Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Основоположники

Власенко Василь Євтихійович народився 31 липня 1909 р. в селі Могильов (нині - Царичанського району Дніпропетровської області) в родині селян-середняків. У 1926 р. вступив до Новомосковської агрошколи. Був секретарем комсомольської організації, заступником секретаря райкому комсомолу. Протягом 1928-1931 років навчався у Харківському фінансово-економічному інституті. Працював інспектором з кредитування торгівлі і промисловості у Кадіївському відділенні Держбанку (Донбас). Із 1933 по 1941 рік Василь Євтихійович трудиться в інституті, де навчався, викладачем, доцентом, заступником директора, завідувачемкафедри. Одночасно навчається в аспірантурі, захистив дисертацію і одержав учений ступінь кандидата економічних наук. За сумісництвом працював консультантом Харківської обласної контори Держбанку та викладав у Військово-господарській академії Червоної армії. У 1940 р. вступив до лав КП(б)У. У жовтні 1941 р. його призначено директором Ташкентського фінансово-економічного інституту. Після визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників він очолив ХФЕІ. Із червня  1944 р. - заступник Наркома фінансів УРСР.

В середині березня 1945 р. В.Є.Власенко став Керуючим справами Ради Народних Комісарів Української РСР. У зв’язку з перетворенням 25 березня 1946 р. Раднаркому УРСР на Раду Міністрів УРСР він знову призначається Керуючим справами вже РМ УРСР. Займається питаннями перебудови роботи Управління справами та апаратів міністерств і відомств. Як свідчить характеристика, видана Власенку керівництвом уряду, Василь Євтихійович виконував свою роботу фахово, був вимогливим до себе і до підлеглих, спрямовував зусилля на зміцнення виробничої дисципліни і поліпшення роботи урядового апарату.

Через погіршення стану здоров’я вимушений був 18 липня 1949 р. звільнитися з посади Керуючого справами. В.Є.Власенко удостоєний ордена Трудового Червоного Прапора (1948) і медалі “За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941 — 1945 рр.” (1945).

З 1943р. по червень 1944р. був на посаді директора Київського фінансово-економічного інституту. В 1949р. Власенко В.Є. повертається на роботу в інститут. З цього часу по 1970р. працює на посадах завідуючого кафедрою грошового обігу і кредиту, декана фінансового факультету, проректора з наукової роботи.

Власенко В.Є. вів значну науково-дослідну роботу. Ним опубліковано більше 30 робіт, в тому числі дві фундаментальні монографії «Денежная реформа в России 1895-1898 гг» (1949)  і «Теория денег в России» (1963).

Власенко В. Є. вніс значний вклад в розкриття досягнень російської економічної думки в області теорії грошей, а також значення теорії грошей Туган-Барановського. 

 

Берков Микола Тихонович (24.11.1920 – 04.04.1991 рр.) – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри грошового обігу та кредиту Київського інституту народного господарства.

БерковМикола Тихонович, народився 24 листопада 1920 року в родині селян-середняків у селі Любимівка Кореневського району Курської області. У власному селі закінчив 7 класів неповної середньої школи, а потім пішов працювати в сільську Раду на посаду секретаря.

В 1937 – 1940рр. навчається в Орловському (Севському) фінансово-економічному технікумі держбанка СРСР, та паралельно із здобуттям освіти приступає до виконання обов’язків старшого кредитного інспектора в Олишівському відділенні Держбанку.

В квітні 1940 року Берков М.Т.  був призваний до лав Радянської армії, де прослужив до 1945 року. Всі важкі роки Великої Вітчизняної війни Микола Тихонович провів в танкових військах на фронті. За цей час він був 4 рази ранений, нагороджений 9 державними нагородами СРСР.

Після закінчення війни приймав активну участь у відбудові країни. Працював Берков М.Т. у Львівській обласній конторі Держбанку на посадах кредитного інспектора, завідувача кредитного сектору.

