Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2014 рік

 
«Статистичне забезпечення оцінювання міжнародної технічної допомоги в Україні»
 

Мотузка Олена Миколаївна 
Дата захисту: 31.03.2014
Науковий керівник: д.е.н., старший науковий співробітник Васєчко Ольга Олександрівна

У дисертації проаналізовано та обґрунтовано методологічні положення статистичного забезпечення оцінювання МТД в Україні. Досліджено передумови виникнення і розвитку МТД, її місце та роль у зовнішньому фінансуванні економіки України, установлено основні тенденції та закономірності, здійснено узагальнення видів і рівнів надходження МТД. Побудовано загальну схему взаємодії між суб’єктами МТД і окреслено законодавче поле статистики МТД в Україні. Обґрунтовано потребу в статистиці МТД, сформульовано визначення статистики МТД як галузі офіційної статистики, її загальну мету та завдання в контексті розвитку державної статистики. Здійснено типологізацію МТД. Узагальнено існуючі статистичні та адміністративні джерела інформації про МТД. Сформовано звітну одиницю статистики МТД та одиницю спостереження. Удосконалено структуру та зміст етапів статистичного оцінювання обсягів, структури та динаміки МТД. Розроблені програма і форма державного статистичного спостереження стосовно використання МТД. Побудовано структуру системи показників МТД, що характеризують спрямованість і результативність МТД в Україні. Обґрунтовано необхідність статистичного оцінювання результативності МТД як на міжнародному, так і на національному рівнях. Здійснено аналіз методів узагальнюючої оцінки результативності МТД. Запропоновано та реалізовано на практиці порівняльну узагальнюючу оцінку результативності МТД і ПІІ з використанням панелі фіксованих ефектів на прикладі даних 15 країн пострадянського простору.

Автореферат

 
«Непряме оцінювання показників зайнятості та безробіття за результатами вибіркових обстежень домогосподарств»
 

Лиса Ольга Василівна
Дата захисту: 28.04.2014
Науковий керівник: д.е.н., старший науковий співробітник Саріогло Володимир Георгійович

Дисертацію присвячено розробці методологічних засад забезпечення статистичної надійності оцінок показників зайнятості та безробіття в Україні, що вимірюються за результатами державних вибіркових обстежень населення з питань економічної активності (ОЕАН), на основі методів непрямого оцінювання. Обґрунтовано об’єктивний характер існування проблеми недостатньої надійності оцінок показників зайнятості та безробіття для регіонального рівня та рівня адміністративно-територіальних одиниць (АТО). Досліджено та сформовано інформаційне забезпечення непрямого оцінювання цих показників та окреслено основні вимоги до його якості. Розроблено двоетапні процедури композиційного оцінювання показників зайнятості та безробіття: (1) для регіонів України за результатами щомісячних ОЕАН: на першому етапі враховуються дані за попередні місяці обстеження, на другому етапі – дані Державної служби зайнятості щодо зареєстровано безробіття; (2) для рівня АТО за річними масивами ОЕАН: на першому етапі використовуються регресійні моделі для емпіричних імовірностей осіб бути зайнятими або безробітними, на другому етапі – багаторівнева оціночна функція, що враховує інформацію для АТО за минулий рік та для регіону, що містить АТО, за поточний рік. Показано, що запропоновані підходи забезпечують підвищення надійності оцінок показників зайнятості та безробіття за результатами вибіркових обстежень. На основі комплексного аналізу одержаних результатів сформульовано науково-практичні рекомендації щодо використання розроблених підходів у державній статистиці України.

Автореферат

 
«Статистичний аналіз податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів (регіональний аспект)»
 

Бойко Юлія Іванівна
Дата захисту: 30.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Шост Іван Михайлович

У дисертаційній роботі визначено теоретичні та методологічні підходи статистичного аналізу податкових надходжень до бюджету. Розроблено засади статистичного аналізу податкових надходжень до бюджету з позиції системного підходу. Сформовано пропозиції щодо удосконалення організації інформаційного забезпечення статистичного аналізу податкових надходжень до бюджету. Запропоновано удосконалення основних напрямів статистичного аналізу податкових надходжень до бюджету. З позиції системного підходу побудовано систему статистичних показників для аналізу податкових надходжень. За допомогою цієї системи здійснено статистичний аналіз сплати податків до бюджету Тернопільської області. Систематизовано фактори впливу на обсяг податкових надходжень до бюджету. Адаптовано метод комплексних статистичних коефіцієнтів для визначення рейтингу територіально-адміністративних одиниць щодо обсягу податкових надходжень. Удосконалено методичні підходи щодо організації розрахунків збору податків на перспективу. Відібрано найбільш адекватні моделі для розрахунку податкових надходжень до бюджету Тернопільської області на перспективу.

Автореферат

 
«Статистичний аналіз державного боргу України»
 

Ярош Катерина Миколаївна
Дата захисту: 09.10.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Єріна Антоніна Михайлівна

Дисертація присвячена визначенню статистичних закономірностей формування динаміки і структури державного боргу України, оцінюванню стану боргової безпеки та розробленню науково-практичних рекомендацій щодо раціонального залучення й ефективного використання державних позик. Охарактеризовано інформаційно-методологічне забезпечення статистичного оцінювання державної заборгованості, обґрунтовано необхідність гармонізації статистики державного боргу з міжнародними стандартами та сформовано рекомендації щодо поліпшення системи збору та оприлюднення інформації про державний борг України. Виявлено закономірності динаміки та структури державного боргу України, що дозволило на тлі основних тенденцій державної заборгованості розкрити особливості формування внутрішнього і зовнішнього боргу. Сформовано систему показників боргової безпеки, доповнивши перелік основних боргових індикаторів фінансово-економічними показниками, які мають суттєвий вплив на боргову ситуацію в державі. На основі обраних індикаторів здійснено комплексне оцінювання стану боргової безпеки в Україні. Досліджено суверенні кредитні рейтинги України як фактор боргової безпеки. На основі моделі головних компонент оцінено боргову позицію країни, що дало змогу простежити динаміку боргової ситуації в Україні.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19