Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2015 рік

 

 
«Економічна влада в умовах постсоціалістичних трансформацій»
 

Трохимчук Вікторія Вікторівна 
Дата захисту: 02.03.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Якубенко Валерій Дем’янович

Дисертацію присвячено комплексному теоретичному і практичному дослідженню економічної влади в умовах сучасних постсоціалістичних господарських трансформацій. Розкрито еволюцію теоретико-методологічних поглядів на природу економічної влади в світовій та вітчизняній науковій думці, з’ясовано основні етапи їх формування, визначено сутність економічної влади, її ресурси, засоби, інструменти. Обґрунтовано взаємозв’язок типологізації відносин економічної влади з певними моделями соціально-економічного розвитку. Виявлено та охарактеризовано фактори порушення ефективності системи економічної влади. З’ясовано сутність процесу постсоціалістичної трансформації за допомогою застосування інституціональної методології. Визначено вплив перетворень у відносинах власності на умови формування економічної влади в сучасній економіці України. Розглянуто показники соціально-економічної ефективності господарського порядку України, що обумовлені особливостями наявної національної системи економічної влади. За результатами цього аналізу сформовано та визначено основні структурні складові політики врівноваження економічної влади в Україні.

Автореферат

 
«Трансформація відносин власності в аграрному секторі»
 

Ревуцька Алла Олександрівна
Дата захисту: 16.03.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Ткаченко Олена Вадимівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних та практичних процесів трансформації відносин власності в аграрному секторі економіки та характеристиці сучасних форм господарювання на селі. Досліджено сутність та значення власності в сільському господарстві. Проаналізовано інституціональні чинники з метою підвищення ефективності механізмів реалізації власності в агровиробництві та визначення пріоритетів сталого розвитку агросфери, що впливають на формування та функціонування як відносин власності, так і їх господарських форм. Досліджено етапи трансформації відносин власності в аграрному секторі, з моменту проголошення незалежності держави, та визначено вплив інституціональних, економічних і соціальних чинників на кожному з етапів. Проаналізовано діяльність та функціонування існуючих і новостворених господарських структур. Доведено їх ефективність щодо розвитку економіки аграрного сектору, встановлення партнерських відносин між товаровиробниками та територіями, в межах яких вони ведуть виробництво. В контексті трансформаційних процесів в сільському господарстві досліджено орендно-рентні відносини та перспективи удосконалення відносин власності на сучасному етапі. Розкрито кластерний принцип реформування організаційних форм господарювання та доведено його ефективність у підвищенні агропромислового виробництва. Вивчено механізм сталого розвитку у сільському господарстві, обґрунтовано, що його основою є багатоукладність, тобто існування різних організаційно-правових форм господарювання, коли кожна з них веде ефективне господарство, має всі умови для максимальної реалізації свого ресурсного потенціалу, що дає можливість збереження існуючих форм господарювання.

Автореферат

 
«Конкурентна політика в системі державного регулювання економіки»
 

Ясько Юлія Іванівна
Дата захисту: 06.04.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Лагутін Василь Дмитрович

У дисертаційній роботі поглиблено теоретичні засади формування конкурентної політики держави та обґрунтовано практичні рекомендації щодо вдосконалення механізму її реалізації в системі державного регулювання економіки. Систематизовано наукові підходи до визначення сутності конкурентної політики держави, визначено систему цілей та інструментів державної конкурентної політики, виявлено проблеми та суперечності узгодження конкурентної політики з іншими складовими системи державного регулювання економіки. Досліджено сучасний стан реалізації національної конкурентної політики держави, виділено основні етапи її становлення в Україні. Проаналізовано структурні передумови розвитку конкуренції в економіці України, обґрунтовано інституційні фактори реалізації конкурентної політики держави. Визначено пріоритетні напрями реалізації конкурентної політики держави; запропоновано систему критеріїв та показників оцінки ефективності реалізації конкурентної політики держави, а також необхідність розроблення регіональних програм розвитку конкуренції в Україні для удосконалення державного регулювання економіки.

Автореферат

 
«Фінансово-кредитні важелі в системі чинників інноваційного розвитку»
 

Шевчук Юрій Андрійович
Дата захисту: 06.04.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Зайцев Юрій Кузьмич

Здійснено дослідження основних проблем і напрямів сучасної парадигми розвитку, а також умов та інституціональних чинників формування «нової економіки». У дисертації розглянуто витоки, сучасний стан і основні риси «нової економіки» в контексті інноваційного розвитку ринкової економіки. Автор розглянув основні питання, які перешкоджають інноваційної моделі «нової економіки» в Україні. Обґрунтовано використання системного підходу до аналізу інноваційної економіки та розкрито структуру чинників інноваційного розвитку національної економіки. Досліджено основні закономірності та механізми застосування інститутів приватного і державного капіталу з метою стимулювання інноваційного розвитку національної економічної системи. Проаналізовано чинники, що впливають на застосування інституту державно-приватного партнерства в інноваційному середовищі. Розкрито основні напрями державної інноваційної політики економічно розвинених країн та способи її впровадження в Україні. Сформовано рекомендації щодо застосування фінансово-кредитних важелів стимулювання інноваційної діяльності в Україні з метою формування потужного технологічного базису, забезпечення соціально-економічного прогресу та кращого задоволення потреб суспільства.

