-економічного розвитку. Виявлено, що індикатори розвитку суспільства (зокрема, індекс людського розвитку й індекс глобальної конкурентоспроможності економіки) в Україні характеризуються значно меншою еластичністю до змін обсягів ВВП і ВВП на душу населення, ніж у багатьох інших постсоціалістичних країнах. Отримані результати автор трактує як ознаку низької здатності українського суспільства використовувати отримані прирости доходів для вирішення актуальних завдань розвитку. Виходячи з викладеного, автор пов’язує провідні обмеження економічного розвитку в Україні не с нестачею виробничих можливостей, а з нестачею дієвих стимулів до використання приросту доходів на формування ресурсних передумов інноваційного розвитку національного виробництва.

Автореферат

 
«ПЕРЕРОЗПОДІЛ ВЛАСНОСТІ В УМОВАХ ТРАНЗИТИВНОЇ ЕКОНОМІКИ»
 

Брановицький Віктор Володимирович
Дата захисту: 20.10.2016
Науковий керівник: д.е.н., професор Бєляєв Олександр Олександрович

 

У дисертаційній роботі на основі міждисциплінарного дослідження здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове роз’яснення актуального наукового завдання щодо формування систематизованих уявлень про перерозподіл власності в умовах транзитивної економіки. Проведене обґрунтування ідеї про домінування неформальних регуляторів у діяльності суб’єктів власності в Україні. Виділено нові пріоритети в стратегії і тактиці ринкових перетворень. Сформульовано конкретні пропозиції щодо проведення інституційних змін, здатних вплинути на подальший економічний розвиток. Проведено комплексний аналіз інституціонального середовища перерозподілу власності на основі міждисциплінарного підходу, який виявив домінування неформальних відносин та інституцій порівняно з формальними, розповсюдження так званих “інституційних пасток”. Такий аналіз економічних засад перерозподілу власності є методологічно конструктивним, оскільки виявив та дав можливість обґрунтувати конкретні вимоги, якими повинні відповідати функціонуючі інституції. Запропоновано модель комплексної соціально-економічної оцінки ефективності перерозподілу власності за допомогою методів багатовимірного статистичного аналізу через диференціацію окремих групи країн за рівнем економічної свободи та рівнем захисту прав власності за такими складовими: індекс свободи; субіндекс захисту прав власності у складі індексу глобальної конкурентоспроможності.

Автореферат

 
«ВІДНОСИНИ СПОЖИВАННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ СИСТЕМІ»
 

Погоріла Лідія Михайлівна
Дата захисту: 20.10.2016
Науковий керівник: д.е.н., професор Кириленко Володимир Іванович

Дисертація присвячена висвітленню теоретико-методологічних аспектів відносин споживання в економічній системі, концептуальних підходів до індивідуального споживання, обґрунтуванню методологічних основ соціально- економічного аналізу змісту споживання. Досліджується процес становлення моделей індивідуального споживання в сучасній ринковій економіці, здійснено аналіз індивідуального споживання в умовах глобалізаційно-інформаційної трансформації економічної системи. Обґрунтовано цілісну теоретичну модель соціально відповідального споживання. У дисертаційній роботі досліджуються сучасний стан і напрями розвитку індивідуального споживання в Україні, аналізуються модифікації моделей індивідуального споживання в Україні. Запропоновано підходи до обґрунтування стратегічних пріоритетів регулювання і стимулювання індивідуального споживання в Україні.

Автореферат