Детальніше

З покращенням ситуації в країні продовжив свою освіту і з 1950 – 1952 року навчається на Вищих фінансових курсах  Міністерства фінансів СРСР. Паралельно з курсами закінчує Ленінградський фінансово-економічний інститут.

З 1952 – 1965 рр. Берков Микола Тихонович працює керівником кредитних відділень Держбанку в різних республіках СРСР. Паралельно з трудовою діяльністю займається  дослідженням кредиту і його використанням в сільському господарстві (кандидатська дисертація на тему «Роль кредиту в створенні і укріпленні колгоспного устрою» - 1958 рік ).

До викладацької роботи Микола Тихонович приступив у 1965 році, коли був прийнятий на посаду старшого викладача Київського інституту народного господарства. В цьому ж році виходить його монографія на тему «Міграція грошей та методи її вивчення». В 1967 році його призначено завідувачем кафедри грошового обігу та кредиту. Крім того Берков М. Т.  займав посаду заступника декана (1968 1969 рр.) та проректора з наукової роботи (1969— 1970 рр).

Берков М. Т. присвятив свої наукові дослідження грошовому обігу та кредиту, які знайшли своє відображення в двох монографіях. Микола Тихонович єдиний в СРСР, хто дослідив механізм міжрегіональної міграції грошей та методику визначення обсягів міграції.  

Зуллас Костянтин Григорович, народився 4 листопада 1923 року у місті Києві у родині службовця. В 1941 році закінчив школу і отримав освіту 10 класів.

В грудні 1941 року був призваний до Красної Армії і направлений в Ордженікідзське повітряне училище. По закінченню курсів був направлений в діючу армію на фронт під Сталінград. В бою в серпні 1942 року був важко ранений і в липні 1943 року був демобілізований з армії за станом здоров’я.

Після повернення з фронту вступає до Московського інституту народного господарства імені Плєханова, але закінчити даний заклад не вдається. В 1944 році Зуллас переїздить до Києва, де продовжує навчання в Київському фінансово-економічному інституті, який закінчує в березні 1947 року.

По закінченні інституту Костянтин Григорович приступає до роботи інспектором в одному з райфінвіділень міста Києва. Паралельно з роботою навчається в аспірантурі при  Київському фінансово-економічному інституті, яку закінчує 1950 року.

Викладацькою практикою Зуллас К. Г. починає займатись у 1952 році в стінах Київського інституту народного господарства на посаді старший викладач кафедри грошового обігу та кредиту.  За часи викладання Костянтин Григорович активно займається науковою роботою, результатами якої є отримання звання доцент, а згодом і професора. Зуллас К. Г. є автором фундаментального підручника «Финансирование капитальных вложений» 1969, 1976, 1986 років видання, вніс значний вклад у розвиток теорії грошей та кредиту.

Федоренко Василь Миронович народився 11 лютого 1922 року в селі Березань, Березанського району, Полтавської області. Учасник  бойових дій  Великої Вітчизняної війни, нагороджений орденом «Червоної Зірки».

Після закінчення війни, у 1945 році  вступив на економічний факультет Київського Національного Університету ім. Т. Г. Шевченка. У 1951 році, закінчивши університет з відзнакою, був зарахований до аспірантури Київського фінансово-економічного інституту. Після закінчення та успішного захисту дисертації  у 1955 році працював викладачем кафедри «грошовий обіг та кредит». З 1962 по 1985 рік обіймав посаду декана фінансово-економічного факультету.

За час своєї роботи вніс значний вклад у розвиток усієї економічної науки, був неодноразово нагороджений почесними відзнаками. Федоренко В. М. автором великої кількості наукових статей. Зокрема, об’єктом дослідження виступала міжнародна валютно-фінансова система, є автором підручника «Грошовий обіг та кредит капіталістичних країн».

 

Остання редакція: 26.09.23