Автореферат

 
«Місце позаекономічних інститутів у відтворенні соціального капіталу»
 

Пачева Наталія Олександрівна
Дата захисту: 18.05.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Якубенко Валерій Дем`янович

Дисертацію присвячено комплексному теоретичному дослідженню сутності та місця позаекономічних інститутів у відтворенні соціального капіталу. Досліджено вплив правових, політичних, ідеологічних та етичних позаекономічних інститутів на відтворення соціального капіталу. Визначено необхідність удосконалення трактування змісту позаекономічних інститутів. Встановлено їх функціональний та структурний вплив, який проявляється через систему стимулів та систему обмежень, що дозволяє використовувати їх як інструмент економічного регулювання. Обґрунтовано можливості ідентифікації процесів відтворення соціального капіталу та капіталу як економічного фактору. Віднесено до капітальних благ складові соціального капіталу (соціальних мереж, норм та цінностей, довіри) та пояснено їх здатність до розширення, нагромадження та включення в економічний кругообіг. Ці складові виступають його внутрішніми позаекономічними, інституційними чинниками. Доведено, що інвестування в соціальний капітал та його відтворення мотивовані можливостями отримання специфічного доходу (соціальної ренти). Визначено, що відтворення соціального капіталу на мікро-, мезо-, макрорівнях за допомогою соціальних мереж, норм та цінностей і довіри слугуватиме інтенсивному економічному розвитку організації, регіону, держави. Сформульовано та визначено можливості оптимізації процесу відтворення соціального капіталу на кожному з досліджуваних рівнів. Доведено їх ефективність для стабільного розвитку підприємства (організації), регіону та економіки загалом.

Автореферат

 
«Формування інтелектуального капіталу в системі факторів інноваційного розвитку»
 

Седляр Діана Олександрівна
Дата захисту: 18.05.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Петрова Ірина Леонідівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів проблеми формування інтелектуального капіталу в контексті розбудови моделі інноваційного розвитку. Автором розкривається методологія дослідження змісту та структури інтелектуального капіталу, виокремлюються чинники, що впливають на формування інтелектуального капіталу на всіх рівнях економічних відносин, та обґрунтовується значення інтелектуального капіталу як фактора інноваційного розвитку. Розроблено теоретико-методичний підхід до вимірювання вартості інтелектуального капіталу на рівні національної економіки й оцінено інтелектуальний капітал України та інших країн-членів Європейського Союзу. Доведено існування суттєвого взаємозв’язку між рівнем розвитку інтелектуального капіталу та рівнем інноваційного розвитку економіки країни. Виокремлено основні тенденції та ключові проблеми формування інтелектуального капіталу в Україні. Запропоновано та обґрунтовано основні напрями удосконалення інституційного, інвестиційного та державно-ринкового механізму формування інтелектуального капіталу в Україні в умовах переходу до інноваційного типу розвитку.

Автореферат

 
«Формування інтелектуального капіталу в системі факторів інноваційного розвитку»
 

Мельник Вадим Владиславович
Дата захисту: 18.06.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Ткаченко Олена Вадимівна

В роботі досліджується становлення відносин розподілу постіндустріального суспільства в контексті вирішення таких базових суперечностей розподілу як: суперечність між альтернативними напрямами використання наявних виробничих можливостей суспільства (виявляється у формі конкуренції осередків виробництва – за ресурси та конкуренції власників чинників виробництва – за факторні доходи) та суперечність між пріоритетами розподільчої справедливості та економічної ефективності, певний спосіб вирішення якої задає форму функції суспільного добробуту. Обґрунтовується, що інституціональна структура ринків споживчих благ і факторів виробництва здатна суттєво впливати на пропорції розподілу, створюючи механізми розриву між привласненням додаткових доходів і примноженням суспільного добробуту. Соціалізація розподілу визначається як провідна складова становлення відносин розподілу постіндустріальної економіки, що вимагає якісного оновлення відносин між власне «економічним» (таким, де створюються і вилучаються економічні доходи) і «соціальним» (таким, де формується запас людського капіталу суспільства) секторами. Зокрема, недосконалість інститутів розподілу (найчастіше – зумовлена монополізацією розподільчих функцій чи то з боку комерційних, чи то з боку державних механізмів) може перетворити соціальну сферу на «тягар» для економіки, зумовити високі втрати економічної ефективності в процесі вирішення соціальних проблем. Водночас, якщо соціалізація розподілу виступає формою стихійної адаптації до нових вимог глобальної конкуренції, вирішення соціальних завдань перетворюється на джерело зростання і класична суперечність «рівність – ефективність» долається на засадах соціального партнерства і компромісу. Проведені розрахунки дозволили емпірично підтвердити збереження тенденції соціалізації в аспекті алокації ресурсів та державного перерозподілу. Їх сукупний вплив компенсувало зростання нерівності розподілу доходів і забезпечило збільшення інтегрального індексу соціалізації розподілу за 2000 - 2012рр.

Автореферат

 
«Господарство України у працях економістів українського зарубіжжя (20 – 80-ті роки ХХ століття)»
 

Полюсевич Юлія Геннадіївна
Дата захисту: 18.06.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент  Тимочко Наталія Олександрівна

Дисертація присвячена комплексному дослідженню поглядів представників українського зарубіжжя на місце та роль господарства України в радянській господарській системи. З методологічних засад цивілізаційної парадигми та системного підходу в роботі проведено аналіз поглядів представників української діаспори на особливості господарства України у складі СРСР на різних етапах становлення та розвитку радянської господарської системи. Визначено, що найбільш ефективним для розвитку господарства України представники української еміграції бачили періоди непу. Етапи індустріалізації та колективізації вони розглядали як такі, що істотно посилили залежність української економіки від центру та поглибили диспропорції в промисловості. Стосовно періоду реформ 50 — 80-х років ХХ ст. в дисертації робиться висновок, що точка зору представників українського зарубіжжя на ці процеси дозволяє більш глибоко оцінити реформи, побачити як їх позитивні, так й негативні наслідки для української економіки.

Автореферат

 
«Економічна думка Західної України останньої третини ХІХ – першої третини ХХ століття»
 

Шафранська Ірина Борисівна
Дата захисту: 10.09.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Оксентюк Богдана Андріївна

Дисертацію присвячено дослідженню умов та особливостей розвитку економічної думки Західної України останньої третини ХІХ – першої третини ХХ ст. Використано історіографію проблеми та архівні матеріали, які раніше широко не використовувались. В економічні думці Західної України останньої третини ХІХ – першої третини ХХ ст. виділено такі течії: москвофіли, народовці, старі народовці, радикали, революційні демократи, соціал-демократи, християнсько-демократична течія. Автором розроблено схему приналежності західноукраїнських вчених до певних течій суспільно-політичної та економічної думки. Здійснено аналіз розв’язання сільськогосподарського питання, проблем статистики та фінансів у працях західноукраїнських вчених і публіцистів останньої третини ХІХ – першої третини ХХ ст.; досліджено розвиток теорії кооперації. Запропоновано рекомендації щодо використання розробок західноукраїнських вчених в розв’язанні сучасної проблематики.

Автореферат

 
«Освіта в системі відтворення робочої сили»
 

Шевчук Владислава Олегівна
Дата захисту: 10.09.2015
Науковий керівник: д.і.н., доцент Студінський Володимир Аркадійович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів проблеми розвитку освіти як важливого фактора системи відтворення робочої сили. Автором розкривається методологія дослідження змісту відтворення робочої сили та структури його факторів, обґрунтовується значення і роль освіти в системі відтворення робочої сили, здійснюється систематизація підходів до оцінки ефективності освіти. Проаналізовано чинники формування кваліфікованої робочої сили в умовах інноваційної економіки, виокремлено основні тенденції та перспективи розвитку вітчизняної системи вищої освіти, розкрито роль ринку праці в процесі підготовки кваліфікованої робочої сили. Доведено існування суттєвого зв’язку між часткою осіб з вищою освітою та глобальним інноваційним індексом та визначено місце України серед країн світу в площині цієї залежності. Запропоновано та обґрунтовано основні напрями удосконалення фінансового забезпечення сфери підготовки кваліфікованої робочої сили та напрями інноваційного розвитку освітньої сфери. Розроблено методологічний підхід до формування освітнього кластеру в системі відтворення робочої сили на рівні регіону, практична реалізація якого дозволить створити ефективний освітній кластер і визначити стратегічні пріоритетні напрями та шляхи підготовки робочої сили.

Автореферат

 
«Розвиток дрібнотоварних селянських господарств Полтавщини в умовах формування ринкових відносин (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)»
 

Мар’євська Марина Юріївна
Дата захисту: 19.10.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Пантелеймоненко Андрій Олексійович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню закономірностей розвитку та особливостей функціонування дрібнотоварних селянських господарств Полтавської губернії в умовах формування ринкових відносин другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Розкрито методологічні засади дослідження розвитку дрібнотоварних селянських господарств Полтавської губернії другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Охарактеризовано господарську діяльність дрібних товаровиробників. Обґрунтовано місце і роль непривілейованого стану в соціальній структурі полтавського села. Проаналізовано основні чинники розвитку дрібнотоварних селянських господарств Полтавської губернії; встановлено способи та джерела фінансування їх діяльності. Обґрунтовано зв’язок соціального становища дрібних товаровиробників непривілейованого стану з ендогенними та екзогенними факторами впливу на їх господарювання. Запропоновано методологічний підхід дослідження особливостей розвитку дрібнотоварних селянських господарств Полтавської губернії. Визначено інституціональну специфіку притаманну соціуму Полтавської губернії в умовах формування ринкових відносин другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

 

Автореферат